Mūsų gyvenimo spalvos

Vienintelis ginklas šiame kare

Vytautas Kazela

Pagaliau sulaukėme tikros lietuviškos žiemos, o žiema, anot kelininkų, visada ateina netikėtai. Ir mes tam nepasiruošėme, ir tie, kurie prižiūri kelius, nepasiruošė. Galvojom – ir vėl kaip nors prasmuksim – jau keletą metų nebuvo nei daug sniego, nei didesnių šalčių. Bet kai per vieną dieną privertė tiek sniego, o ant kelių susiformavo sniego putra, kelininkai nespėjo suktis, į pakelių griovius lėkė ir vertėsi automobiliai. Kodėl kalbu apie tai, ką jūs ir be manęs gerai žinote? Kalbu tam, kad pasakyčiau, jog mes labai greitai pamirštame, ką buvome išmokę. Prieš trisdešimt metų įvykę Sausio 13-osios įvykiai mus suvienijo. Tada mes iškovojome laisvę. Bet kas iš tos vienybės liko po keleto metų? Laisvė tik tada yra tikra laisvė, kai ji yra ne kokiai nors išskirtinei žmonių grupelei, o visai valstybei. Kai vienų laisvė pažeidžia kitų žmonių laisvę, ji nėra laisvė. Mes gerai žinome savo laisves ir teises, bet pamirštame pareigas ir atsakomybę.

Prieš trisdešimt metų įvykę Sausio 13-osios įvykiai mus suvienijo. Tada mes iškovojome laisvę. Bet kas iš tos vienybės liko po keleto metų? Laisvė tik tada yra tikra laisvė, kai ji yra ne kokiai nors išskirtinei žmonių grupelei, o visai valstybei. Kai vienų laisvė pažeidžia kitų žmonių laisvę, ji nėra laisvė.

Kur dingo mūsų vienybė, kai atėjo išbandymas pandemija? Kodėl fiksuojant tūkstančius naujų užsikrėtimo atvejų po Lietuvą sklandė įvairios sąmokslo teorijos, kuriomis iki šiol tiki ketvirtadalis Lietuvos gyventojų? Iš kokių pakampių išlindo tūkstančiai antivakserių? Kodėl gausiai pasnigus šimtai jaunų šeimų su vaikais išėjo pasidžiaugti sniegu, nesilaikydami nei rekomenduojamų, nei privalomų atstumų? Aš visą laiką sakiau, kad ne vien nuo Vyriausybės priklauso, kada mes įveiksime šitą nelaimę, o ir nuo mūsų pačių. Galima blokuoti įvažiavimus į didžiuosius miestus ir kurortus, bet tai neduos laukiamų rezultatų, jei mes savo gyvenamosiose teritorijose elgsimės neatsakingai.

Tęsinį skaitykite 2021 01 13 „Utenyje“