Aktualijos

Kodėl garsiajame Garfildo posakyje „Ciucikai, kur tavo kultūra“ žodį „ciucikai“ reikia pakeisti „žmogau“…

Nutirpęs sniegas saulei ir vėjui atidengė ne tik žemę. Atidengė ir tam tikras „dovanėles“, kurias žiemos metu paliko keturkojų mylėtojai, vesdavęsi savo augintinius pasidžiaugti žiemos malonumais. Jūs teisingai perskaitėte: paliko ne šuniukai, o jų šeimininkai, nes surinkti savo augintinių ekskrementus būtent jie ir privalėjo. Kadangi to nedarė, dabar daugelis uteniškių pamėgtų teritorijų tapo panašios į „minų“ laukus, nes, kur koją bedėtum, kur benueitum, visur gresia nemalonumas užlipti ant tos „minos“. Atėjęs pavasaris, deja, parodė, kad daugelis Utenos gyventojų, turinčių augintinius, nesilaiko Lietuvos Respublikos gyvūnų gerovės įstatymo ir Gyvūnų laikymo Utenos rajono savivaldybės teritorijos gyvenamosiose vietovėse taisyklių. O gal net nieko apie jas nežino.
Tokias išvadas padarė Utenos rajono savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriaus specialistai, vasario 26 d. vykdę reidus miesto parkuose, pėsčiųjų takuose, kiemuose ir laukymėse. Patikrinimų metu buvo įsitikinta, kad minėtos vietos tikrai virtusios „minų“ laukais, kad šunų šeimininkai nesirūpina gyvenamąja aplinka ir tingi rinkti savo augintinių išmatas.
Kaip sakė skyriaus vedėja Jovita Strazdienė, visa informacija apie „minų“ pilnas vietas perduota UAB „Utenos komunalininkas“, atsakingai už Utenos miesto tvarkymą, švaros ir tvarkos mieste palaikymą.
Bet „minų“ istorija tuo nesibaigė. Per pastarąsias dienas Viešosios tvarkos skyrius gavo pasipiktinusių gyventojų skundų, kuriuose nurodoma, kad šunų ekskrementų pilna ne tik parkuose, pėsčiųjų takuose, bet ir miesto kapinėse.
„Kiekvienais metais Utenos visuomenės sveikatos biuras ir Viešosios tvarkos skyrius vykdo akcijas „Surink“, kurių tikslas – paraginti Utenos miesto ir rajono gyventojus surinkti savo augintinių lauke paliekamus ekskrementus, – sakė J. Strazdienė. – Nevykdantiems šios pareigos rašomi administracinio nusižengimo protokolai, skiriamos baudos, bet to nepakanka prisibelsti į neatsakingų šeimininkų sąžinę, pažadinti jų supratimą, kad tokiu elgesiu jie negerbia ne tik aplinkinių, bet ir savęs. Primenu, kad už ekskrementų nesurinkimą gali būti skiriama iki 230 eurų bauda.“
Taigi dar sykį priminame, kad:
• Gyvūnus vedžioti rekomenduojama įrengtose gyvūnų vedžiojimo aikštelėse, laukymėse, parkų pakraščiuose, kitose rečiau žmonių lankomose vietose.
• Draudžiama turėti su savimi ir vestis šunis į vaikų žaidimų aikšteles, sporto aikštynus, paplūdimius (maudymosi sezono metu), paleisti vienus į laiptines, kiemus ar bendrojo naudojimo vietas.
• Draudžiama vestis, neštis, eiti su gyvūnais ar juos su savimi turėti teritorijose, patalpose ir kitose vietose, pažymėtose draudžiamuoju ženklu.
• Asmenys, gyvūnams išsituštinus ar kitaip priteršus viešojoje vietoje, dviejų butų ar daugiabučių namų bendrojo naudojimo patalpose ar kito asmens žemės valdoje, privalo nedelsdami surinkti gyvūnų ekskrementus ar kitus teršalus.
• Pavojingi ir koviniai šunys bei jų mišrūnai viešose vietose vedžiojami laikant už pavadėlio ir su antsnukiu, kiti – laikant už pavadėlio ir su antsnukiu ar be jo. Jei šalia yra žmonių ar gyvūnų, pavadėlis turi būti sutrumpinamas.
• Privaloma užtikrinti, kad gyvūnai nekeltų grėsmės žmonių gyvybei, sveikatai, turtui, kitų gyvūnų gyvybei ir sveikatai bei nepažeistų kitų asmenų teisių ir teisėtų interesų.
O ekskrementus surinkti privalu, nes:
• Ekskrementų rinkimas yra normalus ir būtinas veiksmas.
• Palikti ekskrementai kenkia kitiems gyvūnams, žmonėms, aplinkai.
• Žmogus gali susirgti leptospiroze (gali apsikrėsti ir augintinis), toksokoroze (būdinga ilgai trunkanti ir atsinaujinanti ligos eiga).
Pabaigai – šiek tiek skaičių: nesilaikantiems taisyklių pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 346 straipsnį gali būti taikoma administracinė atsakomybė nuo įspėjimo iki 2300 eurų baudos su gyvūno konfiskavimu. Vykdant Lietuvos Respublikos gyvūnų gerovės įstatymo ir Gyvūnų laikymo Utenos rajono savivaldybės teritorijos gyvenamosiose vietovėse taisyklių kontrolę, 2020 m. Viešosios tvarkos skyrius atliko 40 patikrinimų, nustatė 30 administracinių nusižengimų.
Utenos rajono savivaldybės administracija