Ekonomikos ir inovacijų ministerija (EIMIN) siūlo teisės aktų pakeitimus, kuriais būtų sudaromos palankesnės sąlygos stambių investicinių projektų plėtrai Lietuvoje. Pakeitimais siekiama užtikrinti greitesnį ir paprastesnį žemės suteikimą investuotojams bei sudaryti galimybes ją gauti palankesnėmis sąlygomis – tiek iš valstybės, tiek iš valstybės valdomų bendrovių.
„Lietuva siekia tapti konkurencinga šalimi globalioje kovoje dėl investicijų. Šie siūlymai padės mums veikti lanksčiau, greičiau ir efektyviau – tai būtina norint pritraukti stambius gamybinius projektus. Turime užtikrinti, kad investuotojai čia rastų ne tik patikimą partnerį, bet ir palankią reguliacinę aplinką“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministras Lukas Savickas.
Pakeitimais numatoma galimybė stambiems investuotojams įsigyti ar išsinuomoti valstybinę bei valstybės valdomų įmonių žemę be aukciono, o tam tikrais atvejais – mažesne nei rinkos kaina arba net neatlygintinai. Tai būtų galima padaryti pasiekus investicijų sutartyje numatytus įsipareigojimus.
Taip pat siūloma užtikrinti ilgesnius žemės nuomos terminus, kad investuotojai galėtų planuoti savo veiklą užtikrintai ir ilgalaikėje perspektyvoje. Be to, būtų supaprastinta sklypų perdavimo tvarka iš kitų patikėtinių Nacionalinei žemės tarnybai, kai žemė reikalinga stambiam projektui įgyvendinti.
Šis mechanizmas taptų papildomu Lietuvos privalumu pritraukiant investicijas. Pastebėtina, kad vis didesnė EBPO šalių dalis turi susikūrusios mechanizmus, kaip užtikrinti žemės nuomą ar įsigijimą lengvatinėmis sąlygomis. Lietuva neturėdama tokio mechanizmo tampa mažiau konkurencinga, o kai kuriais atvejais gali būti apskritai išbraukta iš svarstomų šalių sąrašo.