Mūsų sveikata

Kovojantiems su aukštu kraujospūdžiu: iš savo valgiaraščio išbraukite imbierą

Prasta miego kokybė, mažas fizinis aktyvumas ar netgi tokie maisto produktai kaip ciberžolė, imbieras ar juodieji pipirai gali išprovokuoti aukštą kraujospūdį. Gegužės 17-ąją minima Pasaulinė hipertenzijos diena. Specialistai primena, kaip atpažinti pirmuosius hipertenzijos požymius, kas juos nulemia ir ką pasitelkti į kovą su šia liga.

Spaudimas sutrinka ir nuo ciberžolės
Statistika teigia, kad vienas iš trijų pasaulio gyventojų turi padidėjusį kraujo spaudimą. Statistikos duomenimis, apie 30 proc. nuo hipertenzijos kenčiančių žmonių nežino, kad jų kraujo spaudimas yra padidėjęs. Kiti 30 proc. ligonių žino apie savo ligą, tačiau nesigydo. Higienos instituto Sveikatos informacijos centro duomenimis, situacija Lietuvoje blogėja – nuo 2004 m. sergamumas hipertenzija išaugo beveik dvigubai. Skaičiuojama, kad hipertenzija serga maždaug keturi iš dešimties suaugusiųjų. Taip pat 33 proc. mirčių lemia pirminės arterinės hipertenzijos komplikacijos.
„Neretai įvairaus amžiaus žmonės atėję į vaistinę skundžiasi nei iš šio, nei iš to pakilusiu spaudimu ir baiminasi dėl hipertenzijos. Tačiau reikėtų neprarasti budrumo ir atkreipti dėmesį į tokius, rodos, nekaltus dalykus kaip gyvenimo būdas ir vartojami maisto produktai. Laikiną kraujo spaudimo padidėjimą gali nulemti poilsio ir miego stoka, nervinė įtampa, netgi sezoniškumas. Reikėtų atkreipti dėmesį net ir į maisto produktų ar maisto papildų sudedamąsias dalis. Ženšenis, žaliosios arbatos ekstraktas, eleuterokokas, ciberžolė, imbieras, juodieji pipirai – gali sukelti galvos skausmą, skrandžio negalavimus ir netgi kraujospūdžio padidėjimą“, – dalijasi mintimis Laura Vanagaitė, „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė.
Anot jos, neretai pasitaiko atvejų, kai pacientams, iš tikrųjų turintiems aukštą kraujospūdį, nepasireiškia jokie simptomai.
„Visgi jeigu jums nuolat skauda galvą, vargina ne tik pykinimas, bet ir vėmimas, kraujavimas iš nosies, galvos svaigimas, dusulys, padidėjęs širdies plakimas ar atsirado regos sutrikimų – reikėtų nedelsiant kreiptis į gydytoją, nes būtent šie simptomai įspėja, kad turite labai aukštą kraujospūdį, pasiekusį net 180/120 mm/Hg, o kai kuriais atvejais ir daugiau“, – įspėja vaistininkė.
Pacientai, turintys aukšto kraujospūdžio diagnozę, anot jos, turėtų dažniau matuotis spaudimą, kasdien po 2–3 kartus, o pacientams, kurių skalė yra normos ribose, rekomenduotina pasitikrinti bent jau kas 3 metus.