Rokiškis Kalėdas, Jėzaus gimimo šventę, pasitinka prakartėlėmis. Jų konkursinė paroda veikia Rokiškio krašto muziejuje. Dvaro teritorijoje esančiame kluone lankytojų laukia nuolatinė jų ekspozicija, o apšviestuose oficinų languose prakartėlės, šios akimirkos laukusios muziejaus saugyklose.
Prakartėlių tradicija
Kristaus gimimui atminti jau III a. Betliejaus grotoje būdavo inscenizuojamas tvartelis. Gimimo vaizdų esama ir IV–VI a. Italijos bei Galijos sarkofagų reljefuose.
Prakartėlių tradicijos pradžia laikoma 1223 m. Greccio, Italijoje, šv. Pranciškaus Asyžiečio sukurta gyva Prakartėlė. Vėliau tokios Kristaus gimimo inscenizacijos paplito ir kitose Europos šalyse. Apie XVII a. jas pakeitė iš įvairių medžiagų sukurtos skulptūros, prakartėlės tapo ne tik Jėzaus gimimo prisiminimu, bet ir Kalėdų liturgijos dalimi.
Parodų idėją atvežė verslininkas
Rengti prakartėlių parodas Rokiškyje – italų verslininko ir mecenato Angelo Frosio idėja, kuri prigijo ir tęsiasi jau 25-erius metus. Ši konkursinė paroda ne tik garsina Rokiškį, bet ir padėjo sukaupti įspūdingą prakartėlių kolekciją, kurioje dabar – per 150 eksponatų. Daugelį jų kūrė garsūs Lietuvos medžio meistrai. Prakartėlę sudaro iš skulptūrėlių sukomponuota scena. Tai kūdikis ėdžiose, Marija, Juozapas, dar gali būti piemenys, gyvulėliai, Rytų išminčiai arba karaliai, angelai, stebuklinga žvaigždė.
Rokiškis – prakartėlių sostinė
„Muziejuje sukauptos prakartėlės dabar plačiai žinomos ir artėjant Kalėdų laikotarpiui jas skolinasi kiti Lietuvos miestai, bažnyčios, parapijos, o muziejininkai juokauja, kad Rokiškis tampa prakartėlių sostine“, – sako muziejininkė, prakartėlių parodų kuratorė Giedrė Spundzevičienė.
Šiemet atidarytoje XVIII respublikinėje konkursinėje parodoje eksponuojamos 56 prakartėlės, atkeliavusios iš visos Lietuvos ir sukurtos ne tik patyrusių meistrų, bet ir gimnazistų. Prakartėles pateikė 16 naujų autorių, kiti šiose parodose dalyvauja ne pirmą kartą. Pasak G. Spundzevičienės, per 25-erius metus iš viso buvo surengta 18 konkursinių parodų, o jose eksponuotos 1158 prakartėlės, jas kūrė 1350 autorių.
Prakartėlėms kurti – įvairiausios medžiagos
Parodoje lankytojai išvys ne tik iš medžio, bet ir iš keramikos, briedžio ragų sukurtas prakartėles, lipdytas iš modelino, rištas iš šieno, veltas iš vilnos.
Vis tik daugiausia prakartėlių sukurta medžio meistrų. Jų kurtose prakartėlėse atsiskleidžia skirtinga drožybos maniera, formų įvairovė.
Prakartėlė iš tūkstantmečio ąžuolo įkurdinta atskirai
Daugelio prakartėlių parodų dalyvis, garsus medžio meistras Rimantas Zinkevičius iš Ukmergės rajono prakartėlę kūrė iš 5600 metų amžiaus juodojo ąžuolo, mirkusio Šventosios upėje.
„Autorius įspėjo, kad dėl tūkstantmečio ąžuolo struktūros prakartėlės negalima laikyti šiltoje patalpoje, todėl jai suradome vietą lauke, prie pat įėjimo“, – apie unikalų eksponatą pasakoja parodos kuratorė.
Tarp parodos darbų lankytojai išvys ir prakartėlę-altorių, puoštą barokinės stilistikos raižiniais bei slepiančią veidrodėlio paslaptį, beržo gumbe įkurdintą prakartėlę bei daug kitų, besiskiriančių dydžiu, formomis ir spalvomis.
Miniatiūrinė prakartėlė sukurta iš briedžio rago
Parodoje eksponuojama ir 10 keraminių prakartėlių. Masyviomis figūromis, išraiškingais personažų veidais išsiskiria spalvinga pirmąkart dalyvaujančio Raimondo Šalaševičiaus iš Širvintų rajono prakartėlė. Nuoširdumu paperka „Jurgitėlės amatų“ studijos 1–4 kl. mokinių lipdytos figūros. Tarp keraminių prakartėlių eksponuojamas ir kraštiečių, Pandėlio universalaus daugiafunkcio centro suaugusiųjų grupės kolektyvinis darbas.
Vis tik neapsiribota tik medžiu ir keramika. Kuriant prakartėles pasitelktos ir netradicinės medžiagos. Kraštietis Robertas Žaliukas parodai atvežė iš briedžio rago sukurtą prakartėlę-miniatiūrą, iš Biržų atkeliavo prakartėlė-lėlės, lipdytos iš modelino, iš Marijampolės – prakartėlė rišta iš šieno, velta iš vilnos.
Bus apdovanoti geriausių prakartėlių autoriai
Parodoje eksponuojamomis prakartėlėmis bus galima grožėtis iki sausio 20 dienos. Tądien Rokiškyje rinksis prakartėlių autoriai, bus apdovanoti konkurso dalyviai bei laureatai. I vietos laimėtojui atiteks 500 eurų, II vietos – 400 eurų, III vietos – 300 eurų premijos.
Lankytojai irgi gali nulemti vieną apdovanojimą – Žiūrovų prizą, balsuodami už labiausiai patikusios prakartėlės autorių.
Pasibaigus parodai, Rokiškio krašto muziejaus Rinkinių komisija atrinks prakartėles, kuriomis bus papildyta garsioji prakartėlių kolekcija.
Kviečiame aplankyti XVIII respublikinę konkursinę prakartėlių parodą.
Kur? Rokiškio krašto muziejuje, Tyzenhauzų g. 5, Rokiškis
Kada? Iki 2024 m. sausio 20 d. antradieniais–sekmadieniais 10–18 val.
Parodą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Rokiškio rajono savivaldybė