Jonas Vaiškūnas
Vidurnakčiais išsiskiria Šienpjoviai
Giedrais gruodžio vakarais rytiniame Paukščių Tako gale iš už horizonto kyla įspūdingiausi žiemos žvaigždynai: Tauras, Dvyniai, Šienpjoviai (Orionas). Temstant aukštai pietuose gražiai išryškėja iškilęs Pegaso kvadratas su įsidėmėtina Andromedos žvaigždžių eile, nusidriekusia Persėjo ir Vežėjo žvaigždynų link. Aukštai virš galvos žiba W pavidalo Kasiopėja. Apie vidurnaktį virš pietų horizonto pakyla gražiausias šiaurinio dangaus žvaigždynas Orionas, Lietuvoje vadinamas Šienpjoviais, Pjovėjais ir Kūlėjais. Jį supa ryškiausios žiemos žvaigždės: Didžiojo Šuns žvaigždynas su ryškiuoju Sirijumi; Mažasis Šuo su įsidėmėtinu Prokionu; Dvyniai su gražia Kastoro ir Polukso žvaigždžių pora; Vežėjas su šviesiąja Kapela; Tauras su rausvuoju Aldebaranu.
Pasirodys visos ryškiausios planetos
Venera-Vakarinė po saulėlydžio matoma labai žemai už pietvakarių horizonto paskui Saulę besileidžiančiame Šaulio žvaigždyne.
Merkurijus skendi Saulės spinduliuose, tačiau mėnesio pabaigoje (29–30 d. vakarais, apie 17 val.) jį galima bandyti trumpam pamatyti tame pačiame vakaro žarose besileidžiančiame Šaulio žvaigždyne, kiek kairiau ir žemiau nuo Vakarinės, visai palei pietvakarių horizontą.
Marsas paryčiais palei pietvakarių horizontą keliauja per Svarstyklių, Skorpiono ir Gyvatnešio žvaigždynus, tačiau dar gana žemai.
Jupiteris matomas vakarais, porą valandų po saulėlydžio. Gruodžio viduryje jis persislinks iš Ožiaragio į Vandenio žvaigždyną ir pradės tolti nuo Saturno, spindinčio Ožiaragyje, – žemiau ir dešiniau nuo Jupiterio.
Dangų papuoš geminidų žybsniai
Gruodžio 7–17 d. reikšis vienas įspūdingiausių ir bene gausiausių šiais metais meteorų srautų – geminidai. Šis srautas vadinamas geminidais, nes pratęstos meteorų trajektorijos kertasi Dvynių žvaigždyne. Tai vienintelis žinomas meteorų srautas yra kildinamas ne iš kometos paskleistų dulkių, bet iš asteroido 3200 Faeton (Phaethon) kosminėje erdvėje pažertų dalelių. Geminidų maksimumas įvyko naktį iš gruodžio 13-os į 14-ą. Buvo maždaug vienas meteoras per 30 sekundžių. Bet priešpilnio Mėnulio šviesa stelbė silpnesnius meteorų žybsnius.
Gruodžio 22 d. naktį įvyks nedidelio ursidų meteorų srauto maksimumas. Tuomet Mažųjų Grįžulo Ratų žvaigždyne susikryžiuos apie 10 meteorų per valandą strėlės, tačiau pradėjusios dilti Pilnaties šviesa labai trukdys stebėjimams.
Prasidės Saulės sugrįžtuvės
Gruodžio 21 d., antradienį, 17 val. 29 min. Saulei įriedėjus į Ožiaragio ženklą įvyks Žiemos saulėgrįža. Tai bus trumpiausia metų diena, trunkanti tik 7 val. 14 min. 7 sek. Saulėgrįžos Saulė Vilniuje tekės 8 val. 39 min., o leisis 15 val. 54 min. Gruodžio 24 d., penktadienio vakarą, sėsime prie šventinio Kūčių stalo. Pirmąja vakaro žvaigžde tuomet bus ryškiausia iš visų palei pietvakarių horizontą žibanti Vakarinė-Venera. O jei nespėsite jos pamatyti, tuomet ją pakeis iš paskos sekantis ryškusis Jupiteris. Nuo tada prasidės Saulės sugrįžtuvės.