
Spalio 13 dieną vykusius Seimo rinkimus daugiamandatėse apygardose laimėjo LSDP, kuri surinko 19,36 proc. balsų, TS-LKD – 17,96 proc., „Nemuno Aušra“ – 14,99 proc, Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ – 9,24 proc., Liberalų sąjūdis – 7,70 proc., Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga – 7,02 proc.
LSDP turi 18 mandatų, TS-LKD – 17, „Nemuno Aušra“ – 14, „Vardan Lietuvos“ – 8, Liberalų sąjūdis – 7, LVŽS – 6 mandatus.
5 proc. barjero neįveikė ir į Seimą nepateko Laisvės partija, kuri surinko 4,44 proc. balsų, Lietuvos lenkų rinkimų akcija (LLRA) – 3,93 proc., Nacionalinis susivienijimas – 2,86 proc., Lietuvos liaudies partija – 2,63 proc., Taikos koalicija – 2,19 proc., Regionų partija – 1,90 proc., Žaliųjų partija – 1,66 proc., Tautos ir teisingumo sąjunga – 1,37 proc., „Laisvė ir teisingumas“ – 0,75 proc.
Dar ir dar kartą analizuoju pirmojo turo rinkimų į Lietuvos Respublikos Seimą rezultatus ir belieka tik kraipyti galvą. Ar LSDP jaučiasi nugalėtojais, o TS-LKD pralaimėtojais? Nežinau, nežinau… Situacija po antrojo turo gali pasikeisti, nes vienmandatėse pirmauja 27 konservatoriai ir 22 socdemai. Protingiausia būtų, kad šios dvi politinės jėgos sudarytų koaliciją, bet įtariu, kad taip neįvyks. Žiūrint į ateitį, tai būtų pražūtinga tiek vienai, tiek kitai partijai.
Blogiausioje situacijoje yra LSDP. Su kuo sudaryti koaliciją? Panašu, kad be „Nemuno Aušros“ to padaryti nepavyks, bet kaip tai atrodys Europos akyse? Ir kaip reikės dirbti? Gali atsitikti ir taip, kad R. Žemaitaitis bus nuteistas ir turės palikti Seimą. Priminsiu, kad Remigijus Žemaitaitis yra kaltinamas neapykantos skatinimu ir kurstymu prieš žmonių grupę dėl jų tautybės bei viešu pritarimu tarptautiniams nusikaltimams, jų neigimu ar šiurkščiu menkinimu. Dar vienas klausimas ar pavyks prie derybų stalo susodinti S. Skvernelį ir R. Karbauskį? Galbūt galima ir tokia koalicija: LSDP + „Nemuno Aušra“ + „Vardan Lietuvos“ + Liberalų sąjūdis. Bet geriausia būtų neatstumti ir valstiečių – nežinia kas ir kaip gali įvykti ateityje… Kad ir kaip viskas susidėliotų, dirbti tokioje daugumoje bus tikrai nelengva. Kam atiduoti ministro pirmininko portfelį? Skverneliui?
Kas pakenkė kai kurioms partijoms? TS-LKD labiausiai pakenkė buvimas koalicijoje su Laisvės partija ir konfrontacija su Prezidentu, o padėjo jų tvirta pozicija karo Ukrainoje klausimu. Laisvės partija ir Liberalų sąjūdis eidami kartu galėjo turėti stiprią 12 seimo narių frakciją. Taigi ateityje šios partijos turėtų rimtai svarstyti susijungimo galimybę.
Kiek netikėtas ir LVŽS bankrotas. Partijos lyderis Ramūnas Karbauskis, kuris bandė pergudrauti visus, sužaidė labai prastą partiją. Pirmiausia sudarant rinkiminį sąrašą – partijos pirmininkas turi į rinkimus vesti savo atstovaujamą partiją. Žmonėms nepatiko ir buvusio kandidato į prezidentus Igno Vėgėlės įrašymas į sąrašą paskutiniuoju numeriu. Nepasiteisino ir taip vadinama „vertybinė politika“. Ją išsinešiojo kiti marginalai. Be to, blogai ir tai, kad pirmininkas nedalyvavo rinkimų debatuose. Norėdamas visiškai nesunaikinti partijos R.Karbauskis turi atsistatydinti iš partijos pirmininko pareigų. Partijos pirmininku išrinkus A. Verygą arba B. Ropę, padėtis galėtų stabilizuotis.
Džiugina tai, kad rinkėjai visgi nusigręžė nuo prorusiškais pasisakymais garsėjančio Eduardo Vaitkaus ir jo Lietuvos liaudies partijos. Gaila, kad jie taip nesugebėjo iššifruoti Žemaitaičio…
Dabar truputį apie tai, kas įvyko Utenos vienmandatėje apygardoje. Už save Seimo rinkimuose iškėlusį Vitalijų Šeršniovą balsavo vos ne šeši tūkstančiai uteniškių arba beveik tiek pat, kiek už G. Palucką ir E. Pupinį kartu sudėjus. Netikėjau, kad tiek žmonių savo balsus atiduos už šį kandidatą. Galima galvoti, kad žmonės arba negalvoja, arba nemyli Lietuvos. Tiek E. Pupinis, tiek G. Paluckas ne tik patyrę, bet ir labai įtakingoms partijoms atstovaujantys politikai. Ką gali į Seimą save išsikėlęs ir į jį patekęs žmogus? Nieko. Kaip ten bebūtų darbas Seime yra komandinis, o ne individualus. Būdamas vienas tu esi nulis, gaunantis gera atlyginimą. Ką daryti tokiam seimo nariui? Ramiai sėdėti Seime, gauti gerą atlyginimą ir daryti rimtą įdirbį savivaldybės mero rinkimams. Garantuoju – po dvejų metų jo pavardę pamatysime tarp kandidatų į Utenos rajono savivaldybės merus. Nes geriau savivaldybėje būti pirmu asmeniu, nei Seime vienu iš 141!
Man atrodo, kad šiuose rinkimuose labiausiai pralaimėjo rinkėjai. Lengva nebus tiems, kurie formuos valdančiąją koaliciją, o tuo labiau sunku bus mums su jumis.
Vytautas Kaziela