Aktualijos

Kaip po šaltos nakties tinkamai įkrauti akumuliatorių?

Šaltą žiemos rytą išsikrovęs automobilio akumuliatorius visuomet yra didelė problema skubančiam vairuotojui. Ką daryti tokioje situacijoje? Kaip saugiai įkrauti akumuliatorių? Ar galima akumuliatorių įkrauti automobilyje ir kaip tai padaryti?

Pirmiausia pasiruoškite akumuliatorių įkrauti
„Inter Cars Lietuva“ akumuliatorių specialistas Paulius Vitkauskas teigia, kad akumuliatorių paprasčiau ir saugiau įkrauti išėmus iš transporto priemonės.
„Įkraudami akumuliatorių uždarose patalpose, užtikrinkite gerą vėdinimą. Kraunant rūgštinius akumuliatorius iš jų išsiskiria sprogios vandenilio dujos. Ypatingais atvejais didelė vandenilio koncentracija gali sukelti sprogimą, sunkius sužalojimus“, – pabrėžia P. Vitkauskas.
Pasak jo, reikėtų atkreipti dėmesį ir į akumuliatoriaus defektus. Iš pažeisto akumuliatoriaus gali ištekėti rūgštis. Fizinis kontaktas su akumuliatoriaus rūgštimi gali sukelti rimtus nudegimus. Nudegusią vietą reikia kruopščiai nuplauti švariu vandeniu ir nedelsiant kreiptis į gydytoją.
Lietuvos autoservisus vienijančios platformos „Motointegrator.com“ atstovo Mindaugo Šerėjaus teigimu, naudojant rūgštinius akumuliatorius, kuriems reikalinga priežiūra, rekomenduojama apsilankyti autoservise. Jokiomis aplinkybėmis neturėtumėte patys tikrinti rūgšties ir vandens lygio.
„Nesvarbu, kokia išsikrovimo priežastis, pavyzdžiui, akumuliatorius ilgą laiką nenaudotas, patartina retkarčiais patikrinti akumuliatorių autoservise. Tai vienintelis būdas užtikrinti tinkamą nuolatinį automobilio užvedimą“, – sako M. Šerėjus.

Akumuliatoriaus įkrovimo etapai
Prieš išjungiant akumuliatorių, pirmiausia reikia atjungti neigiamą gnybtą. Tai apsaugos nuo trumpojo jungimo tarp teigiamo gnybto ir automobilio konstrukcijų. Paskui atjunkite teigiamą gnybtą.
„Norint įkrauti akumuliatorių jį išėmus iš automobilio, keliant ir nešant jis turi būti laikomas horizontaliai – taip, kaip jis sumontuotas automobilyje. Svarbu paminėti ir tai, kad įkroviklis turi būti prijungtas prie akumuliatoriaus prieš jungiant jį į elektros tinklą“, – aiškina P. Vitkauskas.
Norėdami prijungti įkroviklį prie akumuliatoriaus, pirmiausia pritvirtinkite raudoną laidą prie teigiamojo akumuliatoriaus gnybto. Paskui prijunkite prie neigiamojo gnybto. Tolesni veiksmai priklauso nuo akumuliatoriaus tipo. Naudotojas turėtų laikytis įkrovimo įrenginio naudojimo instrukcijoje pateiktų nurodymų.
Pasak specialisto, pasibaigus įkrovimui, prieš atjungiant laidus nuo akumuliatoriaus, pirmiausia iš tinklo išjungiamas įkroviklis. Montuojant akumuliatorių į transporto priemonę, pirmiausia jungiamas teigiamas gnybtas, po to – neigiamas.

Kokius įkroviklius naudoti ir kiek laiko krauti
akumuliatorių?

Daugelis aukštos kokybės įkroviklių tinka įvairių tipų akumuliatoriams, jie automatiškai išsijungia, kai įkrovimas baigtas. Išmanieji įkrovikliai pamažu išsijungia didėjant įkrovos lygiui ir automatiškai ribodami srovę.
„Taip galima užtikrinti gerą įkrovimo lygį net ilgą laiką nenaudojus akumuliatoriaus ir esant žemai lauko temperatūrai. Jei turite abejonių, perskaitykite prietaiso gamintojo naudojimo aprašą. Tinkamas ir reguliarus akumuliatorių įkroviklių naudojimas padidina akumuliatoriaus patikimumą ir pailgina eksploatacijos laiką“, – sako „Inter Cars Lietuva“ akumuliatorių specialistas.
Nors naudojant aukštos kokybės įkroviklį perkrovimo pavojaus nėra, akumuliatorius neturėtų būti prijungtas prie įkroviklio ilgiau nei 24 valandas, kitu atveju turi būti naudojamas įkroviklis su įkrovimo palaikymo funkcija. Visiškas įkrovimas paprastai pasiekiamas kraunant per naktį.