Mūsų gyvenimo spalvos

Rusija kareivių nepritrūks

Neramios žinios iš Ukrainos. Kontrpuolimas baigia sustoti. Rusija vis dar pajėgi pulti ir tai daro. Ukrainiečiai vis dar apsigina. Karas pereina į pozicinį karą. Kasami apkasai, statomi įtvirtinimai. Abi kariaujančios pusės sekina viena kitą. Ukrainiečiai praneša, kad nuo karo pradžios Ukrainos žemėje galvas padėjo 300 tūkstančių rusų kareivių. Na, tikslumu gal ir galima kažkiek suabejoti, bet  skaičiuojant ir sunkiai sužeistus okupantus, skaičiai yra visai realūs. Tik visa bėda yra ta, kad Rusija kareivių nepritrūks. Nereikia net mobilizacijos – Rusija kareivių nepritrūks. Sako, Rusijos gilumoje prie komisariatų rikiuojasi eilės. Vieni eis už Putiną, antri už Rusiją, treti už pinigus, ketvirti už atleidimą nuo bausmės. Ką reiškia „mėsos mūšiai“?  Tai Rusija keičia ruskiukus į Ukrainos amuniciją. Tikėdamiesi, kad ukrainiečiams jos pritrūks. Juolab, kad Vakarų parama Ukrainai senka.

Mes taip pat prieš keletą metų viską pastatėme už amerikiečius. Tada tai buvo teisingas statymas. Dabar jau nebe. Ar apgins amerikiečiai mus? Vargu. Reikia padėti Ukrainai, reikia padėti Izraeliui. O kur dar Pietų Korėja ir Taivanis? Jau dabar amerikiečiai priversti pripažinti, kad yra nepajėgūs pilna apimtimi vienu metu remti Izraelį ir Ukrainą. Rems. Bet pirmiausia Izraelį. Štai taip. Ar ateis JAV ginti Lietuvos? Turbūt nelabai. Auščiausi mūsų šalies vyrai ir moterys turėtų persiorientuoti ir pabandyti vienyti Baltijos ir Skandinavijos šalis. Žinoma, ir Lenkiją.  Galbūt ir Jungtinę Karalystę. Toks gynybinis blokas galėtų būti labai perspektyvus ir galintis atgrasyti Rusiją. Lietuva gali iškelti tokią idėją ir pradėti telkti sąjungininkus.

Skandinavijos šalys ir toliau lieka ištikimos Ukrainos sąjungininkės. Ir vykdo savo įsipareigojimus šiai šaliai. Ukrainai būtini naikintuvai F 16. Nyderlandai, Belgija, Danija ir Norvegija perduos savo naikintuvus F-16  Ukrainai ir tikimasi, kad Ukraina juos gaus per ateinančius metus. Nyderlandai jau per pirmąją lapkričio pusę savo naikintuvus F 16 perkels į Rumuniją, kur šiuo metu vyksta ukrainiečių pilotų mokymai. Nyderlandai taip pat pristatys „Patriot“ gynybos sistemas Ukrainai, kad būtų apsaugoti energetikos infrastruktūros objektai. Pagal naujausius pranešimus jau dabar Nyderlandai suteiks Ukrainai 500 mln. eurų karinės pagalbos paketą, o JAV paskelbė apie naują  425 mln. dolerių (396 mln. eurų) vertės karinės paramos paketą…

Nenoriu nieko gąsdinti, bet kuo mažesnė parama Ukrainai, tuo arčiau Lietuvos okupantų kariuomenė. Visa Rusija, visa Rusijos pramonė dirba karui. Šie nustatymai ne metams ir ne dvejiems. Šie nustatymai ilgam. Ir niekas nežino tikrųjų Putino planų. Jei šitame kare pralaimės Ukraina, pralaimės ir JAV. Pralaimės ir visas demokratinis pasaulis. O iki pergalės buvo taip netoli… Tereikėjo tik laiku aprūpinti Ukrainą tolimojo nuotolio raketomis ir aviacija. Aš negalvoju, kad Ukrainai visiškai bus nutrauktas ginklų tiekimas, bet to, ką gaus Ukraina, geriausiu atveju užteks gynybai, bet ne prarastų teritorijų susigrąžinimui. Putinas jaučia, kad dabar atsiranda reali galimybė deryboms. Todėl bet koks jo armijos pasistūmėjimas reiškia tvirtesnes derybines pozicijas. Ar derybos tarp Ukrainos ir Rusijos reikštų karo pabaigą? Jokiu būdu. Tik trumpą, metų arba dviejų, pertrauką. Ji reikalinga Rusijai sustiprėti. Ir tada neaišku, kur eis Rusijos kariuomenė: ar pribaiginėti Ukrainos, ar „išlaisvinti“ Lietuvos ir kitų Baltijos šalių.

Rusija nėra nenugalima. Reikia tik supratimo, kad Europa ir kitos pasaulio valstybės kovoja ne Ukrainos, o savąjį karą. Reikia mažiau baimės akyse ir daugiau ryžto. Dabar, kai vėl pasigirsta kalbos apie Ukrainos narystę Europos Sąjungoje, reikia pasakyti, kad Ukraina tampa Europos Sąjungos nare vietoj Vengrijos. Išdavikams Europos Sąjungoje ne vieta. Pašalinti Vengriją iš bendrijos būtų naudinga ir dėl kitų bendrijos šalių, kurios suka panašiu keliu. Reikia, kad visi suprastų, jog dvigubo žaidimo nebus. Arba tu su visais, arba tu su Putinu.

Karas įstrigo, bet ne dėl Ukrainos kaltės. Pripažinkime tai. Net ir dabar yra galimybės laimėti šį karą.

Vytautas Kaziela