Jonas Vaiškūnas
Žiemos žvaigždės
iškeliaus
Kovo vakarais ryškiausios žiemos žvaigždės jau krypsta vakarų horizonto link. Su žiemišku dangumi ruošiasi atsisveikinti Didysis Šuo su ryškiuoju Sirijumi, Šienpjoviai su Rygeliu ir Betelgeize, Tauras su Aldebaranu ir Sietyno žvaigždžių, spiečiumi bei įspūdingieji Dvyniai su išsiskiriančiomis Kastoro ir Polukso žvaigždėmis. Didysis šių ryškių žiemos žvaigždžių ratas, susispietęs apie Oriono žvaigždyną, jau ruošiasi užleisti vietą ne tokioms šviesioms vasaros žvaigždėms.
Šiaurės–pietų kryptimi besidriekiantis Paukščių Takas kasnakt vis labiau stumia ryškiausius žiemos žvaigždynus vakarų horizonto link. Tuo pat metu aukštai pietuose iškilęs švyti įspūdingas Liūto žvaigždynas. Neįprastoje padėtyje – tiesiai virš galvos spindi Grįžulo Ratai ir Vežėjo žvaigždynas su ryškiąja Kapelos (lietuviškai – Tikučio) žvaigžde.
Bet šviesiausios vasaros žvaigždės dar neskuba pasirodyti. Tiktai atviroje vietovėje vakarais palei šiaurinį horizonto ruožą galima matyti mirguliuojančias Lyros ir Gulbės žvaigždynų žvaigždes – Vegą ir Denebą.
Atsisveikinusi su Jupiteriu, Vakarinė
suartės su Mėnuliu
Kovo pradžioje daugelio žvilgsnį pritraukusi glaudi Vakarinės-Veneros ir Jupiterio porelė – skiriasi. Itin ryški Vakarinė (-4 ryšk.), palikusi jai gerokai šviesiu nusileidžiantį Jupiterį (-2 ryšk.) Žuvų žvaigždyne, pamažu bėga Avino žvaigždių link ir kovo 16 d. persikraustys į šį žvaigždyną. Rugpjūčio 23 d. Vakarinę ir Jupiterį išskirs jauno Mėnulio pjautuvėlis, atsidūręs tarp judviejų maždaug per vidurį. O rugpjūčio 24 d. jaunas Mėnulis jau visai prisigretins prie Vakarinės – atsidurs kiek aukščiau jos, sudarydamas su ja gražią porą.
Jupiteris kas vakarą vis žemiau ir trumpiau rodysis palei vakarų horizontą, kol galų gale mėnesio pabaigoje ji „ištirpdys“ Žuvų žvaigždynu keliaujanti Saulė. Rugpjūčio 25 Rausvasis Marsas (0,8 ryšk.) vakarais spindės pietvakariuose, Tauro žvaigždyne. Leisis šiaurės vakaruose apie 2 val. nakties. Rugpjūčio 26 d. jis persislinks į Dvynius, o rugpjūčio 28 d. susitiks su pusmėnuliu Mėnuliu. Mėnulis tą naktį švytės šiek tiek aukščiau Marso.
Merkurijus ir Saturnas nematomi – skendi Saulės spinduliuose.
Saulė skelbs pavasarį
Kovo 20 dieną 23 val. 24 min. Saulei įžengus į dangaus pusiaują, įvyks pavasario lygiadienis. Lygiadienio Saulė tekės tiksliai rytuose ir, per 12 valandų apkeliavusi dangų, nusileis tiksliai vakaruose. Visoje mūsų planetoje, išskyrus ašigalių sritis, diena ir naktis truks po 12 valandų.
Nuo šiol šiaurės pusrutulyje dienos trukmė pamažu ims lenkti naktį – prasidės astronominis pavasaris. Nuo kovo 25 d. pasukę laikrodžio rodyklę į priekį vėl pereisime prie vasaros laiko.