Žinau, kad aš jums jau nusibodau su savo kalbėjimu apie COVID-19. Tačiau esu įsitikinęs, kad spaudos darbuotojo pareiga tokiais sunkiais laikais yra išaiškinti žmonėms visus galimus pavojus, išsklaidyti jų abejones. Kiekvieną dieną einu į darbą, nors pats priklausau didžiausiai rizikos grupei. Sako, jau dabar gydytojai reanimatologai pasirenka tik tuos, kuriems galima padėti. Nes gaivinti tą, kuris tikrai mirs, paprasčiausiai nebėra žmogiškųjų resursų. Gal Utenos žmonės sąmoningesni, nes padėtis mūsų rajone dar nėra labai bloga. Žvilgtelėjau tik į vienos dienos (gruodžio 9) statistiką. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinta 3330 naujų COVID-19 užsikrėtimo atvejų. 836 iš jų užregistruoti Vilniaus, 819 – Kauno, 371 – Panevėžio, 299 – Šiaulių, 274 – Klaipėdos, 206 – Alytaus, 176 – Marijampolės, 155 – Telšių, 99 – Utenos ir 79 – Tauragės apskrityse. 99 atvejai tikrai didelis skaičius. Šis skaičius tenka ne tik Utenos, bet ir Anykščių, Molėtų, Ignalinos, Zarasų rajonams bei Visagino miestui. Utenos ligoninės COVID-19 skyriuje yra 45 vietos. Užimta du trečdaliai. Nuo lapkričio 9 dienos veikiančiame skyriuje pasveiko 42 žmonės, 4 mirė.
Gal Utenos žmonės sąmoningesni, nes padėtis mūsų rajone dar nėra labai bloga. Žvilgtelėjau tik į vienos dienos (gruodžio 9) statistiką. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinta 3330 naujų COVID-19 užsikrėtimo atvejų. 836 iš jų užregistruoti Vilniaus, 819 – Kauno, 371 – Panevėžio, 299 – Šiaulių, 274 – Klaipėdos, 206 – Alytaus, 176 – Marijampolės, 155 – Telšių, 99 – Utenos ir 79 – Tauragės apskrityse
Kuo labiau artėja didžiosios metų šventės, tuo neramiau darosi. Žinomas žurnalistas ir visuomenės veikėjas Andrius Tapinas, pats neseniai persirgęs COVID-19 ir sužinojęs, kad Lietuva jau perkopė tris tūkstančius per parą atvejų, savo socialinių tinklų paskyroje rašė: „Lipam tvarkingai tarsi įveikdami žaidimo lygius. Šitą pasiekėm su miniomis prie kalėdinių eglučių, nes juk šventės.
5000 pasieksim, nes juk prieškalėdinis šventinis šurmulys, ar tai jau negalima valandai užšokti į prekybcentrius dovanėlių nusipirkt. Koncentracijos stovyklose buvo lengviau.
7000 pasieksim, nes reikia būtinai varyti ir sutikti Kalėdas su šeima ir giminėmis prie stalo, kaip nors tuos draudimus apeisim, ar ten viena, ar dvi šeimos, kas sužiūrės ir kas čia nutiks, kad vieną vakarą kartu praleisim. Plius Jėzaus gimtadienis – tai virusas turėtų atsižvelgti.
9000 pasieksim, nes gi Nauji metai, ir verslas meta iššūkį karantinui, pajūrio viešbučiai beveik visi užsakyti, ir Palanga bus sausakimša, o kas netilps, tai tikrai ras vietą kur prie ežero sodybukėj su kompanija, nes kas ten sužiūrės, kas pastatys prie kiekvieno kubilo po policininką, o gamtoj ir atstumai didesni. Plius, dar reikės fejerverkus pašaudyti, kad medikai daugiau darbo turėtų.
Tad nenustebkim, kai kažkas riktels: „It’sover 9000“.
9000 pasieksim, nes gi Nauji metai ir verslas meta iššūkį karantinui, pajūrio viešbučiai beveik visi užsakyti, ir Palanga bus sausakimša, o kas netilps, tai tikrai ras vietą kur prie ežero sodybukėj su kompanija, nes kas ten sužiūrės, kas pastatys prie kiekvieno kubilo po policininką, o gamtoj ir atstumai didesni.
Truputėlį sarkastiškai, bet pasakyta tiesa. Drastiškai pasielgiau ir aš, išmesdamas iš facebook draugų keliolika viruso neigėjų ir aršių skiepų priešininkų. Net lengviau pasidarė kvėpuoti. Turiu savo aplinkoje daug žmonių, kurie jau persirgo COVID-19. Vieni lengviau, kiti sunkiau. Ačiū Dievui, mirčių nebuvo. Su virusu kaip ir su mirtimi – jis ima visus. Neseniai susirgo pažįstamų sutuoktinių pora, aršiai neigusi viruso egzistavimą. Štai gydytojo Elegijaus Žilėno, dirbančio Santaros klinikų reanimacijoje, tekstas: „Rašau apie Covidą edukaciniais tikslais, nes turiu vieną pažįstamą, gerai trenktą. Tai gal suvoks kažką, nors abejoju… Jau galiu pasakyti keletą pastebėjimų apie šią ligą. Gerai, jei sunki forma apsiriboja karščiavimu, labai stipriu pykinimu, skausmais, vėmimu, nevalgymu. Tai niekai – palašinsime, duosime deguonies pagal poreikį, hormonų ir daugeliu atvejų bus gerai. Baisiausia, kai prasideda dusulys ir per parą žūna plaučiai. O atrodė, kad ligoniui net gerėjo.
Gerai, jei sunki forma apsiriboja karščiavimu, labai stipriu pykinimu, skausmais, vėmimu, nevalgymu. Tai niekai – palašinsime, duosime deguonies pagal poreikį, hormonų ir daugeliu atvejų bus gerai. Baisiausia, kai prasideda dusulys ir per parą žūna plaučiai.
Aš daviau pavadinimą toms katastrofiškai sunkioms formoms – „Vilko bilietas“. Iš pradžių taikome Highflow su 60l / min., tada – neinvazinę ventiliaciją, vėliau, kai pasiekta riba, ligonį intubuojame ir ventiliuojame aparatu. Jei ir tai nepadeda, jungiame ECMO. Tai aparatas, kuris pavaduoja plaučius ekstrakorporine membranine oksigenacija. Tada jungiame hemofiltracijos kolonėlę dėl nedirbančių inkstų, jei nebuvo prijungta anksčiau, ir bandome suvaldyti kraujavimus iš skrandžio, žarnyno, nosiaryklės. Jungiame citosorbo kolonėlę, kad organizmo imuninė sistema per citokinų audrą nenužudytų paties organizmo. Ir nuolat malamės plaučiuose – siurbiame, vėl intubuojame, siurbiame… Viskas iš plaučių šalinasi gabalais: tai mes vadiname fliakais, nes nėra kaip apibūdinti tą plaučių audinio konsistenciją. Kartais pasiseka tokį ligonį išgelbėti. Kartais…
Ligonių amžius – jau įvairus: 86-eri, 49-eri, 51-eri, 54-eri, 59-eri, 72- eji metai. Ir jų vis daugėja, o mūsų – medikų – vis mažiau. Taigi, saugokime vieni kitus visomis priemonėmis: įmanomomis ir neįmanomomis. Visomis. Tegul padeda mums visiems Dievas“
Ir dar šis tas apie intubaciją. Man nesuvokiama, kai ligonio kvėpavimo funkciją rodantys tyrimai yra nesuderinami nei su ligonio sąmonės būkle, nei su gyvybe – ligonis sąmoningas, adekvatus, motyvuotas, tačiau dūsta kaip žuvis ir prašo: „Daktare, prašau, tik neintubuokite. Aš viską darysiu, ką liepsite“. Deja, deja… Ligonių amžius – jau įvairus: 86-eri, 49-eri, 51-eri, 54-eri, 59-eri, 72- eji metai. Ir jų vis daugėja, o mūsų – medikų – vis mažiau. Taigi, saugokime vieni kitus visomis priemonėmis: įmanomomis ir neįmanomomis. Visomis. Tegul padeda mums visiems Dievas.“
Prezidentūra pradžiugino, kad pirmosios vakcinos siuntos galbūt sulauksime prieš pat Naujuosius Metus. Sunku tuo tikėti, bet norisi. O ši gydytojo Dariaus Raubos citata tebus skirta tiems, kurie vis dar tiki pasakomis apie „čipavimą“ ir panašiomis nesąmonėmis: „Sveiki visi. Kadangi tampu savotišku Covido „ekspertu“, nes vienas pirmųjų susidūriau su šiuo sukėlėju, taip pat bendrauju su nemaža grupe žmonių, kurie taip pat sirgo dar pavasarį, ir domimės, kaip mūsų imuninė sistema sureagavo į virusą, kaip mūsų imuninės sistemos būklė keičiasi su laiku, ko galima tikėtis iš ateinančios vakcinos, todėl savo pastebėjimais ir dalinuosi su Jumis. Dalinuosi, kad būtų drąsiau sutikti šį sukėlėją, kad žinotumėte, ką daryti susirgus ir ko tikėtis ateityje. Viskas iš asmeninės patirties, o ne iš teorijos ir prognozių. Jau skelbiau, jog mano antikūnų prieš Covid kiekis nukrito žemiau teigiamo rezultato ir kad tikiuosi, jog imunitetas dabar yra atminties fazėje. Taip pat rašiau, kad ir kitiems mano pažįstamiems palaipsniui antikūnai mažėjo: pas kai ką nukrito žemiau normos, o pas ką buvo 70 – nukrito per pusę. Vienas iš mūsų kompanijos reguliariai darosi antikūnų testą, nes kas mėnesį kelias savaites kasdien labai artimai susiduria su sunkiai Covid sergančiais pacientais. Jis pavasarį taip pat sirgo, antikūnų buvo virš 5. Vėliau vasarą nukrito iki 4,5, spalį 1,8. Dabar grįžo po eilinio darbo Covid skyriuje ir…. Antikūnų – beveik 30. 6 kartus daugiau, nei po pirmo sirgimo, kurio simptomų beveik nejautė.
Aš per 20 metų darbo skyriuje, kur kasdien ore skraido
dešimtys rino, corona, influezos ir kitų virusų, rimtai nesirgau
nei karto (tfu, tfu, tfu…), o vakcinavausi tik porą kartų nuo gripo
(aplinkybės liepė), nes kasdien po truputį dirgindavau savo
imunitetą, o Covid‘as buvo naujas, mano nesutiktas virusas, todėl
ir pagavo mane. Žmonės, kurių imuninė sistema silpnesnė,
kurie serga lėtinėmis ligomis, kurios ir slopina imuninę sistemą,
kurie dirba pakankamai „sterilioje“ aplinkoje ir kiekvienas
virusas jiems kaip naujas, tikrai turėtų skiepytis nuo naujojo Covid
viruso, kad supažindintų savo organizmą su naujoku.
Per tą mėnesį, kol dirbo su Covid pacientais, nemažai kartu dirbusių gydytojų užsikrėtė ir sirgo Covid’u, jis kontaktavo su jais, kontaktavo su ligoniais, bet jokių simptomų nejuto. PGR po mėnesio darbo – taip pat neigiamas. Vadinasi, jis visgi gavo viruso dozes ne kartą, kol dirbo tą mėnesį, bet jo imuninė sistema prisiminė tą virusą ir labai gražiai sureagavo į parazitą. Taigi mūsų imuninė sistema – tobulas Dievo kūrinys. Labai tikimės ir iš vakcinos, kad ji sukels mūsų imuninės sistemos atsaką, supažindins ją su nauju gamtos kūriniu ir išmokys ateityje tinkamai reaguoti į pakartotinius užsikrėtimus. Aš per 20 metų darbo skyriuje, kur kasdien ore skraido dešimtys rino, corona, influezos ir kitų virusų, rimtai nesirgau nei karto (tfu, tfu, tfu…), o vakcinavausi tik porą kartų nuo gripo (aplinkybės liepė), nes kasdien po truputį dirgindavau savo imunitetą, o Covid‘as buvo naujas, mano nesutiktas virusas, todėl ir pagavo mane. Žmonės, kurių imuninė sistema silpnesnė, kurie serga lėtinėmis ligomis, kurios ir slopina imuninę sistemą, kurie dirba pakankamai „sterilioje“ aplinkoje ir kiekvienas virusas jiems kaip naujas, tikrai turėtų skiepytis nuo naujojo Covid viruso, kad supažindintų savo organizmą su naujoku. Saugokitės patys ir saugokite kitus, nes kiekvienas skirtingai reaguoja net į uodo įkandimą.“
Galbūt net įvesta komendanto valanda. Bent jau per šventes. Ir nereikia jos bijoti. Italijoje komendanto valanda galioja jau ketvirtas mėnuo. Ir nieko dėl to neatsitiko. Esu iš tų žmonių, kurie pritars bet kokiems griežtinimams ir ribojimams, nes suprantu, kad bent jau šiuo metu visi mes pagreitintu tempu ritamės į pražūtį.
Penktadienį prisiekė Ingridos Šimonytės Vyriausybė. Pagaliau niekas netrukdo veikti. Ministrai žada dirbti paromis. Daugeliui jų trūksta patirties. Tačiau nemanau, kad jos trūktų Vyriausybės vadovei, todėl belieka laukti ryžtingų veiksmų. Kokie jie gali būti, galima tik spėlioti. Jau nuspręsta, kad bus uždarytos ne maistu prekiaujančios parduotuvės. Prieš šventes uždaryti miestai ir apribotas žmonių judėjimas. Galbūt net įvesta komendanto valanda. Bent jau per šventes. Ir nereikia jos bijoti. Italijoje komendanto valanda galioja jau ketvirtas mėnuo. Ir nieko dėl to neatsitiko. Esu iš tų žmonių, kurie pritars bet kokiems griežtinimams ir ribojimams, nes suprantu, kad bent jau šiuo metu visi mes pagreitintu tempu ritamės į pražūtį. Taip, šalies laukia neabejotinas ekonominis nuosmukis. Yra būdų, kaip prikelti ar atgaivinti ekonomiką, tačiau nėra jokių būdų prikelti mirusio žmogaus. Aišku, naujajai valdžiai tenka ir didžiulis iššūkis susitvarkyti su padėtimi ligoninėse. Jeigu bus tik uždarinėjamos ligoninės tam, kad būtų galima gydyti COVID-19 sergančius žmones, nieko gero nebus. Mirs kiti, kitomis ligomis sergantys žmonės. Yra parodų rūmai, yra tuščių mokyklų pastatų. Jie turi būti pritaikyti COVID-19 sergantiems žmonėms.