Mūsų sveikata

Atgaiva karštą dieną: namų gamybos šalta arbata

Karštą vasaros dieną tik ir norisi atsigaivinti, tačiau kuo? Vanduo – vienas iš populiariausių pasirinkimų, tačiau ką gerti, kai norisi dar neragautų skonių? Pasak „Maximos“ komercijos vadovės, būtent prasidėjus karštajam sezonui, gegužės–rugpjūčio mėnesiais, šaltos arbatos paklausa stipriai išauga. Kokią šaltą arbatą pasigaminti namie? Patarimais ir receptais dalijasi „Maximos“ maisto gamybos ekspertas Aidas Poleninas.
„Šalta arbata – vienas populiariausių pasirinkimų tarp mūsų pirkėjų karštuoju metų laiku. Pastebime, kad liepos–rugpjūčio mėnesiais šaltos arbatos paklausa pasiekia piką ir pirkėjai jos įsigyja net dvigubai daugiau, lyginant su sausio–vasario mėnesių duomenimis“, – pirkėjų įpročius atskleidžia „Maximos“ komercijos vadovė Vilma Drulienė.
Pasak jos, šiuo metu pirkėjai gali rinktis iš 22 skirtingų skonių šaltos arbatos prekių asortimento. Mažoje 500 ml pakuotėje esančią šaltą arbatą galima išsirinkti iš 7 skirtingų rūšių ir gamintojų. Šaltos arbatos asortimentas didelėje, 1,5 litro ar didesnėje, pakuotėje dvigubai platesnis – ją galima išsirinkti iš 15 skirtingų rūšių. „Tarp mūsų pirkėjų pati populiariausia yra skirtingų gamintojų persikų skonio arbata – vien per penkis šių metų mėnesius pirkėjai jau įsigijo 195 tūkst. buteliukų šio skonio šaltos arbatos“, – atskleidžia V. Drulienė.
„Per pirmuosius penkis šių metų mėnesius pirkėjai įsigijo daugiau nei 5 mln. birios arbatos ir arbatos pakeliuose pakuočių. Pastebime, kad šis skaičius išlieka stabilus jau keletą metų. Vis dėlto pirkėjai vis dažniau atsisako juodos arbatos pakeliuose, tai rodo šių metų sausio–gegužės mėnesių pirkėjų duomenys: šiemet paklausa žaliai arbatai pakeliuose išaugo net penktadaliu, sparčiai populiarėja ir biri ekologiška arbata, kurios šiemet įsigyta net 30 proc. daugiau, lyginant su tokiu pačiu laikotarpiu pernai“, – atskleidžia pasikeitusį pirkėjų krepšelį „Maximos“ komercijos vadovė.
Beje, jeigu kaskart šaltos arbatos pirkti nesinori, „Maximos“ maisto gamybos vystymo skyriaus vadovas A. Poleninas dalijasi skanios ir gaivinančios šaltos arbatos receptais. Tiesa, šio gėrimo nepagaminsite be įprastos arbatos – birios ar pakeliais.

Šalta persikų skonio arbata
Persikų sirupui reikės: 215 g cukraus arba 170 ml klevų sirupo, 240 ml vandens, 2–3 persikų.
Arbatai reikės: 3 pakelių arbatos, 1400 ml vandens.
„Griežinėliais supjaustytus persikus sudėkite į nedidelį puodą ar gilią keptuvę, užpilkite vandeniu ir suberkite cukrų ar įpilkite klevų sirupo. Nuolat pamaišydami kaitinkite ant vidutinio kaitrumo, kol užvirs, tuomet sumažinkite kaitrą. Grūstuvu sugrūskite persikus, mat taip išspausite visas persikų sultis, sudėkite persikus į sirupą ir pakaitinkite“, – pasakoja A. Poleninas.
Puodą nuimkite nuo viryklės, kai visos cukraus granulės ištirps, tuomet leiskite sirupui pastovėti apie 30 minučių. Galiausiai sirupą perkoškite, kad neliktų persikų gabaliukų.
Užvirinkite vandenį ir į jį 5 minutėms įmerkite arbatos pakelius, leiskite atvėsti. Kai arbata atvės, į ją supilkite jau paruoštą sirupą ir paruoštą arbatą įdėkite į šaldytuvą. Arbatą gerkite su ledukais bei šviežiais persikų griežinėliais.“

Šalta žalioji arbata
su citrinomis
Reikės: 500 ml karšto vandens, 700 ml šalto vandens, 60 ml žaliosios citrinos sulčių, 60 ml citrinos šulčių, 5 žalios arbatos pakelių, poros šaukštų medaus, 18 mėtos lapelių.
Į 70–80 °C karštumo vandenį įmerkite 5 žaliosios arbatos pakelius, išimkite juos po 3–5 minučių ir išspauskite juose likusį skystį. Įmaišykite medų, kol jis visiškai ištirps. Į didelį indą supilkite citrinos ir žaliosios citrinos sultis, užpilkite jas arbata su medumi.
„Kol arbata dar šilta paragaukite, ar jums užtenka saldumo. Jeigu norisi saldžiau, įdėkite daugiau medaus. Būtinai tai padarykite prieš atšaldydami arbatą, nes medus šaltyje tirpsta ilgiau. Tuomet į jau beveik paruoštą gėrimą supilkite šaltą vandenį ir viską gerai išmaišykite. Į stiklines įberkite ledukų ir užpilkite šalta arbata. Puoškite šaltos arbatos stiklines citrinos ir žaliosios citrinos griežinėliais, mėtos lapeliais“, – patarimais, kaip ruošti šaltą arbatą, dalijasi „Maximos“ maisto gamybos ekspertas.