Mūsų gyvenimo spalvos

Karas pagal (Putino) planą?

Karas, kuris pareikalavo tūkstančių gyvybių, tęsiasi jau pusantrų metų ir pabaigos dar nematyti. Jis tikrai nesibaigs šiais metais. Optimistai, kurie tikėjo, kad Ukraina pradėjusi kontrpuolimą labai greitai sutriuškins Rusijos kariuomenę, turėjo nusivilti. Laikas nusiimti rožinius akinius ir pažiūrėti į viską kitaip. Norint, kad Ukrainos kontrpuolimas būtų sėkmingesnis, viską reikėjo pradėti bent jau dviem mėnesiais anksčiau. Tačiau lėtas aprūpinimas ginklais neleido to padaryti. Buvo ir kitų priežasčių. Labai neaišku, kodėl JAV pačiu blogiausiu laiku „užtraukė rankinį stabdį“ ir jos parama Ukrainai stipriai sumažėjo. Didžiausia bėda yra ta, kad šiame kare sėkmė didžiausia dalimi priklauso nuo JAV. Neduos Amerika naikintuvų, tai ir nė viena šalis jų neduos, neduos JAV tolimojo nuotolio raketų, tai niekas iš Europos sąjungininkų jų neduos. Kas lėmė JAV „atšalimą“, sunku pasakyti – nenumaldomai artėjantys prezidento rinkimai ar noras, kad karas nesibaigtų. Kam to reikia? Nežinau. Galbūt nežinoma, ką reikėtų daryti su pralaimėjusia Rusija. Kaip suvaldyti procesus, kurie prasidės susiskaldžiusioje ir demoralizuotoje Rusijoje? Ar byranti  Rusija netaps pavojinga „juodąja skyle“? O gal siekiama ją dar labiau išsekinti? Kaip ten bebūtų, kol tai vyksta, Ukrainoje žūsta ne tik tie, kurie gina savo tėvynę, bet ir civiliai, jų tarpe vaikai. Ukraina grumiasi ne tik su Rusija, bet ir su savo chimeromis. O jų ne viena ir ne dvi. Prezidentas Vladimiras  Zelenskis pranešė, kad atleidžiami visų regionų kariniai komisarai. Jie bus pakeisti tais, „kurie buvo fronte arba kurie negali būti tranšėjose, nes prarado sveikatą, neteko galūnių, bet išsaugojo orumą“. Ši užduotis patikėta Ukrainos ginkluotojų pajėgų vyriausiam vadui Valerijui Zalužnui. Labai gali būti, kad mes dar išgirsime apie „nepaperkamus komisarus“.

Ukrainai reikia savalaikio ir patikimo ginklų tiekimo. Fronte kovojantiems ukrainiečiams yra vis tiek, iš kur tie ginklai. Svarbu, kad jie juos pasiektų laiku. Rusija didina dronų gamybą, taip turėtų elgtis ir Ukraina. Rusija turi pranašumą ore ir tuo naudojasi atakuodama Odesą ir kitus miestus. Kodėl Ukrainai taip reikia vokiškų „Taurus“ raketų? Rusijos amunicijos sandėliai ir karinės bazės yra įkurtos okupuotose Ukrainos teritorijose, bet iki jų nuo 100 iki 300 kilometrų. Ir jų taip lengvai nepasieksi.

Pavojingiausia yra tai, kad kontrpuolimui Ukraina turi labai nedaug laiko. Maždaug du mėnesius. Ir labai nesinorėtų, kad Vakarai ją imtų spausti ir dėl paliaubų, ir dėl derybų. Kad su Vakarų ginkluotės tiekimu Ukrainai yra ne viskas gerai, pripažįsta ir Vokietijos Bundestago deputatas Roderichas Kiesewetteris. Jis ragina labiau pasitikėti Ukraina ir pripažinti, kad Ukraina neleidžia karui išplisti į Baltijos šalis ir Moldovą. Ukraina turi išlaisvinti savo teritorijas iki 1991 metų sienų, o Vakarai turi jai suteikti visą reikiamą paramą, kuri leistų tai padaryti.

Kol kas laikas dirba Putino naudai taip, kaip jis planavo. Apsiriko gal tik su terminais: jis tikėjo, kad Vakarai pavargs anksčiau. Bet labiausiai „nuovargis“ jaučiamas dabar, kai iki antrosios karo žiemos liko tiek nedaug laiko. Aš jau nekalbu apie padėtį Ukrainoje, tai palies ir mus. Rudenį vėl prognozuojamas energetikos kainų šuolis.