Aktualijos

Blogajam keliui Vilnius–Utena ateina galas?

Pyktis ir liūdesys lydi kiekvieną kelionę keliu Vilnius–Utena. Visų pirma, dėl blogos kelio būklės, nes važiavimas juo primena kratymąsi geležinkelio bėgiais, antra, dėl to, kad niekas jo nesiskubina remontuoti. Kažkada buvęs modernus dabar kelias yra Rytų Aukštaitijos regiono ir visos Lietuvos įvaizdžio gadintojas.
Tada, prieš ketvertą metų, sustabdžius kelio rekonstrukcijos įgyvendinimą viešosios ir privačios partnerystės būdu, pirmuosius žingsnius kelio tvarkymo paspartinimo link žengė Utenos rajono savivaldybės meras Alvydas Katinas, surašęs raštą tuometiniam susisiekimo ministrui Rokui Masiuliui. Šiek tiek palaukus (2017 m. spalio 5 d.!) buvo gautas atsakymas iš Lietuvos automobilių kelių direkcijos. Tame rašte pateikta informacija apie konkrečių kelio ruožų konkretų rekonstrukcijos laiką. Drįstame priminti: Lietuvos automobilių kelių direkcija numatė pradėti rekonstruoti valstybinės reikšmės magistralinio kelio A14 Vilnius–Utena ruožus:

  1. nuo 16,00 iki 21,50 km – 2018 metais;
  2. nuo 21,50 iki 39,60 km – 2019 metais;
  3. nuo 52,18 iki 93,65 km – 2020 metais;
  4. nuo 93,65 iki 95,60 km – 2019 metais.
    Įsivaizduojate, buvo planuojama, kad jau 2020-aisiais keliu bus galima važiuoti patogiai ir saugiai! Deja, buvo rekonstruota vos 4 kilometrų atkarpa (nuo 16 iki 20,90 km). Tolimesni darbai buvo nutęsti net iki 2030 metų.
    Tai tokia istorija. Bet ji dar nesibaigė. Kaip sakoma, žmogus planuoja, o Dievas juokiasi. Šįkart Jis nusijuokė pačiu laiku: praeitą savaitę Utenos rajono savivaldybę pasiekė LR susisiekimo ministerijos raštas, kuriame prisimintas kelias Vilnius–Utena. Ir ne tik prisimintas, bet ir nurodyti

konkretūs jo rekonstrukcijos terminai, etapai, darbai. Tokį ministerijos dėmesį prasčiausiam Lietuvos keliui „prišaukė“ beveik dviejų mūsų Seimo narių pastangos. Kadangi Seimo rinkimuose tarsi ir abu laimėjo, tad abu ir stengiasi įrodyti, kad yra verti uteniškių pasitikėjimo. Belakstydami po ministerijas ir Seimo koridorius mūsų seimūnai „pramušė“ sąstingio surakintą kelio rekonstrukcijos projektą.
Ir štai – rekonstrukcijos pradžiai ministerija skiria beveik 50 mln. Eur. Tolesniems etapams – tris kartus daugiau lėšų. Anksčiau kelio projektinių pasiūlymų ir techninio projekto rengimo darbams numatyti 2,8 mln. Eur jau įsisavinti ir projektas skubos tvarka parengtas. Toliau – dar geriau: kaip jau žinoma, kelio remontas prasidės ne nuo Vilniaus, o nuo Utenos. Iš pradžių buvo planuota suremontuoti tik 2 km. Bet ministerija (reikia dėkoti mūsų Seimo nariams) ėmė ir persigalvojo: bus remontuojama iki pat galo, t. y. iki to 20,90 km nuo Vilniaus. Darbai turėtų prasidėti netrukus, kai tik ateis tikrasis pavasaris.
Ir kokiu gi keliu uteniškiai ir kiti Rytų Aukštaitijos regiono gyventojai važinės pramogauti į Vilnių? Jis bus vienas moderniausių Europoje: 6 eismo juostų, šalčiui, karščiui, lietui ir išdaužoms atsparios dangos, su apsauginiais metaliniais paminkštintais atitvarais, kad avarijos atveju atsitrenkimas į atitvarus būtų maksimaliai saugus. Visas kelias nuo Utenos iki pat Vilniaus bus apšviestas: apšvietimas stiprės vis labiau temstant. Ties Suginčiais, Molėtais, Čiulėnais, Bijutiškiu bus įrengiami viadukai arba širdies formos žiedinės sankryžos. Taip pat bus lėtėjimo bei greitėjimo juostos, o leistinas greitis rekonstruotame kelyje padidės iki 130 km per valandą.
Pati svarbiausia žinia ta, kad kelio rekonstrukcija bus baigta iki spalio. Utenos rajono savivaldybę pasiekė informacija, kad tą mėnesį į Lietuvą atvyksta aukštų asmenų delegacija iš Ukrainos. Vizitas neapsiribos tik susitikimais Vilniuje, yra planuojamas kelių dienų išvykimas į vieną iš Lietuvos savivaldybių. Ir kaip manote, į kokią savivaldybę? Džiugu pranešti šią žinią: į Utenos rajono savivaldybę! Dėl to ir yra skubinama kelio Vilnius–Utena rekonstrukcija.
Ir dar. Jei gyvenimas visus planus sudėliotų kitaip, jei atsirastų poreikis kelio rekonstrukcijai numatytas lėšas skirti kokiems kitiems būtiniems darbams, jei pasikeistų ukrainiečių planai, Susisiekimo ministerija turi atsarginį planą: pasitarus su Kultūros ministerija ir Kultūros paveldo departamentu, yra numatyta nerekonstruotą kelią Vilnius–Utena paskelbti kultūros ir transporto paveldo objektu ir daugiau prie jo gaivinimo negrįžti.
Kreipiamės į Utenos rajono gyventojus: ar toks sprendimas būtų teisingas? Skambinkite tel. 8 389 61 620, rašykite el. p. info@utena.lt ir išsakykite savo nuomonę.
Utenos rajono savivaldybės
administracija