Aktualijos

Klovinių tvenkinio rekonstrukcija sulaukė uteniškių pasipriešinimo: baiminamasi dėl augmenijos ir gyvūnijos

Rasa MILERYTĖ. Utenos rajono savivaldybės sprendimu, bus rekonstruojamas Klovinių tvenkinys. Jo rekonstrukcijos sąlyga – vandens išleidimas. Pasak Utenos rajono savivaldybės administracijos Kaimo ir bendruomenių reikalų skyriaus vyr. specialisto Sigito Urbono, toks sprendimas priimtas atsižvelgiant į technines bei finansines galimybes ir specialistų rekomendacijas. Tačiau šis sprendimas sulaukė didelio uteniškių pasipriešinimo. Žmonės nerimauja, kad vykdant remonto darbus žus tvenkinio flora ir fauna, ir teigia, kad sprendimas dėl rekonstrukcijos priimtas nesikonsultavus su aplinkosaugininkais ir neapsvarsčius alternatyvų.
Pasirašė peticiją
Klovinių tvenkinys, įrengtas prieš penkis dešimtmečius, tapo uteniškių mėgstama laisvalaikio leidimo vieta, todėl tvenkinį išsaugoti pasiryžę uteniškiai parengė peticiją, kurią per dvi savaites pasirašė 687 žmonės. Parašai bus renkami iki birželio pirmosios, o tada įteikti Utenos rajono savivaldybės Aplinkos apsaugos skyriui. Peticiją parengę uteniškiai stebisi, kad priimant sprendimą dėl tvenkinio rekonstrukcijos nebuvo atliktas poveikio gamtai vertinimas, tvenkinio išsaugojimo entuziastus neramina, kaip bus suvaldyti, o vėliau atkurti žuvies ištekliai ir augalija.
„Numatomas projektas nebuvo tinkamai derintas su visuomene, aplinkosauginėmis organizacijomis ar vietiniais gyventojais, apsiribota viso labo bendro pobūdžio savivaldybės informacija“, – rašoma peticijoje.
Peticiją pasirašę uteniškiai viliasi, kad savivaldybės vadovai ir specialistai atsižvelgs į galimas suplanuotų darbų pasekmes Klovinių tvenkinio florai bei faunai ir pasirinks alternatyvius, mažiau žalos atnešiančius remonto būdus.
„Utenos tvenkinys yra jautri, per dešimtmečius susiformavusi ekosistema ir rekreaciniu požiūriu vertingas vandens telkinys, todėl tai nėra vonia, kurią galima kada norint išleisti ar užpildyti vandeniu“, – taip pat rašoma peticijoje.
Peticijos autoriai siūlo tvenkinį remontuoti įrengiant vandens lygio reguliatorius.
Bijo ekologinės katastrofos
Pasiruošimas tvenkinio remonto darbams, kaip nurodė Utenos savivaldybė, prasidės birželio mėnesį, o vandens lygis, pagal gamtosauginius reikalavimus, žeminti bus pradėtas liepos 1 d. Pasak tvenkinį išsaugoti norinčio Darijaus Žilinsko, pasirinktas laikas visiškai netinkamas, nes esant aukštai temperatūrai žuvys uždus greičiau, nei bus spėtos išgaudyti. „Planuojant išleisti visą tvenkinio vandenį ir perkelti žuvis, turi būti pateiktos mokslinės rekomendacijos, kurios numato žuvų apsaugos, išgaudymo, perkėlimo ir atkūrimo priemones. Galima daryti prielaidą, kad šis žingsnis yra praleistas dėl kažkokių priežasčių (aplaidumo, lėšų stokos)“, – teigia uteniškis ir skatina savivaldybę, jei šis žingsnis visgi suplanuotas, planus paviešinti, kad vietiniai gyventojai galėtų susipažinti su situacija. (Tęsinys 2021 05 19 laikraštyje)