Aktualijos

Utenoje karantinas nepaveikė individualių namų paklausos

Utenos nekilnojamojo turto rinkoje, kaip ir visoje šalyje, fiksuojamas atsigavimas. „Jeigu lygintume rinkos aktyvumą su praėjusių metų rugsėju ir spalio pradžia, jis yra panašus kaip ir šiemet. Tačiau jei lygintume su pavasariu ir vasaros pradžia, rinka žymiai aktyvesnė“, – sako „Inreal“ NT brokeris Utenoje Valentinas Karvelis. Tiesa, karantino laikotarpis iš esmės pakeitė sandorių santykį tarp skirtingų būsto segmentų. 2020 metų III ketvirtį Utenos rajone įvyko 58 butų ir 49 individualių namų sandoriai. O II ketvirtį parduota vos 20 butų ir net 53 namai.
Dėmesys sodyboms sumažėjo
Į namų segmentą įeina ir sodybos, kurių pardavimai Utenoje buvo „ant bangos“ visą karantino laikotarpį, tačiau pasibaigus socialinio aktyvumo ribojimams vėl sugrįžo į įprastinius rodiklius.
„Šiuo metu juntamas kur kas mažesnis susidomėjimas atokiau nuo miesto esančiomis sodybomis. Veikiausiai, pasibaigus karantinui, dingo emocinis efektas, tam tikra gyvenimo sodyboje „laisvės“ iliuzija, žmonės pradėjo racionaliau mąstyti. Negalėčiau sakyti, kad sodybų nebeperka. Perka, bet tik tie, kuriems toks gyvenimo būdas iš tiesų priimtinas, o ne tiesiog norintys pabėgti nuo izoliacijos butuose“, – teigia „Inreal“ NT brokeris.
Populiariausi – individualūs namai miesto ribose
Dabar individualių namų mieste pardavimai Utenoje tolydžio auga. Pasak V. Karvelio, taip vyksta ir todėl, kad atsiranda nauja pasiūla, – nemažai namų statoma ne sau, o būtent pardavimui. Patraukliausi yra naujos statybos, kompaktiški – 80–130 kv.m individualūs namai su daline apdaila, kainuojantys apie 100 000 eurų. Anksčiau tokių būdavo siūloma vos vienas kitas, o dabar pasiūla itin ūgtelėjo.
Plėtoti individualių namų kvartalų nesiryžtama
Aplink Uteną yra dar nemažai sklypų, kur galima išplėtoti individualių namų kvartalus, tačiau vystytojai tokiam žingsniui nesiryžta. Pagrindinė priežastis – rizikos baimė. „Dažniausiai plėtotojas tikrai turi galimybes investicijai į 10 ar 15 namų statybą iš karto, bet juos vis dar kausto baimė, kad grąžą gaus pernelyg lėtai, o rinkos situacija per tą laiką gali pasikeisti. Daugiausia, kam ryžtamasi, – 6 namai vienu metu“, – teigia V. Karvelis. Jau įprastu didmiesčiuose tapęs būsto pirkimas „iš brėžinių“ regionuose prigyja sunkiai. „Jeigu brėžinių stadijoje gaunu vos vieną kitą skambutį, tai dengiant namo stogą jų skaičius išauga geometrine progresija“, – pasakoja NT brokeris.
Sekli butų rinka
Namų rinką aktyvina ir tas faktorius, kad butų rinka Utenoje visai išsekusi. „Senų butų pardavimai vyksta, bet visas sukasi „savo sultyse“ – kažkas išvažiuoja, kažkas paveldi ir pan. Naujų butų – labai mažai, ir net kai kurie planuoti projektai sustabdyti“, – sako V. Karvelis. Tiesa, šiuo metu Aukštakalnio gavėje planuojamas vienas naujas 12 butų triaukštis namas, kurį galėtume Utenos mastu priskirti prabangiam segmentui.