Mūsų sveikata

Vaistininkų patarimai, kai skauda dantį: šaltas vanduo, gvazdikėlis ir vaikščiojimas

Prakalbus apie skausmą, viena iš pirmųjų asociacijų – dantų skausmas. Tai vienas įkyriausių ir nekenčiamiausių patiriamų pojūčių. Jo priderinti prie iš anksto paskirto vizito pas odontologą neįmanoma. Turbūt daugelis yra patyrę, ką reiškia vidury nakties prabusti dėl danties skausmo ir nežinoti, ko griebtis. Vaistininkė pataria, kaip sau suteikti pirmąją pagalbą prieš apsilankant pas specialistą. „Kaip dažnai juokauju, geriausiai dantų skausmą numalšina odontologas. Tačiau dėl tam tikrų priežasčių ne visada tą pačią minutę pavyksta kreiptis ir patekti pas specialistą. Todėl pirmiausiai visada rekomenduoju išgerti nuskausminamąjį vaistą, turintį kuo didesnį priešuždegiminį poveikį, vengti šildyti bei gulėti ant skaudamos veido pusės“, – komentuoja „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Raimonda Truncė.

Skausmą sumažinti gali
gvazdikėlis

Vaistininkės teigimu, dažniausiai dantų skausmas prasideda arba paūmėja vėlai vakare ar nakties metu. Šis skausmas būdingas dėl ėduonies pažeisto danties bei atviro nervo.
„Vienas paprastesnių pagalbos būdų yra šaltas vanduo. Užleidus šaltą vandenį ant skaudamo danties skausmas mažėja dėl susitraukiančių kraujagyslių. Dar viena pagalbos priemonių, esančių namuose, tai – gvazdikėlis. Jį sutrynus ir uždėjus ant skaudamo danties, dėl jame esančio eterinio aliejaus – eugenolio – skausmas sumažėja“, – pataria ji.
R. Truncė priduria, kad, užklupus naktiniam danties skausmui, reikėtų pavaikščioti, mat gulint šyla galva, plečiasi kraujagyslės ir skausmas bei uždegimas didėja, atsiranda tvinkčiojimo jausmas.
„Esant pūliniui, rekomenduojama skalauti hipertoniniu druskos tirpalu, kuriam reikia vienos stiklinės vandens ir vieno valgomojo šaukšto druskos. Taip pat tinka ramunėlių bei medetkų nuoviras. Skalaujant tirpalą reikia palaikyti skaudančio danties vietoje. Itin svarbu, kad tirpalai būtų vėsūs. Visi šie buityje lengvai paruošiami tirpalai turi sutraukiantį ir uždegimą mažinantį poveikį“, – aiškina vaistininkė.
Dantų skausmo išvengti galima tik profilaktiškai prižiūrint burną. R. Truncė rekomenduoja bent kartą per metus atsisėti į odontologo ir burnos higienisto kėdę – tik tokiu būdu galima išvengti daugelio nemalonumų.
Nepersistengti su balinančiomis priemonėmis
Ne mažiau svarbi yra kasdieninė burnos ertmės ir dantų priežiūra nuo pat pirmųjų gimimo dienų. Išsiugdytas įprotis prižiūrėti savo burnos ertmę, anot vaistininkės, leidžia ilgiau džiaugtis sveikais bei gražiais dantimis.
„Tinkama priežiūra prasideda nuo tinkamai pasirinkto dantų šepetėlio. Tai pagrindinė priemonė, užtikrinanti dantų švarą. Kasdieniniam naudojimui, jei nėra specialių indikacijų, geriausia rinktis vidutinio minkštumo, daug smulkių šerelių turintį šepetėlį. Pasirinkę per kietą šepetėlį, galite pažeisti emalės sluoksnį ir dantys pasidarys jautrūs“, – pažymi ji.
Antra pagal svarbą – tarpdančių priežiūra, nes didžioji dalis ėduonies prasideda būtent tarpdančiuose. Kokio pobūdžio ir dydžio tarpdančių šepetėlio reikia, geriausiai gali patarti burnos higienistas, atlikęs burnos higieną bei įvertinęs tarpdančių dydį. Netinkamai parinktas tarpdančių šepetėlis, R. Truncės teigimu, gali ne tik neatnešti naudos, bet ir traumuoti dantis.
„Trečia pagal reikšmingumą dantų priežiūros priemonė – dantų pasta. Jų yra keleto rūšių: kasdieninė, balinamoji, skirta jautriems dantims ar kraujuojančioms dantenoms. Dantų pasta atlieka burnos gaiviklio, apsauginę ir priešuždegiminę funkciją bei yra papildomas abrazyvas dantų švarai. Renkantis balinamąją pastą, pravartu pasidomėti jos sudėtimi – ar tai pasta rūgštiniu pagrindu, o gal turinti didelį kiekį abrazyvinių (smulkių, kietų) dalelių. Taip pat reikėtų įsidėmėti tai, kad balinamoji dantų pasta negali būti naudojama kasdien, nes per ilgesnį laiką ji taip pat pažeidžia apsauginį danties paviršių bei padaro emalį porėtą“, – akcentuoja ji.
Vaistininkė priduria, kad kitas dantų balinimo priemones taip pat reikėtų rinktis itin akylai ir jas naudoti tik gerai viską apsvarsčius bei aptarus su odontologu.
„Pasirinkus netinkamas priemones, galima turėti skaudžių ir negrįžtamų pasekmių, tokių kaip ilgalaikis dantų jautrumas, „sugraužtas“ emalis, spalvos įgeriamumas vartojant dažančius produktus, taip pat didesnė ėduonies tikimybė“, – vardija R. Truncė.
Dantis, anot jos, reikėtų itin kruopščiai valyti ryte ir vakare, taip pat ir po kiekvieno valgio. Nesant galimybei pasinaudoti dantų šepetėliu dienos metu, rekomenduojama burną praskalauti paprastu higieniniu burnos skalavimo skysčiu.
„Chlorheksidino turintys burnos skalavimo skysčiai rekomenduojami tik esant uždegiminėms reakcijoms burnoje arba po intervencijų“, – atkreipė dėmesį „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė.