Aktualijos

„Sengirės fondas“ už žmonių skirtą GPM paramą saugomų miškų plotą papildė vertingu sklypu Prienų rajone

Naujasis 1,6 ha sklypas, kuris yra Balbieriškio miške, Ąžuolų botaniniame draustinyje, ribojasi su anksčiau fondo įsigytu 3 hektarų sklypu, o abu sklypai yra šalia kertinės miško buveinės.
Balandžio 16 d., 2021 m. „Sengirės fondas“ įsigijo dar vieną miško sklypą. Po mokslininkų atliktų detalių tyrimų senuosius Lietuvos miškus puoselėjančio fondo saugomus plotus papildė 1,6 ha sklypas Balbieriškio miške, Prienų rajone.
Naujasis sklypas yra Ąžuolų botaniniame draustinyje, jo teritorijoje išskirtos vertingos skroblynų, žolių turtingų eglynų ir aliuvinių miškų buveinės. Taip pat sklypas ribojasi su anksčiau fondo įsigytu 3 hektarų sklypu, o abu sklypai yra šalia kertinės miško buveinės.
Pasak miškotyros mokslų daktaro ir „Sengirės fondo“ ambasadoriaus dr. Žydrūno Preikšos, tai reiškia, kad, nebevykdant ūkinės veiklos, įvairios rūšys, tokios kaip grybai ar kerpės, galės greitai persikelti į fondo saugomus sklypus.
„Naujame sklype yra ir „sauso“, ir užlieto miško – tai didžiulis privalumas, nes keičiantis klimatui tai leis miškui iškęsti įvairius svyravimus, – sakė dr. Ž. Preikša. – Sklype taip pat gausu ąžuolų, kuriems 140–160 metų, senų drebulių. Galingos šakos, laisvai galinčios atlaikyt tiek erelių, tiek juodųjų gandrų lizdus. Taip pat pavyko surasti raudonosios knygos atstovą ąžuolinį skaptuką ir dar keletą „kertinių“ (sengirių) rūšių. Sklype aptiktos bent 7 medžių rūšys, o tai parodo gerą potencialą įvairioms organizmų rūšims įsikurti. Šis sklypas jau pagal ankstyvo pavasario vertinimus yra išskirtinis ir jame galima steigti potencialią kertinę buveinę.“
„Sengirės fondo“ idėjos pagrindinis iniciatorius ir režisierius Mindaugas Survila dėkojo visiems parėmusiems fondą, mat sklypas buvo įsigytas už paaukotas lėšas.
„Jei palygintume Lietuvos kontekste, šis įsigytas miškas yra tik lašas jūroje, tačiau nuvažiavus į šį sklypą, pakėlus galvą į viršų apima labai geras jausmas: ramu dėl šių ąžuolų, liepų bei kitų medžių, – sakė M. Survila. – Jų niekas nebeiškirs, jie pragyvens ne vieną žmonių kartą ir sukurs namus tūkstančiams organizmų. Žinoma, labai džiaugiamės tiek įmonėmis, tiek aukojančiais ar skiriančiais savo GPM. Tikiu, kad ir toliau su tokiu nuostabiu žmonių palaikymu galėsime iš lašų sukurti jūrą.“
„Sengirės fondo“ saugomus miškų plotus taip pat sudaro du sklypai, gauti dovanų: 2,7 hektaro sklypą Anykščių rajone padovanojo akių gydytoja Janina Breivienė, o 1,58 hektaro Kauno rajone – profesorius Vytautas Smailys.
Pirmąjį gimtadienį neseniai paminėjęs „Sengirės fondas“ praėjusiais metais surinko 129 tūkst. eurų paramos, už kurią planuoja įsigyti ir apsaugoti net 20–30 hektarų miško sklypų, kuriuose auga 10 tūkst. brandžių medžių ar 4 tūkst. brandžių ąžuolų. Fondo komanda taip pat toliau tirs įsigytus miškus, skirs dėmesį partnerysčių puoselėjimui.
„Sengirės fondo“ inf.