Aktualijos

Jonas Vaiškūnas. Spalio danguje – susitikęs su Jupiteriu užtems Mėnulis

Žvaigždės skubins rudenį 

Šaltokais spalio vakarais Didysis vasaros žvaigždžių trikampis (Vega, Altairas, Denebas) kas vakarą vis labiau slenka link vakarų horizonto. Didieji Grįžulo ratai rieda žemai palei šiaurinį podangį. Rytuose kyla didysis Pegaso žvaigždžių kvadratas. Į kairę nuo jo viršutinio kampo viena paskui kitą vienodais atstumais rikiuojasi 4 apivienodžio ryškio Andromedos žvaigždės. Andromedos žvaigždyne plika akimi, kaip silpna šviečianti dėmė, matomas Andromedos ūkas – vienintelė plika akimi pro mūsų Paukščių tako galaktikos žvaigždes įžiūrima kita galaktika (M31). Šviesos spinduliai nuo jos iki mūsų keliaugja 2,6 milijonus metų.

Plačiai išsiskleidęs po abiem Andromedos ir Pegaso žvaigždynais spindi iš neryškių žvaigždžių sudarytas, tačiau gražus zodiakinis Žuvų žvaigždynas. Spalio vakarais po Saulės laidos rytuose su Tauro žvaigždynu iš už horizonto jau kopia garsusis Sietynas (Plejados). Prieš vidurnaktį paskui Sietyną teka ir Šienpjoviai (Orionas), mūsų krašte dar vadinti Pjovėjais arba Kūlėjais. Šių dviejų žvaigždynų vakarinis patekėjimas skelbia, jog ruduo ritasi jau į antrą pusę ir žiema nebe už kalnų.

Išsiskirs Aušrinė ir Jupiteris

Spalio vakarais žvilgsnį trauks prie opozicijos atrtėjantis ryškusis Jupiteris. Tekės rytuose Avino žvaigždyne. Tuo metu ne toks ryškus Saturnas spindės pietryčiuose iškilusiame Vandenio žvaigždyne. Spalio 23-24 d. netoli Saturno, spindės priešpilnis Mėnulis. Paryčiais Jupiteriui kulminuojant su Liūto žvaigždynu patekės nuostabaus šviesio Venera-Aušrinė. Apie 7 val., auštant, akinanti Aušrinė ir įspūdingasis Jupiteris sudarys nuostabią priešpriešinę porą: žvelgiant į pietuose neaukštai iškilusią šviesiausią viso dangaus žvaigždę Sirijų, į abi šalis nuo jo žaižaruos: Aušrinė – rytuose, Jupiteris – vakaruose. Marso ir Merkurijaus šį mėnesį nematysime.

Džiugins Orionidai

Naktį iš spalio 20 į 21 d. įvyks Orionidų meteorų srauto maksimumas, kurio metu galima tikėtis per valandą pamatyti iki 20 greitų ir baltų garų pėdsakus paliekančių meteorų. Orionidams būdingi gana ryškiai sužimbantys meteorai, tad turinčių kantrybės stebėtojų tikrai nenuvils. Šis meteorų srautas reiškiasi kasmet nuo spalio 2 iki lapkričio 7 d. Stebėti geriausia nuo 21 d. nakties iki 22 d. paryčių. Daugiausia meteorų tikimasi paryčiais, apie 3 val.,  kai Žemė jau bus nusigręžusi skriejimo apie Saulę kryptimi. Augantis Mėnulio pusmėnulis spalio 20 d. leisis anksti (21:45 val.) ir stebėjimams netrukdys.

Užtems Mėnulis

Spalio 28 d., prasidės dalinis Mėnulio užtemimas. Nors Žemės pusšešėlis ant Mėnulio disko pradės slinkti jau 21:01 val., tačiau plika akimi pusšešėlinio užtemimo dalies nematysime. Žemės šešėlis Mėnulio paviršiumi pradės slinkti 22:35 val. ir nuslinks nuo jo 23:52 val. Tad 1 val. ir 17 min., jei bus giedra, galėsime matyti aptemusią apatinę Mėnulio dalį. Užtemimo maksimumas – 22:35 val., tuomet Žemės šešėlis padengs maždaug 1/7 Mėnulio disko dalį. Užtemimas atrodys įspūdingai, nes Mėnulis tuo metu švies aukštai pietinėje dangaus pusėj Avino žvaigždyne ne vienas – greta jo spindės kitas ryškuolis – Jupiteris. Dviejų ryškiausių šviesulių pora traukte trauks visų žvilgsnius.