Aktualijos

Vagys taikosi į vis naujesnius ir brangesnius automobilius

Pirmąjį šių metų pusmetį pavogtų kasko apdraustų automobilių skaičius, lyginant su pernai, išaugo kone pusantro karto, rodo „Lietuvos draudimo“ duomenys. Vagiami vis naujesni ir prabangesni automobiliai, tiesa, daugėja ir sukčiavimų atvejų, kai vagystės suklastojamos siekiant pasipelnyti iš draudimo bendrovės.
„Pastaruosius kelerius metus automobilių vagysčių skaičiai Lietuvoje mažėjo, o per visus praėjusius metus Lietuvos policijos įstaigos užfiksavo 691 automobilio vagystę. Tai – 22 proc. mažiau nei ankstesniais metais. Mūsų klientai 2018 metais taip pat registravo rekordiškai mažai vagysčių, tik 46 per visus metus. Tačiau šių metų pirmojo pusmečio statistika nuteikia pesimistiškai: vien mūsų klientai užregistravo 22 vagystes. Tai beveik 50 procentų daugiau nei tuo pačiu laikotarpiu pernai, kai įvyko 15 automobilių vagysčių“, – sako „Lietuvos draudimo“ Žalų departamento direktorius Artūras Juodeikis.

Išmokos auga lyg ant mielių
Draudikai atkreipia dėmesį ne tik į suaktyvėjusias vagystes, bet ir į tai, kad vagys renkasi naujesnius, prabangesnius automobilių modelius. 2016–2017 metais nauji, iki trejų metų amžiaus, automobiliai tarp visų pavogtų transporto priemonių sudarė apie 16 proc., pernai – jau 24 proc. visų pavogtų automobilių. Taip pat vagys dažniau nusitaiko į prabangius automobilių modelius. Dėl šių priežasčių įspūdingais tempais auga draudikų išmokos nukentėjusiems klientams.
„Lietuvoje didžioji dalis automobilių yra 8–12 metų amžiaus, natūralu, kad ir su jais susijusių žalų skaičiai didžiausi. Tačiau, analizuojant vagysčių statistiką, ypač išsiskiria nauji automobiliai, kurių amžius nesiekia trejų metų. Kuo naujesnis automobilis pavagiamas, tuo ir žalų atlyginama daugiau. Dar 2016 metais vidutinė išmoka už pavogtą automobilį siekė 9 tūkst. eurų, pernai ji buvo apie 11 tūkst. eurų, o šiais metais vienam klientui vidutiniškai išmokama suma jau perkopė 16 tūkst. eurų“, – vardija A. Juodeikis.
Tikėtina, kad senesnius populiarių markių automobilius vagys dažnai pasirenka tam, kad juos išardytų ir parduotų dalimis. Tuo metu naujesnius, prabangesnius automobilius dažniau siekiama kuo greičiau išvežti į užsienį ir ten neteisėtai realizuoti. Todėl draudimo ekspertas naujų automobilių pirkėjams pataria pasirūpinti išmaniosiomis apsaugos sistemomis, kurios leidžia susekti pavogtą automobilį naudojant palydovinę vietos nustatymo įrangą.
A. Juodeikis taip pat pastebi, kad dažnai vagiami prie namų ar stovėjimo aikštelėje ilgesniam laikui palikti nauji automobiliai, pavyzdžiui, šeimininkams išvykus atostogauti. Pasitaiko ir tokių atvejų, kad vagys įsilaužia į namus ir, radę automobilio raktelius bei dokumentus, juo tiesiog išvažiuoja. Kadangi savininkai gana ilgai nesužino apie vagystę ir nepraneša apie ją policijai, vagys turi užtektinai laiko išvaryti automobilį į užsienį.

Verteivų banga
Daugėja ne tik vagysčių, bet ir sukčiavimo atvejų. Lyginant su praėjusiais metais, įtariamų suklastotų vagysčių pirmąjį šių metų pusmetį yra bemaž dvigubai daugiau. Bendrai atsisakytų išmokėti žalų už pavogtas transporto priemones dalis šių metų pirmąjį pusmetį sudaro daugiau nei 50 proc. Tiesa, į šį skaičių įeina ne tik įtariami sukčiavimo atvejai, dėl kurių pradėti tyrimai, bet ir po vagystės surastos transporto priemonės.
Pagal pavogtų automobilių markę šiais metais pirmauja BMW – „Lietuvos draudimo“ klientai užregistravo 9 jų vagystes, antroje vietoje – „Toyota“ (2 atvejai), kitų gamintojų automobilių pavogta po vieną.
„Lietuvos draudimo“ Žalų departamento direktorius A. Juodeikis primena, kad vagystės atveju, jeigu automobilis buvo apdraustas kasko draudimu, būtina iš karto susisiekti su savo draudimo įmone. Jai reikia pateikti automobilio registracijos dokumentus ir raktelius – tai įrodo, kad nebuvo sudarytos prielaidos lengvesnei automobilio vagystei.
„Lietuvos draudimas“ yra didžiausia draudimo bendrovė šalyje, savo paslaugas teikianti daugiau nei 582 tūkstančiams privačių ir verslo klientų. Bendrovėje dirba daugiau nei 1000 darbuotojų, Lietuvoje bendrovė užima 31 proc. ne gyvybės draudimo rinkos. „Lietuvos draudimas“ yra pelnęs Geriausio darbdavio 2018 apdovanojimą Baltijos šalyse. „Lietuvos draudimo“ paslaugas renkasi 40 proc. visų apsidraudusiųjų Lietuvoje, o kitiems bendrovę rekomenduoja 9 iš 10 klientų. „Lietuvos draudimas“ kasdien padeda 430 savo klientų.
„Lietuvos draudimo“
žalų departamento inf.