Vytautas KAZELA
Dažnas uteniškis neužsikirsdamas gali valandą pasakoti apie tolimesnes ar artimesnes Europos ar pasaulio šalis. Daug kur esame pabuvoję, daug pamatę. Bet kai Utenos miesto svečias paklausia apie mūsų miesto istoriją, vertus aplankyti istorijos ar kultūros objektus, dažnas uteniškis sutrinka, o paskui numojęs ranka numykia: ai, čia nieko nėra.
Nejaugi? Utena – vienas seniausių Lietuvos miestų. Narkūnų piliakalnių archeologiniai tyrinėjimai patvirtino ankstesnes mokslininkų prielaidas, kad senoji Utena buvusi apie 3–5 km į pietvakarius nuo dabartinio miesto. Gyvenvietė ten atsiradusi dar II tūkst. prieš mūsų erą pabaigoje.
Pasak padavimo, miestą įkūręs legendinis kunigaikštis Utenis, kuris pasistatydinęs pilį prie Utenėlės upelio. Bychovco kronikoje rašoma, jog Utenio tėvas buvęs Lietuvos ir Žemaičių didysis kunigaikštis, Naugarduko didysis kunigaikštis – Kukovaitis, o motina Pajauta. Po tėvo mirties 1221 m. Utenis prie Šventosios upės netoli Deltuvos pastatė paminklą (stabą), kuriam supuvus, išaugo miškas, vadinamas Kukovaičio vardu.
Rašytiniuose šaltiniuose Utenos vardas pirmą kartą paminėtas 1261 m. Nejaugi šimtmečius gyvavęs miestas neturi savo istorijos, nejaugi šiame mieste negyveno iškilių žmonių, dariusių įtaką ne tik Utenai, Lietuvai, bet ir visai Europai? Ši balta atminties dėmė mūsų galvose man neduoda ramybės jau daug metų. Prisimenu, apsidžiaugiau, kai prieš keletą metų Vėlinių išvakarėse entuziastai pakvietė uteniškius į ekskursiją po Uteną, kad parodytų išlikusias ir jau išnykusias kapines Utenos miesto teritorijoje. Susidomėjimas buvo didelis. Po ekskursijos mačiau spindinčias dalyvių akis ir girdėjau vis tuos pačius žodžius: aš ir nežinojau! Dabar šią mūsų atminties spragą ėmėsi užpildyti Utenos turizmo informacijos centras.
Jau įvyko 4 teminės ekskursijos po Utenos miestą – birželio 6 d. „Žydų verslas ir amatai Utenos mieste“, ekskursiją vedė religijos mokslų specialistė Roma Jančauskienė, birželio 13 d. – „Modernizmas Utenoje? Netikiu!“, ekskursijos vadovė istorikė Bronislava Juknevičienė, birželio 20 d. – „Literatūrinė Utena“ (po Utenos literatūrines vietas uteniškius lydėjo ir pasakojo Lietuvos rašytojų sąjungos narys Stepas Eitminavičius), birželio 27 d. – „Laisvės kovų įamžinimo vietos Utenos mieste“ (vadovė – Laisvės kovų muziejaus vadovė Regina Zapolskienė).
Tęsinį skaitykite 2020 07 01 „Utenyje“