Aktualijos

Aklo kalbėjimasis su kurčiu

Genovaitė ŠNUROVA

Liaudis yra prikūrusi daug anekdotinių situacijų apie aklo kalbėjimąsi su kurčiu. Šitą bendravimo būdą šmaikštuoliai labai dažnai pritaiko įvairioms gyvenimiškoms situacijoms. Panašiai buvo ir šį kartą: klausiau vieno dalyko, atsakymą gavau visai apie kitą. O juk paklausimas buvo išsiųstas ne kokiai nors mažai raštingai senutei iš kaimo galulaukės, o pačioje šalies sostinėje įsikūrusiai Valstybinei ligonių kasai prie Sveikatos apsaugos ministerijos.

Reikalas rimtas
Spalio 11-osios vakarą, kai jau buvau nusiteikusi ramiai ilsėtis, suskambo laidinis namų telefonas. Skambino Utenos rajono Tauragnų kaimo gyventojas (vardas ir pavardė redakcijai žinomi), tuomet po sudėtingos širdies kraujagyslių šuntavimo operacijos besigydantis Kauno klinikose. Žmogus prašė pagalbos, prieš tai papasakojęs susiklosčiusią situaciją.
„Prieš šiek tiek daugiau nei dvi savaites man Kauno klinikose buvo atlikta sudėtinga operacija. Po truputėlį sveikstu. Jau šiek tiek pavaikštau po palatą. Po tokios operacijos man priklauso reabilitacija, bet manęs negali išsiųsti nė į vieną reabilitacijos įstaigą, nes man gydytojas paaiškino, kad Panevėžio teritorinė ligonių kasa, kuriai priklauso ir mano gyvenamosios vietos rajonas, neturi tam pinigų. Kadangi nėra finansavimo, tai nėra ir gydymo. Gydytojas nežino, ką su manimi daryti, nes gydymosi laikas ligoninėje baigėsi, o sveikatos būklė tokia, kad namo išleisti negali. Kaip jau sakiau, į reabilitaciją išsiųsti irgi negali, nes nėra pinigų. O juk dar tik spalio mėnuo, tai kas bus su kitais ligoniais, kuriems po sudėtingų ligų ar operacijų irgi prireiks gydymą tęsti reabilitacijos klinikoje. Tai kur išeitis? Kadangi, kaip suprantate, šiuo metu negaliu pats sau padėti, tai gal jūs galite sužinoti, ar tikrai Panevėžio teritorinė ligonių kasa neturi pinigų sumokėti už mano reabilitaciją?“ – klausė ligonis.
Pabandžiau išpildyti žmogaus prašymą. Ne tą vakarą, žinoma, nes tai buvo penktadienio vakaras, bet kitos savaitės pirmąją darbo dieną. Iš karto prisipažįstu, nepasisekė…

Tęsinį skaitykite 2019 11 13 „Utenyje“