Aktualijos

Šochetas Kavinskis gatvės pavadinimą galės perskaityti savo gimtąja kalba

2020-ieji paskelbti Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metais. Utenos rajono savivaldybė, siekdama prisidėti prie šios bendruomenės istorijos puoselėjimo ir pagerbti Utenos žydų atminimą, pradėjo įgyvendinti projektą „Utenos žydų istorijos ženklai“. Projekto renginiai yra numatyti rugsėjo 11–20 dienomis, rengiant Europos paveldo dienas’20, Utenoje.
Vienas pirmųjų renginių – Utenoje, Žydų gatvėje, atidengta lentelė su šios gatvės pavadinimu jidiš ir hebrajų kalbomis. Prieš kurį laiką gatvėje ant pastato sienos atsirado šocheto Kavinskio, realiai gyvenusio asmens, užsiiminėjusio ritualiniu gyvulių skerdimu, atvaizdas. Tai Marianos Veriovkinos draugijos projektas Utena/Utyan, kurį įgyvendino VšĮ „Kiaurai sienas“ dailininkės Lina Šlipavičiūtė ir Lauryna Kiškytė. Sienos kūrinys skirtas Utenos litvakų kultūrai atminti.
Į Žydų gatvės pavadinimo lentelės atidengimo ceremoniją atvyko nemažas būrys uteniškių ir garbių svečių. Vieni jų – Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky, LR Seimo narys Emanuelis Zingeris. Susirinkusiuosius pasveikino Utenos rajono savivaldybės meras Alvydas Katinas, sakydamas, kad ir Lietuva, ir Utena eina labai geru keliu. „Žydų atminimo įamžinimas, istorijos, kultūros puoselėjimas, kapinių tvarkymas – ši veikla turėtų tapti kasdieniška, – sakė meras. – Manau, pagarba žydams neturėtų apsiriboti vien prisiminimais ar žinojimu, kiek jų ir kaip gyveno Utenoje. Pirmiausia, mūsų darbai turi liudyti, kad žydai su mumis gyvena čia ir dabar.“


Į susirinkusiuosius kreipėsi ir Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky. Ji dėkojo uteniškiams už žydų atminimo įamžinimą, už tai, kad nepamirštamos ir minimos žydams svarbios datos. Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė apgailestavo, kad Lietuvoje šiandien belikę tik šiek tiek daugiau nei 5000 žydų.
„Mano pareiga – priminti apie buvusią gausią mūsų bendruomenę, apie svarų jos indėlį į Lietuvos kultūrą, finansus, inžineriją, – kalbėjo F. Kukliansky. – Todėl labai svarbu mums – žydams ir lietuviams – kuo glaudžiau bendradarbiauti. Tą pasiūliau ir merui A. Katinui. Mes mielu noru atvažiuotume pas jus, mielai pasidalytume savo kultūros palikimu, vykdytume kitas veiklas. Labai tikiuosi sulaukti iš uteniškių kvietimo dalyvauti šventėse, kituose renginiuose.“
Lentelės atidengimo ceremonijoje ypatingą atmosferą kūrė žydų muzika. Ją atliko Klezmer Klangen, žydų muziką grojančio ir dainuojančio ansamblio, smuikininkė Saulė Buikaitė.
Projekto „Utenos žydų istorijos ženklai“ veiklos skiriamos Europos paveldo dienoms, Europos žydų kultūros dienoms ir Turizmo dienai paminėti.
Projektą parėmė Kultūros paveldo departamentas. Projektą vykdo Utenos turizmo informacijos centras. Projekto partneriai – Utenos rajono savivaldybės administracija, Utenos meno mokykla.
Utenos rajono savivaldybės administracija