Aktualijos

Kainų prognozės: šiemet labiausiai brangs obuoliai

Žmonės kalba pastebėję, esą ir taip didelės maisto produktų kainos parduotuvėse prieš šventes dar labiau padidėja. „Kitąmet produktus šventiniam stalui tikriausiai reikės pirkti prieš kelis mėnesius. Be to, akcijinės prekės per akcijas būna brangesnės nei įprastai“, – piktinosi keli pakalbinti uteniškiai. Pricer.lt atliekami kainų palyginimai rodo, kad metų pabaigoje dauguma prekybos centrų linkę padidinti kainas, o kaip prognozuojama – kai kurie produktai brangs ir toliau.
Metų pabaigoje brango daugiau nei pusė
pagrindinių prekių
2019 m. lapkričio mėnesį prasidėjus šventinei prekybai iš Pricer.lt stebiamų 52 prekių brango 33 prekės, kainos nekeitė 6, pigo 13 prekių. Pigiausių maisto produktų vidutinis krepšelis Lietuvos parduotuvėse, palyginus su spalio mėnesiu, padidėjo 0,49 Eur ir buvo 3,35 (6,5 proc.) Eur brangesnis nei 2018 metų lapkričio mėnesį.
Tarp labiausiai brangusių Pricer.lt stebiamų prekių – obuoliai, vištų kiaušiniai, juodasis šokoladas, bulvės, baltasis cukrus, makaronai, virta dešra, pomidorų sultys, klasikinė mažai sūdyta silkių filė, bananai, kiaulienos kumpis be kaulo, juoda raikyta duona, fermentinis sūris, pomidorai, malta kiauliena ir degtinė.
18 iš 52 stebiamų prekių brango reikšmingai – 10 ir daugiau procentų.
lapkričio mėnesį labiausiai pigo malta skrudinta kava, grietinė, batonas ir sviestas. Šios prekės pigo mažiau nei 10 procentų.
Gruodžio mėnesio duomenų pricer.lt kol kas neturi.

Rasa MILERYTĖ. Šiemet labiausiai brangs kiauliena ir obuoliai
Pricer.lt turimais duomenimis, lyginant su 2018 metais, 2019-aisiais kiaulienos kainos visoje Europoje pakilo 36,2 proc. ir artimiausiu metu kainų mažėjimo nenumatoma. Atvirkščiai – prognozuojama, kad kainos dar kils. „Stiprus tolesnis kiaulienos kainos augimas didins vištienos paklausą, kas irgi gali lemti tik nedidelį vištienos kainų augimą, nes vištienos užauginama užtektinai ir gamintojai gali greitai didinti užauginamus kiekius“, – komentavo pricer.lt.
Minėjome, kad tarp labiausiai brangusių produktų atsidūrė obuoliai. Jų kaina pakilo nuo 0,36 iki 0,59 euro centų. Obuolius pricer.lt įvardija kaip stabilaus brangimo lyderius ir prognozuoja, kad jų kaina didės iki pat kito sezono derliaus. Pažymėtina, kad čia nurodyta pigiausių obuolių kaina, populiaresni, žinomesnio prekės ženklo obuoliai brango dar labiau.
Ryškaus kitų prekių pabrangimo pricer.lt nenumato, tačiau peržvelgus kitus tyrimus matyti, kad dauguma pagrindinių produktų brangsta. Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras palygino žemės ūkio produkcijos kainas 2016–2019 metais. Tarkime, bulvių kaina yra labai svyruojanti, tačiau, lyginant su 2016 metais, 2019-ųjų pabaigoje ji buvo pati didžiausia. Taip pat brangsta morkos, kopūstai, svogūnai, burokėliai, o štai agurkai metų pabaigoje pigo. Lyginant su 2016-aisiais, geriamojo pieno kaina tai kilo, tai krito, bet 2019-ųjų pabaigoje buvo kur kas didesnė nei 2016 metais. Sviestas visą laiką brango, taip pat ir tamsi duona.