Aktualijos

Nukopijuoti menininkų darbai ir parduodami, ir eksponuojami parodose

Rasa MILERYTĖ

Uteniškė tradicinių amatų meistrė Odeta Tumėnaitė- Bražėnienė neseniai buvo nemaloniai nustebinta, kai nepažįstamos moters parodoje išvydo savo kurtą karpinį. Uteniškė sakė, kad tai ne pirmas toks atvejis, tad prie to ji jau pripratusi, bet vis dar negali suprasti, kodėl nekūrybingi žmonės taip trokšta organizuoti tariamai savo kūrybos parodas. O. Tumėnaitė-Bražėnienė sulaukė kūrinį pasisavinusios moters atsiprašymo ir jai atleido, tačiau autorinių kūrinių vagystės, pasak tautodailininkės, yra opi problema.

Vagia ir tarptautiniu mastu
„Tokie atsitikimai, kai parodose eksponuojami vogti karpiniai, nėra reti. Yra daug atvejų, kai paima iš interneto karpinį ir panaudoja kokiai nors afišai, skelbimui ar panašiai, o autoriaus neatsiklausia. Tai vyksta nuolat“, – „Uteniui“ sakė tautodailininkė O. Tumėnaitė-Bražėnienė.
Šįsyk karpinių meistrė nepažįstamos moters parodoje išvydo savo kurtą darbą. Šioje parodoje tautodailininkė atpažino ne tik savo, bet ir kitų karpytojų darbus.
„Su vagystėmis yra susidūrę daugelis karpytojų, – tikino pašnekovė, – nes karpinius nukopijuoti labai lengva. Tereikia atsišviesti, o po to tik išpjaustyti.“ Vogti karpiniai, pasak tautodailininkės, dažnai perkeliami į kitą medžiagą – būna išpjaustomi faneroje, medyje.
Darbų plagijavimas – tarptautinė problema. Ukrainos karpytojų simpoziume buvo sukurtas tentas, puošiantis visą aplinką, su O. Tumėnaitės-Bražėnienės kurta užuolaidėle. Tiesa, organizatoriai vėliau atsiprašė.
„Viena baltarusė įsigijo mano kalendorių su prakartėlėmis, o kitais metais surengė kalėdinę parodą, kurioje savo vardu eksponavo ir mano karpinius. Nebuvau jos sutikusi, bet ji perdavė atsiprašymą per bendrus pažįstamus“, – pasakojo tautodailininkė.

Tęsinį skaitykite 2020 03 04 „Utenyje“