Aktualijos

Verslininkės projektas – naujos vaikų žaidimų erdvės

Rasa MILERYTĖ. Rugpjūčio 3-ioji Vaivai Andžei prasidėjo su džiugiu nerimu: tądien duris atvėrė jos įkurta vaikų žaidimų erdvė „Fun“. Nors šis verslas – ne pirmas blynas (o ir pirmas neprisvilo), mat miesto centre jau kelerius metus veikia kita uteniškės įkurta žaidimų erdvė vaikams, visgi naujos pradžios, sakė jauna verslininkė, visada jaudina. Pakvietusi apsilankyti naujojoje mažiesiems skirtoje erdvėje V. Andžė pasakojo, kad čia vaikai galės ne tik žaisti ar smagiai švęsti gimtadienius – kartu tai ir vieta, kur mažieji gali mokytis draugauti, saugoti vienas kitą, patirti naujų dalykų.

Vieta patiems mažiausiems
Idėja sukurti kažką vaikams V. Andžės mintyse sukosi jau seniai, o įgyvendinta buvo prieš dvejus metus: 2019-aisiais J. Basanavičiaus gatvėje veiklą pradėjo vaikų erdvė „Fun“. Tačiau sakoma, kad svajonėms ne riba ir dangus, todėl darbo nebijanti uteniškė sugalvojo plėsti veiklą ir šių metų rugpjūtį atidarė dar vieną žaidimų erdvę vaikams. Čia jau laukiami patys mažiausi – vaikai iki ketverių metų, o vyresnėliai kviečiami pramogauti kaip ir anksčiau – „Fun“ patalpose J. Basanavičiaus gatvėje. Naujasis žaidimų kambarys veikia Kupiškio gatvėje. Mažųjų erdvė dirbs nuo ryto iki popietės, o vyresniųjų – nuo antros dienos pusės iki vakaro. Lankytojai laukiami kiekvieną dieną, išskyrus pirmadienį.
„Anksčiau visus priimdavome J. Basanavičiaus gatvėje, bet pastebėjau, kad mažiesiems ir vyresniems ne visada sekasi sutarti. Būdavo, kad vaikai susipeša, nepasidalydami žaislų, vyresni gali netyčia ir užgauti mažuosius“, – sakė V. Andžė pasidomėjus, kam prireikė naujojo žaidimų kambario.
Taigi skirstymas pagal amžių – pagrindinis V. Andžės įkurtų žaidimų kambarių skirtumas, tačiau tiek viename, tiek kitame lankytojų laukia smagios pramogos: kamuoliukų baseinas, karstyklės, įvairūs žaislai ir žaidimai. „Abi erdvės yra visiškai saugios, – patikino V. Andžė, – tik tiek, kad ir vaikams turėtų būti smagiau žaisti su savo bendraamžiais.“
Idėją padiktavo motinystė
Paprašius plačiau papasakoti, kaip išsivystė žaidimų kambario idėja, V. Andžė sakė, kad už viską turėtų būti dėkinga dukrelei, šiuo metu jau devynmetei. Pašnekovė mėgdavo su dukra lankytis žaidimų kambariuose. Ten patikdavo ne tik mergaitei, bet ir pačiai V. Andžei. Abi galėdavo atsipalaiduoti, pailsėti, susipažinti su kitais vaikais ir suaugusiais, o jaukios žaidimų kambarių erdvės įkvėpdavo ir suteikdavo pozityvių emocijų. „Mačiau, kad Utenoje labai trūksta tokių erdvių vaikams“, – sakė pašnekovė.
Įrenginėdama vaikų žaidimų kambarius V. Andžė prisiminė, ką įdomiausio yra mačiusi kituose žaidimų kambariuose, ir, pasitelkusi fantaziją, įrengė tokias erdves, kuriose vaikai galėtų jaustis nevaržomi. Pirmojo kambario pramogas ir žaislus išmėgino pačios V. Andžės dukra. „Kambariui, kurį atidariau dabar, ji jau per didelė, jai čia jau nelabai įdomu, bet kuriant interjerą ji prisidėjo su pasiūlymais“, – mamos ir dukros bendryste džiaugėsi verslininkė.
Visus erdvių įrengimo darbus irgi atliko šeima – V. Andžė ir jos vyras. „Iki šios akimirkos viską darėme su vyru, bet dabar, kai jis viską paruošė, paliko mane dirbti vieną, murdytis kaip žuvelę“, – juokėsi pašnekovė ir patikslino, kad, prireikus pagalbos ar patarimo, visada gali kreiptis į vyrą.
„Įrenginėjant tiek pirmą, tiek antrą kambarį sunkiausia buvo turbūt tai, kad viską darėme patys, nekopijavome kitų idėjų, tik, prisiminę, ką įdomaus esame matę, panaudojome tai kaip pavyzdį savo pačių idėjoms tobulinti“, – pasakojo verslininkė, prakalbus apie iššūkius.

Karantino iššūkiai neišgąsdino
Ne paslaptis, kad nors antrasis karantinas pasibaigė, verslininkai vis dar gyvena nežinioje: ar situacija nesikartos, ar ateityje verslai galės sėkmingai veikti? Tokių dvejonių, neslepia V. Andžė, kilo ir jai, tačiau nieko nedaryti vien dėl baimės – ne išeitis. „Rizikos yra visada, bet kas nerizikuoja, tas nesišypso“, – įsitikinusi į gyvenimą pozityviai žvelgianti moteris.
Visgi pandemija V. Andžei jau yra parodžiusi aštrius dantis: karantinų metu teko užverti pirmosios vaikų erdvės duris, atšaukti jau suplanuotas gimtadienių šventes. Tąsyk labiausiai liūdino ne finansiniai iššūkiai (nors valstybė padėjo, prireikė naudoti ir santaupas), o tai, kad vaikai liko be jiems patinkančių pramogų. „Ypač liūdna buvo atšaukti gimtadienius, kurių vaikai taip laukia. Kadangi pati esu mama, žinau, jog vaikams labai smagu pabūti tokiuose žaidimų kambariuose, leisti laiką su draugais, kartu žaisti, todėl buvo gaila vaikų. Ir tiesiog liūdna, kad negali užsiimti mėgstama veikla“, – kalbėjo pašnekovė.
V. Andžės negąsdina ir konkurencija. Uteniškė sako, jog būtų nelogiška tikėtis, kad visi norės eiti tik pas ją ir kad visiems jos įkurtos erdvės patiks. „Labai gerai, kad yra konkurencija. Vaikai gali pasirinkti, kur jiems labiau patinka. Be to, kai mieste yra kitų įdomių žaidimų kambarių, tai skatina nesustoti vietoje, ieškoti būdų, kaip viską padaryti dar geriau ir įdomiau“, – sakė visur tobulėjimo galimybes besistengianti įžvelgti verslininkė.

Ne tik žaisti, bet ir ugdyti
Žaidimas – ne tik pramoga, bet, kaip pripažįsta psichologai ir vaiko raidos specialistai, vaiko gyvenimo ir ugdymosi būdas. Kadangi vaikui nėra ribos tarp žaidimo ir kūrybos, būtent per žaidimą išryškėja pirmieji vaikų kūrybiniai bandymai, kurie laikui bėgant gali tapti sąmoninga menine, estetine veikla. Žaidimas – laisva erdvė, kurioje atsiskleidžia nevaržoma, spontaniška vaiko prigimtis, mąstymas, vaizduotė.
Vaikai netgi skatinami žaisti, nes tai – pati pirmoji ir jiems patraukliausia ugdymosi priemonė. Kada nėra griežtų taisyklių, vaikas nejaučia baimės suklysti, kažką padaryti ne taip. Žaidimas – ir erdvė, kurioje vaikai susitinka, susipažįsta, išmoksta dalytis, bendrauti, suprasti ir saugoti vieni kitus.
Pasak žaidimų erdvės „Fun“ įkūrėjos V. Andžės, žaisdamas vaikas atsiveria, žaidžiant atsiskleidžia jo smalsumas ir patenkinamas poreikis sužinoti, patirti kažką naujo. Todėl žaidimų kambaryje jo šeimininkė kviečia ne tik žaisti su ten esančiais žaislais.
„Turiu planų nuo rugsėjo organizuoti muzikos ir šokių užsiėmimus. Dabar ieškau žmogaus, kuris galėtų šiuos užsiėmimus vesti“, – pasakojo V. Andžė ir pridūrė, kad žaidimų kambaryje netrukus bus galima nusipirkti žaidimų ir knygučių, turinčių edukacinį poveikį.
Autorės nuotr.