Genovaitė ŠNUROVA. Vargu ar švietimo bendruomenė, patys moksleiviai ir, žinoma, jų tėvai vasarą negalvojo apie ateinančius mokslo metus: kokie jie bus, kaip pasiruošti galimiems pokyčiams, kaip išvengti ligų, kai šalyje jų kasdien vis daugėja. Mokslininkai ir pačios aukščiausios valdžios vyrai ir moterys prognozavo (kartais atsargiai, kartais drąsiau), kad rudenį situacija blogės, kad vėl gali tekti mokytis nuotoliniu būdu, todėl buvo svarstomi įvairūs scenarijai, prognozuojama, kas būtų, jeigu būtų… Apie situaciją Utenos švietimo bendruomenėje, galimus pokyčius ir numatomus jų sprendimo būdus kalbėjomės su Utenos rajono savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vedėju Romualdu KRAULIŠU.
Gerbiamas vedėjau, šie mokslo metai šalyje, taigi ir Utenos rajono mokyklose prasidėjo kontaktiniu būdu. Kaip manote, ar pavyks išvengti nuotolinio mokymosi?
Labai tikimės, kad pavyks. Mano nuomone, jeigu ir plūstels pandemijos banga, tai vėliausiai užsidarys mokyklos. Mes didžiausią dėmesį skiriame saugumui. Šiandien iš 663 rajono mokytojų pasiskiepijusių turime 93 proc., jau pasiskiepijo ir 94 proc. aptarnaujančio personalo. Džiugiausia, kad pačių mažiausių vaikų (pradinukų) mokytojai beveik visi pasiskiepiję arba persirgę ir tokiu būdu įgiję imunitetą. Jau pasiskiepiję arba persirgę apie 10 proc. dvylikamečių vaikų, trylikamečių ir keturiolikmečių – apie 20 proc., penkiolikmečių apie 30 proc., septyniolikmečių apie 40 proc., o aštuoniolikmečių – apie 50 proc. pasiskiepijusių arba turinčių imunitetą. Vaikai iki aštuoniolikos metų skiepijami tėvų iniciatyva, o vyresni patys sprendžia – skiepytis ar ne. Jokios prievartos nėra. Mokyklas lankantys moksleiviai privalo laikytis visų saugumo reikalavimų: dėvėti kaukes, žinoti judėjimo srautus, laikytis saugaus atstumo ir asmens higienos reikalavimų. Šios dienos duomenimis (kalbamės rugsėjo 15 d. – G. Š.), serga 9 moksleiviai, 0,4 proc. mokytojų ir vienas žmogus iš aptarnaujančio personalo. Saviizoliacijoje yra 106 vaikai. Kol kas susirgimai ateina iš šeimų. Jei serga kažkurios klasės mokinys, nuotolinis mokymasis (apie dvi savaites) taikomas visai klasei. Po to mokiniai testuojami ir, jeigu viskas gerai, visi grįžta į klases. (Apie 38 proc. tėvų sutiktų, kad jų vaikai būtų testuojami.) (Tęsinys 2021 09 22 laikraštyje)