Šventadienio paraštėse

Skiepai nuo COVID-19 viruso Vatikane – 2021 pradžioje

Vatikano miesto-valstybės sveikatos direkcija pranešė, kad 2021 metų pirmaisiais mėnesiais planuoja įgyvendinti skiepijimo nuo COVID-19 planą. Rekomenduojama skiepytis visiems suaugusiesiems nuo 18 metų, ypač vyresnio amžiaus, jeigu nėra patologijų, kurios reikalautų atskiro įvertinimo.
Ši rekomendacija skirta apie puspenkto tūkstančio asmenų, dauguma jų – pasauliečiai, dirbantys įvairiose Šventojo Sosto ir Vatikano miesto valstybės institucijose: nuo kongregacijų iki Vatikano muziejų. Galima priminti, jog pačiame Vatikane reziduoja mažiau nei 500 asmenų, likusieji gyvena Romos mieste ir jo apylinkėse.
Vatikano sveikatos direkcijos vadovas gyd. Andrea Arcangeli „Vatican News“ komentavo: „Manome, jog labai svarbu, kad ir mūsų nedidelėje bendruomenėje būtų pradėta skiepijimo nuo COVID-19 viruso kampanija. Tik kuo platesnis visos populiacijos imunizavimas atneš realių viešosios sveikatos rezultatų ir leis kontroliuoti pandemiją. Mūsų pareiga pasiūlyti visiems darbuotojams, rezidentams ir jų šeimoms progą įgyti imunitetą nuo šios bijotinos ligos.“
Pasak mediko, ketinama naudoti „Pfizer“ pagamintą vakciną, kuri jau yra kliniškai panaudota, skelbiama, kad ji yra 95 procentų efektyvi, jos pripažinimas labiausiai pažengęs už sveikatos priežiūrą atsakingų Europos ir JAV sveikatos agentūrų pripažinimo procedūrose. Ja jau pradėta skiepyti Anglijoje. Vėliau, įvertinus veiksmingumą ir saugumą, bus galima naudoti ir kitas vakcinas, gaminamas pagal skirtingas technologijas. Bet ar taip greitai sukurtos vakcinos tikrai saugios?
„Suprantama, kad dėl per tokį trumpą laiką sukurtos vakcinos gali kiltis nerimas, tačiau buvo atlikti tikslūs testai, garantijas suteikė pasaulinės sveikatos organizacijos, kurios, prieš išduodamos leidimą prekiauti nauja vakcina, taip pat atlieka kruopščiai prižiūrimus tyrimus“, – sakė gyd. Andrea Arcangeli ir pridūrė, jog reikia atsiminti, kad visos vakcinos gali sukelti šalutinių poveikių. Dažniausiai tai skausmas ir patinimas injekcijos vietoje. Kai kuriais atvejais pasitaiko karščiavimas ir galvos skausmas. Vakcina prieš COVID-19 virusą taip pat gali turėti tokių pasekmių.
Kodėl neraginama skiepyti nepilnamečių, jaunesnių nei 18 metų vaikų? Pasak Vatikano sveikatos reikalų direkcijos vadovo, šiuo metu dar trūksta studijų, kuriose būtų ištirtas poveikis šiai amžiaus grupei ir todėl nuspręsta jų neįtraukti į skiepijimo programą. Gydytojas taip pat priminė, kad alergijų turintiems asmenims prieš skiepijimąsi bet kuria vakcina reikia medicininio įvertinimo. (RK / Vatican News)