Aktualijos

Vyriausybė dar kartą siūlys Trišalei tarybai susitarti dėl MMA ir NPD dydžių nuo 2023 m.

Trečiadienį socialinės apsaugos ir darbo ministrei Monikai Navickienei bei finansų ministrei Gintarei Skaistei paskelbus siūlymą nuo 2023 m. didinti minimalią mėnesinę algą (MMA) iki 840 eurų, o neapmokestinamųjų pajamų dydį (NPD) iki 625 eurų, Vyriausybė priėmė sprendimą su šiais siūlymais grįžti į Trišalę tarybą. Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė tvirtino, kad jeigu susitarti Trišalei tarybai dar kartą nepavyktų, tuomet Vyriausybė pati turės priimti sprendimą dėl MMA ir NPD dydžių kartu su biudžetu.
„Manau, kad šiandien tiesiog galime užfiksuoti tai kaip tam tikrą vidurio pasiūlymą, su kuriuo Vyriausybė ateina pas darbdavius ir profesines sąjungas ir pasiūlo galbūt tuo pagrindu susitarti. Jeigu tas sutarimas būtų pasiektas, tai turbūt būtų visiems geriausia. Jeigu nepavyktų ir to padaryti, tada Vyriausybė turės tiesiog priiminėti nutarimu jau pati, prie biudžeto veikiausiai tada“, – trečiadienį Vyriausybės pasitarime teigė I. Šimonytė.
„Bet pabandyti visas puses įtikinti turbūt verta ir man atrodo, kad prie esamo makroekonominio scenarijaus tikrai atrodo galbūt truputį staigesnis negu nuosaikus, bet galimas svarstyti variantas (MMA ir NPD dydžių kėlimo – ELTA)“, – pridūrė ji. ELTA primena, kad socialinės apsaugos ir darbo ministrė M. Navickienė trečiadienį teigė, jog Socialinės apsaugos ir darbo bei Finansų ministerijos siūlo nuo 2023 metų kelti minimalią mėnesinę algą (MMA) Lietuvoje 110 eurų – nuo 730 iki 840 eurų.
Taip pat finansų ministrė G. Skaistė informavo, kad neapmokestinamą pajamų dydį (NPD) bus siūloma didinti 85 eurais – nuo 540 iki 625 eurų. Pagal šį siūlymą NPD nuo kitų metų būtų didesnis 15,7 proc. Anot finansų ministrės, minimalią mėnesinę algą uždirbantiems pajamos „į rankas“ dėl šių dviejų sprendimų augtų apie 83,5 eur. Tokiam NPD padidinimui reikėtų 164,3 mln. eurų biudžeto lėšų.
Praėjusią savaitę minimalios mėnesinės algos (MMA) ir neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD) kėlimą svarsčiusi Trišalė taryba nesutarė, kiek darbuotojams nuo kitų metų turėtų didėti šie dydžiai, tad klausimas svarstyti Vyriausybei grįžta be vieningos darbdavių ir darbuotojų išvados.
Lietuvos bankas (LB) siūlė nuo 2023 metų kelti minimalią mėnesinę algą (MMA) Lietuvoje 157,74 euro – nuo 730 iki 887,74 euro. Toks MMA dydis nustatytas pagal Trišalės tarybos sutartą metodiką, kuomet atsižvelgiama į 2023 m. prognozuojamą vidutinį darbo užmokestį (VDU) be priedų ir premijų, ir jis yra dauginamas iš 5 didžiausią MMA ir VDU santykį 2019–2021 m. turėjusių ES šalių MMA ir VDU santykio vidurkio – 50,1 proc.Lietuvos banko ekonomikos departamento direktorius Aurelijus Dabušinskas tikino, kad įvardintas dydis yra siektinas MMA pagal formulę, jeigu į ją žiūrime, kaip į gairę.
Lietuvos bankas siūlė minėta formule remtis ir toliau, tačiau palaikymą išreiškė MMA didinti dalimis.Trečiadienį ryte Lietuvos verslo konfederacija (LVK) kreipėsi į Vyriausybę, palaikydama Lietuvos banko siūlymą minimaliąją mėnesinę algą (MMA) 2023 metais didinti etapais.
Tuo pat metu Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos prezidentė Inga Ruginienė Trišalėje taryboje yra tikinusi, kad MMA kitais metais turėtų kilti bent iki 888 eurų, t.y. 21,6 proc., ką rekomendavo Lietuvos bankas. Ji taip pat siūlė atsižvelgti, kad kitų metų prognozuojama skurdo rizikos riba sieks 625 eurus, tad, I. Ruginienės teigimu, būtų „gėda“ svarstyti kitąmet dar taikyti mažesnį atlyginimą „į rankas“.
ELTA