Mūsų gyvenimo spalvos

Kodėl neateis Kalėdų Senelis

Su pirmuoju sniegu į Lietuvą atėjo ir Advento laikotarpis. Laikas, kada turime sulėtinti žingsnį ir įsiklausyti į save. Esame suirzę, pikti, pavargę nuo pandemijos. Gyvename be meilės artimui ir netgi sau. Materialūs dalykai iš mūsų gyvenimo išstumia dvasinius dalykus. O kas yra žmogus be tikėjimo, be dvasinio gyvenimo? Paprasčiausias gyvūnas. Per savo gyvenimą mačiau daugybę bedvasių žmonių. Ir manęs neapleidžia mintis, kad taip ir turi būti laikų pabaigoje. Mes daug kalbame apie ekologiją, šį tą netgi darome, bet nieko nekalbame apie dvasinę ekologiją. Mes renkamės ekologinius produktus, bet pamirštame klasikinę muziką, literatūrą, dailę. Kad ir kaip visi gražiai bekalbėtų apie kultūrą, tačiau ji mūsų valstybei kaip šuniui penkta koja. Žiūriu, kaip naujoji valdžia, o ir visos buvusios, plėšosi dėl ministrų portfelių. Vieniems reikia finansų, kitiems susisiekimo, o štai dėl kultūros niekas niekam į gerklę nekimba. Jei gauna, tai be didelio džiaugsmo. Tik dėl skaičiaus.

Dabar aš gyvenu laukimu. Ne, dar ne šventų Kalėdų, o naujos Vyriausybės. Kada jie pagaliau išsidalys postus ir pradės dirbti, nes nėra nieko baisiau kaip tarpuvaldis, kai vieni nebenori, o kiti negali.

Dabar aš gyvenu laukimu. Ne, dar ne šventų Kalėdų, o naujos Vyriausybės. Kada jie pagaliau išsidalys postus ir pradės dirbti, nes nėra nieko baisiau kaip tarpuvaldis, kai vieni nebenori, o kiti negali. Nėra ryžtingų žingsnių ir iš Prezidentūros. O padėtis Lietuvoje blogėja ne dienomis, bet valandomis. Lietuvos skaičiai žvelgiant į naujus infekcijos atvejus šiuo metu yra vieni didžiausių pasaulyje, o daugiau viruso atvejų milijonui gyventojų fiksuoja tik Serbija, Slovėnija ir Juodkalnija. Daugiau nei du tūkstančiai naujų užsikrėtimų per dieną, daugiau nei dešimt mirčių. Manau, kad jau šią savaitę mirčių skaičius nuo COVID-19 peršoks pusę tūkstančio. Kiek žmonių yra izoliacijoje, neva dėl techninių nesklandumų net neskelbiama. Aišku, kad tokius žmones jau reikėtų skaičiuoti dešimtimis tūkstančių. Yra darbdavių, kurie slepia užsikrėtimo atvejus ir ragina darbuotojus jokiu būdu neprisipažinti, kad užsikrėtė darbe. Kur tai veda, manau, suprantame visi.

Padėties rimtumą Lietuvoje suvokiantys žmonės maldauja: tegu jie daro klaidų, bet tik greičiau pradeda dirbti. Tie, kurie nepaveš, atkris. Nes šiuo metu nieko nedaryti yra didžiausias nusikaltimas. Ministrų kabinetą būtų galima tvirtinti ir ne visos sudėties. Bet pagrindiniai ministrai turi pradėti dirbti kuo greičiau.

Premjere patvirtinta Ingrida Šimonytė ant prezidento Gitano Nausėdos stalo padėjo kandidatų į ministrus sąrašą. I. Šimonytė į aplinkos ministrus siūlo liberalą Simoną Gentvilą, ekonomikos ir inovacijų ministre siūlo Laisvės partijos lyderę Aušrinę Armonaitę, energetikos ministru – konservatorių Dainių Kreivį, finansų ministre – konservatorę Gintarę Skaistę, krašto apsaugos ministru yra siūlomas konservatorius Arvydas Anušauskas, kultūros ministru – liberalas Simonas Kairys, sveikatos apsaugos ministru – Arūnas Dulkys, socialinės apsaugos ir darbo ministre – konservatorė Monika Navickienė, susisiekimo ministru – Laisvės partijos atstovas Kasparas Adomaitis, švietimo, mokslo ir sporto ministre – konservatorė Jurgita Šiugždinienė, teisingumo ministre – Laisvės partijos kandidatė Evelina Dobrovolska, užsienio reikalų ministru – konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis, vidaus reikalų ministre – konservatorė Agnė Bilotaitė, žemės ūkio ministre – Dalia Miniataitė. Galima įvairiai vertinti šį sąrašą, bet ilgoms diskusijoms nebėra laiko. Prezidentūra, manau, turėtų dirbti dieną ir naktį, kad tik greičiau būtų patvirtintas Ministrų kabinetas. Padėties rimtumą Lietuvoje suvokiantys žmonės maldauja: tegu jie daro klaidų, bet tik greičiau pradeda dirbti. Tie, kurie nepaveš, atkris. Nes šiuo metu nieko nedaryti yra didžiausias nusikaltimas. Ministrų kabinetą būtų galima tvirtinti ir ne visos sudėties. Bet pagrindiniai ministrai turi pradėti dirbti kuo greičiau. Gera žinia valdantiesiems – pinigų turėsite kaip šieno. Europos Komisija pagaliau patvirtino Bendrijos septynerių metų biudžetą, kuris siekia 1,8 trilijono eurų. Beveik dvigubai daugiau, nei buvo skirta ankstesnių 2014–2020 metų biudžete. Nepaisant fakto, kad Bendriją paliko viena stipriausių ekonomiškai – Jungtinė Karalystė. Tiesa, šįkart į biudžetą įtrauktas Europos Sąjungos atsigavimo fondas, kurio lėšos sudaro liūto dalį − jos turės padėti atsigauti Europos Sąjungos šalių ekonomikai po pandemijos sukelto ekonominio nuosmukio.

Kad jūsų neapimtų nepagrįsta euforija, turiu paaiškinti kai kuriuos dalykus. Europos Sąjunga spausdina pinigus, kad net spausdinimo mašinos braška. Nėra abejonės, kad kainos, taigi ir maisto produktų, kils ir labai smarkiai. Nuvertės žmonių santaupos, sumažės perkamoji galia.

Planuojama, kad Lietuvai iš šio fondo teks maždaug 2,4 mlrd. eurų negrąžintinos paramos ir dar keletas milijardų lengvatinių paskolų. Bendrai skaičiuojama, kad 2021–2027 metų laikotarpiu kartu su ES dotacijomis Lietuva gali tikėtis apie 14 mlrd. eurų paramos, arba po maždaug 2 mlrd. eurų kasmet. Sugebėsime mes tuos pinigus įsisavinti ar ne, čia jau kitas klausimas. Turime gerą progą pakilti ir būsime paskutiniai mulkiai, jei ja nepasinaudosime. Kad jūsų neapimtų nepagrįsta euforija, turiu paaiškinti kai kuriuos dalykus. Europos Sąjunga spausdina pinigus, kad net spausdinimo mašinos braška. Nėra abejonės, kad kainos, taigi ir maisto produktų, kils ir labai smarkiai. Nuvertės žmonių santaupos, sumažės perkamoji galia. O tai reiškia, kad turi didėti darbo užmokestis ir pensijos, kitaip žmonės vėl pasiners į skurdo liūną. Manau, kad tai supranta ir prezidentas, ir naujoji premjerė.

Tūkstantąjį kartą klausiu savęs, kodėl pandemijos akivaizdoje žmonės lieka abejingi akivaizdiems faktams? Kodėl ima neigti netgi tai, kas akivaizdu, rizikuodami ne tik savo, bet ir aplinkinių gyvybėmis? Tai paprasčiausias egoizmas, gyvenimas šia diena be meilės ir atjautimo.

O dabar vėl grįžkime į mūsų kasdienybę. COVID-19 įsimetė ir į Lietuvos audinių fermas. Gaišta žvėreliai, užsikrečia žmonės. Čia taip pat reikalingi ryžtingi valdžios sprendimai. Man juokingai skamba, kad ketvirtadienį ŽŪM, Žemės ūkio rūmai bei Kailinių žvėrelių augintojų asociacija ir ūkių atstovai sutarė nuolat keistis informacija apie situaciją. Taip pat aptartos galimybės nukentėjusiems ūkiams numatyti nuostolių kompensavimą bei papildomai finansuoti laboratorinių tyrimų kaštus. Ką reiškia keistis informacija? Ką reiškia „aptartos galimybės kompensuoti nuostolius?“ Nėra abejonės, kad tarpuvaldžio ŽŪM nieko nedarys, kol nebus patvirtintas ministras. Šiek tiek norėtųsi pakalbėti apie pandemiją iš kitos pusės. Atsiritus antrajai viruso bangai nebegalime sakyti, kad žmonėms neužtenka informacijos apie virusą. Ir apsaugos priemonių tikrai užtenka. Tačiau bent jau trečdalis mūsų labiau saugosi baudų, o ne viruso. Tūkstantąjį kartą klausiu savęs, kodėl pandemijos akivaizdoje žmonės lieka abejingi akivaizdiems faktams? Kodėl ima neigti netgi tai, kas akivaizdu, rizikuodami ne tik savo, bet ir aplinkinių gyvybėmis? Tai paprasčiausias egoizmas, gyvenimas šia diena be meilės ir atjautimo. Tai nusivylimas, peraugantis į nepasitikėjimą ne tik valdžia, bet ir sveikatos, ir kitomis institucijomis. Tai pačių įvairiausių sąmokslo teorijų kūrimas arba įtikėjimas jomis. Jų platinimas. Gyvenimas savo susikurtame iliuzijų pasaulėlyje neatleidžia nuo atsakomybės. Būtų mano valia, karantino metu už tokią veiklą bausčiau pagal karo meto įstatymus.

Prisimenate karstų prikrautus karinius sunkvežimius, karstų pripildytas bažnyčias? Tai – pavasarinė Lombardija. Protu nesuvokiama kaina sumokėta už bandos imunitetą, kuris iš esmės nieko nesprendžia, nes persirgęs žmogus imunitetą įgauna tik pusei metų.

Pandemijos pradžioje buvo tokia bandos imuniteto teorija, kai perserga didžioji dalis gyventojų. Švedijoje ši teorija nepasitvirtino, bet, atrodo, ji bus pasitvirtinusi Šiaurės Italijoje. Šiuo metu Italijoje vėl fiksuojamas naujų užsikrėtimų atvejų augimas, o štai Lombardijos regione, Bergamo provincijoje, kurioje gyvena 1,1 milijono gyventojų, šie rodikliai nepalyginamai mažesni. Virusas čia žmones šienavo kovo ir balandžio mėnesiais. Prisimenate karstų prikrautus karinius sunkvežimius, karstų pripildytas bažnyčias? Tai – pavasarinė Lombardija. Protu nesuvokiama kaina sumokėta už bandos imunitetą, kuris iš esmės nieko nesprendžia, nes persirgęs žmogus imunitetą įgauna tik pusei metų. Nuo pandemijos pradžios Italijoje mirė 52 000 žmonių. Daugiau nei 20 000 aukų tenka 10,1 mln. gyventojų turinčiam Lombardijos regionui, kai visoje Italijoje gyvena apie 60 milijonų. Lombardijos skaičiai neproporcingai dideli.

Kam labiausiai smogė pandemija? Tiems, kuriems per septyniasdešimt. Išgirdę apie tokio amžiaus žmogaus mirtį dauguma net numodavo ranka: mažas nuostolis. Kiek jam čia buvo likę! Ar pagalvojame ir apie tai, ką reiškia šiai amžiaus grupei socialinė izoliacija? Fizinės žmogaus jėgos jau nusilpusios, jam jau reikia globos ir rūpesčio. Ir staiga jis tampa vienas uždarytas nedideliame bute su kasdien vis liūdnesnėmis mintimis apie nereikalingumą.

Ir dar. Nelaukite šiais metais Kalėdų Senelio. Jis neateis. Jis bijo jaunų žmonių. Metai iš metų televizija formavo jauno, gražaus žmogaus kultą. Valdžia ir likusi žiniasklaida kurstė neapykantą: seniai kalti, kad jauniems trūksta darbo vietų, jaunimui sunku, nes turi uždirbti seniams pensijas. Ta priešprieša ypač išryškėjo pandemijos metu. Būkime biedni, bet teisingi. Kam labiausiai smogė pandemija? Tiems, kuriems per septyniasdešimt. Išgirdę apie tokio amžiaus žmogaus mirtį dauguma net numodavo ranka: mažas nuostolis. Kiek jam čia buvo likę! Ar pagalvojame ir apie tai, ką reiškia šiai amžiaus grupei socialinė izoliacija? Fizinės žmogaus jėgos jau nusilpusios, jam jau reikia globos ir rūpesčio. Ir staiga jis tampa vienas uždarytas nedideliame bute su kasdien vis liūdnesnėmis mintimis apie nereikalingumą. Tada įsėlina depresija. Apglėbia ir nepaleidžia tol, kol žmogui praeina noras gyventi, ir jo gyvenimo žvakė pamažu užgęsta. Myliu jus visus. Visi jūs esate labai reikalingi. Apkabinu visus. Juk jūs visi žinote, koks reikalingas ir svarbus yra kito žmogaus prisilietimas. Būkite sveiki ir kupini gyvenimo!