Projektas "Paribio istorijos"

„Socialinis taksi“ nebereikalingas?

Jau daugiau nei dešimtmetį Lietuvoje veikia „Socialinis taksi“. Kas tai yra? „Socialinis taksi“ – tai 2012 m. VšĮ „Nacionalinio socialinės integracijos instituto“ įkurta programa, kurios tikslas – su asmeninio asistento pagalba teikti transporto paslaugas neįgaliesiems specialiai pritaikytais automobiliais.

Iki programos įkūrimo kelionės su negalią turintiems žmonėms pritaikytu transportu buvo teikiamos tik vykstant į gydymo įstaigas ar išskirtiniais atvejais, o neįgalieji, gyvenantys nepritaikytuose būstuose, net neturėjo galimybių jų palikti. Esant būtinybei, transporto paslaugas teikdavo tik vietos priešgaisrinės saugos tarnybos ekipažai. „Socialinis taksi“ buvo pirmasis socialinis projektas Lietuvoje, kuris teikė paslaugas visą parą ir neribojo klientų maršrutų pasirinkimo. „Socialinis taksi“ teikia pavėžėjimo ir asistentų palydėjimo paslaugas neįgaliesiems bei laikiną negalią ar ribotą judumą turintiems piliečiams. Specialioms kelionėms pritaikytame transporte yra įrengtos rampos ir saugos diržai vežimėliui. Keliones su taksi neįgaliesiems automobiliu užsisakyti galima nepriklausomai nuo jų tikslo – vežame į ligonines, mokymosi įstaigas, susitikimus su draugais, parduotuves, traukinių ar autobusų stotį ir net kituose miestuose įsikūrusias įstaigas – pagal asmeninį kiekvieno kliento poreikį. Paslaugos teikiamos visą parą tiek darbo, tiek švenčių dienomis, tiek savaitgaliais.

„Socialinis taksi“ nėra vien negalią turinčių žmonių vežimas – tai ir pagalba išeinant iš namų, daiktų nunešimas, įsodinimas, palyda ir viskas, kas užtikrina asmens, turinčio negalią, savarankiškumą ir nepriklausomybę. Ši paslauga visą parą teikiama įvairias negalias turintiems žmonėms pasiekti ekonominio ir socialinio užimtumo vietas (darbą, ligoninę, universitetą, kiną, teatrą, parduotuvę, oro uostą). Šiuo metu  „Socialinio taksi“ paslaugos  teikiamos net 9-iose Lietuvos vietose: Vilniaus mieste ir rajone, Klaipėdos mieste ir rajone, Panevėžyje, Ukmergėje, Utenoje, Zarasuose bei Visagine.

Siekiant palengvinti žmonių su negalia integraciją į darbo rinką, „Socialinis taksi“ inicijavo programos „Be kliūčių“ susikūrimą. Jos darbuotojai tarpininkauja tarp savo klientų darbo paieškos ir darbo vietų pritaikymo klausimais. Pagrindinis programos tikslas – padėti negalią turintiems asmenims sėkmingai įsidarbinti, o darbdaviams – sukurti patrauklią, įvairiapusišką ir klestinčią darbovietę. Ši paslauga teikiama visoje Lietuvoje.

„Socialinio taksi“ paslauga Utenoje  teikiama  nuo 2020 metų kovo mėnesio. Šiais metais iš savivaldybės biudžeto skirta 12 tūkstančių eurų. Šia paslauga uteniškiai galės naudotis iki šių metų pabaigos. Gaila, tačiau socialinio taksi paslaugą teikianti visuomeninė organizacija 2024 metų paslaugos finansavimui projekto nebeteikė. Bandėme aiškintis kodėl ir išgirdome, kad dirbti jiems neapsimoka“, – sakė Utenos rajono savivaldybės administracijos Socialinių reikalų ir sveikatos apsaugos skyriaus vedėjos pavaduotoja Rima Lukoševičienė.

Utenos neįgaliųjų draugijos pirmininkė Sandra Ragaišytė sakė žinanti apie šią problemą. „Jų įkainiai dideli, kitaip, sako, jiems dirbti neapsimoka, todėl šia paslauga pasinaudoti galėjo labai nedaug žmonių. Be to, ir šią paslaugą reikėdavo užsisakyti labai iš anksto. Didžiausia problema yra gulinčių žmonių pervežimas. Anksčiau būdavo galima prisiprašyti „Greitosios medicininės pagalbos“. Dabar „Greitoji pagalba“ perėjo į Vilniaus pavaldumą, todėl ir šios galimybės nebeliko. O juk yra žmonių ir su lūžusiu stuburu, kuriuos transportuoti galima tik gulomis. Išeities kol kas nematau.“

Keletą kartų skambinau į „Socialinis taksi“ būstinę Vilniuje, deja, susisiekti taip ir nepavyko. Panašu, kad šios problemos, ypač gulinčių ligonių pervežimo, be Utenos rajono savivaldybės įsikišimo, nepavyks išspręsti. Šią paslaugą galėtų teikti VšĮ „Utenos ligoninė“, kurios vienu iš steigėjų yra Utenos rajono savivaldybės administracija, nes tik „Utenos ligoninė“ turi tam pritaikytą techniką.

Parengė Vytautas Kaziela