Mūsų gyvenimo spalvos

Europa yra mirtinga

Kas valdo Jungtines Amerikos Valstijas? Trampas aiškiai atsakė į šį iš pažiūros keistą klausimą. Būtent po jo palaiminimo pajudėjo parama Ukrainai. Ir kaip nesinorėtų, turime pripažinti, kad jis yra teisus sakydamas, kad Europa turėtų daugiau prisidėti prie paramos Ukrainai. Karas vyksta mūsų pašonėje, kitaip sakant, mūsų kieme, o JAV yra kitapus Atlanto, ir rusų tankai jos nepasieks. Ar gali ši JAV parama būti Ukrainai paskutinė? Taip. Gali. Europa kartu su JAV parama turi padaryti viską, kad karas Ukrainoje baigtųsi dar šiais metais. Turime nublokšti agresorių į jo paties urvą. Trampas parodė  ką reiškia 4 karo mėnesiai be JAV paramos. Tai žiauri pamoka visiems. Tik gaila, kad per šį laikotarpį žuvo tūkstančiai ukrainiečių kareivių, šimtai civilių gyventojų, vaikų. Kita vertus,  įtaką Trampo sprendimui galėjo padaryti Ukrainos kaimynė Lenkija. Lenkijos prezidentas A. Duda visai neseniai susitiko su Trampu. Lenkija dabar tampa labai įtakinga NATO nare, perkanti labai daug įvairios ginkluotės iš Jungtinių Amerikos Valstijų. O tarp Trampo rėmėjų daug ginklų gamintojų atstovų. Džiaugiuosi tik vienu dalyku, kad Lietuva yra tvirta Ukrainos sąjungininkė, daranti labai daug dėl Ukrainos pergalės.

Kaip sekasi Ukrainai dabar? Mane guodžia vienas skaičius, iš jo įpratau spręsti apie padėtį fronte: per praėjusią parą iš rikiuotės išvesta 1100 rusų kareivių. Tai liudija, kad Ukraina pradeda netaupyti šovinių. Rusų netektys yra baisios – nuo karo pradžios žuvusių ir suluošintų rusų kareivių skaičius artėja prie pusės milijono. O tai reiškia, kad „mėsos“ šturmai tęsiasi. Putinas turėtų būti teisiamas ir dėl savo tautos  naikinimo. Labai savalaikė yra Jungtinės Karalystės parama Ukrainai. Didžiausiame 580 milijonų vertės pagalbos pakete yra 60 karinių katerių, daugiau kaip 1 600 puolamųjų ir oro gynybos raketų, milijonai šovinių, tai pat papildomų tikslaus valdymo „Storm Shadow“ tipo sparnuotųjų raketų. Ukrainai taip pat bus pristatyta šimtai šarvuotų automobilių.

Reikėtų atkreipti dėmesį ir į Prancūzijos prezidento  Emmanuelio Macrono Žodžius: „Mūsų Europa šiandien yra mirtinga ir gali mirti“. Ir, kad „Vis dar esame per lėti ir nepakankamai ambicingi“.

Dar vienas svarus Prancūzijos pasiūlymas: Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas  pasiūlė nuo kitų metų suformuoti ES greitojo reagavimo pajėgas, kuriose iš viso dirbtų 5 000 darbuotojų. Šios greitojo reagavimo pajėgos galėtų evakuoti  Europos piliečius iš krizės ištiktų šalių.

Lenkija daro viską, kad branduolinės raketos būtų dislokuotos jos teritorijoje. Pavojus yra didžiulis, ir vis daugiau Europos šalių tai supranta. Todėl labai keistai šiame kontekste nuskamba vieno kandidato į Lietuvos prezidentus žodžiai. Tapęs prezidentu E. Vaitkus žada inicijuoti diskusijas dėl tolesnės Lietuvos narystės ES ir NATO! Išgirskime jo žodžius. Tai yra pavojaus varpai. Jie skamba mums.

Vytautas Kaziela