
Kaip atsakytumėte į klausimą, ar pažįstate save? Galbūt daugelis nedvejodamas atsakytų teigiamai, tačiau „pasikapsčius“ giliau atsakymas gali būti ir visai kitoks. Pažinti save yra viena iš didžiausią galią turinčių asmens savybių, padedanti suprasti, kas esate, kodėl vienaip ar kitaip elgiatės, kuo gyvenime vadovaujatės ir pan. Tad kaip atrakinti savęs pažinimo skrynią? Atsakymas – raktas, vadinamas savimone.
Kas yra savimonė?
Savimone, anot Visuotinės lietuvių enciklopedijos, vadinama viena iš žmogaus sąmonės formų, kai jis save išskiria iš aplinkos, taip pat savo vertybių, jausmų, poelgių, norų, interesų suvokimas bei vertinimas. Savimonė leidžia veikti tikslingai, augti, tobulėti, keisti save. Dažnai savimonė apibūdinama kaip sąmonė apie save, t. y. prisiminimai, savęs suvokimas dabar bei vaizdavimas ateityje, savo minčių ir jausmų supratimas.
Kas būdinga žmonėms, pasižymintiems aukštesne savimone?
Pateikiame kelis teiginius, kurie būdingi žmonėms, labiau save pažįstantiems ir suvokiantiems:
žino savo silpnąsias ir stipriąsias puses;
suvokia savo emocijas ir žino, kaip jos veikia aplinkinius;
priima grįžtamąjį ryšį, net jei jis yra ne toks, kokio tikimasi;
žino savo vertybes, kokią įtaką jos turi pasirinkimams;
pripažįsta savo klaidas, o tai – ne paslaptis – kartais gana sunku;
priima save tokį, koks yra, o jei kažkas netenkina, aukštą savimonę turintys asmenys tobulėja, auga ir siekia tapti geresne savęs versija, neprarasdami savų vertybių bei įsitikinimų;
žino jam būdingas destruktyvias, nenaudingas mintis, atpažįsta jas;
suvokia, kaip praeitis formuoja dabartinį mąstymą ir pan.
Savimonės įtaka vidinei būsenai, savęs pažinimui
Savimonė yra vienas iš elementų, kurie reikšmingi vidinei harmonijai, emocijoms ir savęs pažinimui. Jei savęs nepažinotume, juk negalėtume numatyti, kokie veiksniai mus stabdo nuo vienų ar kitų poelgių, kokių baimių turime ir kas jas kelia, kas teikia gyvenimo pilnatvę ir pan. Sprendimai, kuriuos žmogus priima nepažindamas savęs, labai dažnu atveju veda į nesėkmes, kaltę, gailestį, nepasitikėjimo savimi augimą ir pan. Tad pažinti save kiekvienam yra labai svarbu, o raktas į tai – savimonė.
Kaip didinti savimonę?
Kelio į savimonę pradžia yra atradimas to, kas jus ramina, mat labai svarbu atrasti vidinę ramybę, atsikratyti nerimo. Vieniems to pasiekti gali padėti meditacija, kitiems muzikos klausymasis, dar kitiems šokis ar kt. Šiai veiklai atraskite laiko kasdien. Tai leis sumažinti kasdienį bėgimą, tempą, įsiklausyti į savo mintis. Tokiu atveju pradėję justi nerimą, galėsite lengviau identifikuoti, kas prie to priveda, įsigilinsite, kas slypi už nerimo, kas jį sąlygoja. Dažnu atveju toks minčių „gvildenimas“ gali padėti atskleisti ir viduje glūdinčias traumas, nuoskaudas, emocijas ir išlaisvinti save nuo jų poveikio. Siekiant didinti savo savimonę tikslinga į tą kelią įtraukti ir įkvepiančias saviugdai skirtas istorijas – tokių knygų pasižvalgyti galite el. parduotuvės VAGA https://vaga.lt/ikvepiancios-istorijos asortimente.
Kodėl verta skirti dėmesio savimonei?
Pažindami save pirmiausia pajusite vidinę ramybę ir tai yra vienas iš didžiausių savimonės privalumų. Savęs, savo minčių suvokimas ir pažinimas leidžia gerokai sumažinti streso lygį savo gyvenime, išvengti nerimo. Aukštos savimonės asmuo pažįsta savo baimes ir geba su jomis kur kas efektyviau susidoroti. Savimonė ženkliai prisideda ir prie pasitikėjimo savimi, empatijos, geresnių sprendimų priėmimo įgūdžių.