Aktualijos

Utenos regioninis STEAM atviros prieigos centras – istoriniame pastate

Spalio 27 d. visoje Lietuvoje buvo atidarytas STEAM atviros prieigos centrų tinklas. Savo veiklą pradeda pirmieji 7 regioniniai centrai Alytuje, Marijampolėje, Panevėžyje, Šiauliuose, Tauragėje, Telšiuose ir Utenoje. Centruose yra įrengtos biologijos-chemijos, fizikos-inžinerijos ar robotikos-IT laboratorijos, taip pat ir specializuotos laboratorijos, atsižvelgiant į regiono poreikius. Utenos regiono specializacija – astrofizika ir aerokosmonautika.
Utenos regioninis STEAM centras veiklą pradeda istoriniame pastate – buvusio Utenos dvaro sodybos rūmuose (K. Ladygos g. 20, Utena). Pagal parengtą techninį projektą STEAM centras kuriamas pastato pirmame aukšte, o antrame bus įkurtos STEAM laboratorijos ikimokyklinio bei pradinio ugdymo vaikams, veiks neformalaus suaugusiųjų švietimo veiklos, mokytojų kvalifikacijos tobulinimas bei įsikurs Utenos švietimo centras.
Utenos rajono savivaldybė pastato remontui skyrė 400 000 Eur. Pateikus paraišką LR Ekonomikos ir inovacijų ministerijai „Dėl viešosios turizmo ir poilsio infrastruktūros turistų lankytinose vietose projekto finansavimo“ lėšų projektui gauta beveik 500 000 Eur. Kol kas pastate vyksta remontas, tačiau STEAM veiklos planuojamos vykdyti „Saulės“ gimnazijoje.
Buvusio Utenos dvaro sodybos rūmų pastatas dėl jo vertingųjų savybių įtrauktas į Kultūros vertybių registrą, jam suteiktas aukštas kultūros paveldo objekto statusas. Tai ne tik šio krašto istorijai, identiteto formavimui ir išsaugojimui svarbus objektas, žymintis dabartinės Utenos kūrimosi vietą, atstovaujantis negausiam miesto architektūriniam paveldui ir tapęs regiono švietimo simboliu. 1907 m. dvaro rūmuose įkūrus Lietuvos švietimo ,,Saulės“ draugijos Utenos skyrių, švietimo įstaigos pastate veikė daugiau nei šimtą metų. Tačiau didžiausią pastato vertę sukūrė gimnazijoje mokęsi žymūs, Lietuvą garsinantys žmonės: istorikas A. Šapoka, poetas A. Nyka-Niliūnas, farmacininkė, žolininkė, etnografė E. Šimkūnaitė, Lietuvos ir JAV diplomatas V. A. Dambrava, krepšininkas J. Valančiūnas ir kiti.
STEAM atviros prieigos centrų tinklo atidaryme, kuris vyko nuotoliniu būdu, visus dalyvius sveikino švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė, savo įžvalgomis apie centrų svarbą pasidalijo savivaldybių, kuriuose veiks  STEAM centrai, merai, tarp jų – ir Utenos rajono savivaldybės meras Alvydas Katinas. Vyko pasisveikinimai iš pačių centrų. Utenos regionui atstovavo Lietuvos etnokosmologijos muziejaus direktorius Linas Šmigelskas. Po sveikinimų dalyviai turėjo įvykdyti nelengvas, bet labai įdomias užduotis, kurios buvo vertinamos ir už jas skiriamos prizinės vietos. Atliekant 3-io iššūkio „Cheminė mozaika“ užduotį (reikėjo pasigaminti spalvotas kapsules ir iš jų kuo tiksliau sudėlioti STEAM LT logotipo vaizdą) puikiai sekėsi Utenos Adolfo Šapokos gimnazijos komandai – ji užėmė 3-iąja vietą. Tai – pirmas žingsnis kūrybingumo, eksperimentavimo ir inovacijų link.
Utenos rajono savivaldybės administracija