Aktualijos

Rekviem tradicinėms Sartų žirgų lenktynėms?

Parengė Vytautas Kazela

Sartų žirgų lenktynės – didžiausia žiemos šventė. Šventės dalyvių skaičius labai priklauso nuo oro. svyruoja maždaug nuo 30 iki 60 tūkstančių. Tai vienintelė diena metuose, kai Dusetų gatvėse ir miestelio prieigose nusidriekia kilometrinės eilės atvažiuojančių ir išvažiuojančių šventės dalyvių.
Šventė garsėjo ir amatų, tautodailės, kulinarinio paveldo muge. Nacionalinį kulinarinį, kultūrinį ir liaudies amatų paveldą propaguojanti mugė užimdavo rekordinį 3 hektarų plotą. Čia susirinkdavo prekeiviai iš visos Lietuvos.
Sartų ristūnų lenktynių pradžia turi savo legendą. Išlikę rašytiniai šaltiniai liudija, kad jau nuo XIX amžiaus pradžios žiemą ant Sartų ežero vykdavo žirgų lenktynės. Bene gražiausia legenda pasakoja, kad lenktynių ant Sartų ežero ledo iniciatoriumi buvęs kadaise Dusetų apylinkėse gyvenęs piktas ponas. Kartą pas jį atėjęs samdinys ir paprašęs leidimo tuoktis su gražuole mergina. Ši ponui taip kritusi į akį, kad tas išsyk sugalvojęs, kaip paveržti nuotaką. Pikčiurna pirmiausia pasiūlęs jaunikiui palenktyniauti žirgais ant ežero ledo. Varžybų nugalėtojui ir turėjusi atitekti mergina. Ponas pasikinkė eikliausius savo žirgus, o kaimo vaikiui liko tik sena kumelė, kuria ir buvo atvažiavęs miestelin. Nežinia, kaip ten kas nutiko, bet vaikinas laimėjo. Ponas baisiai supyko ir liepė nugalėtoją nuplakti, tačiau sulig tais žodžiais po kojomis lūžo ledas ir gelmė jį prarijo kartu su visomis rogėmis bei eikliaisiais žirgais.

Tęsinį skaitykite 2022 02 05 „Utenyje“