Aktualijos

Budėjimas su vaiko teisių gynėjais

Rasa MILERYTĖ. Ko reikia, kad vyras, norintis matytis su vaikais, pradėtų kovoti su priklausomybe? Ko reikia, kad moteris dėl vaikų paliktų agresyvų vyrą ir ieškotų geresnio, saugesnio gyvenimo galimybių? Kodėl tam neužtenka meilės? Tokie klausimai kyla po budėjimo su Utenos apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus budėtojais. „Utenis“ jau kelis kartus yra rašęs apie Utenos apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus budėtojų darbą ir tai, į kokius iškvietimus šiems specialistams tenka vykti, ką pamato nuvykę į šeimas. Šiemet spalį „Utenis“ vėl turėjo galimybę dalyvauti budėjime.
Budi visoje apskrityje
Pamainomis po du dirbantys budėtojai vyksta ne tik į skubius iškvietimus, gavę pranešimą apie vaikams nesaugią aplinką, bet ir reaguoja į informaciją, kai vaikų teisės pažeistos, tačiau smurto pavojaus tuo metu nėra. Pirmuoju atveju į pranešimą reikia sureaguoti per valandą, antruoju – kai yra laiko. Šįsyk nuo dešimtos ryto iki ketvirtos valandos nakties trukusio budėjimo metu skubių iškvietimų nebuvo, tačiau teko važiuoti įvertinti situacijos neskubiuose iškvietimuose.
Budėtojai dirba visoje apskrityje, o kartais tenka pagelbėti kolegoms iš Panevėžio ar net Vilniaus apskričių. Šį sykį lankėmės pas Utenos apskrityje gyvenančias šeimas.
Šeštadienio rytą vaiko teisių specialistai gauna pranešimą iš dviejų mažamečių vaikų tėvo: vaikų mama, buvusi pranešėjo žmona, neleidžia vyrui matytis su vaikais, nors teismo sprendimas sako, kad tam tikromis savaitės dienomis motina privalo išleisti vaikus pas tėvą. Budėtojai skambina vaikų motinai – ši kategoriškai atsisako kalbėtis. Tokios situacijos, kai vienas iš tėvų kitam neleidžia bendrauti su vaikais, pasak budėtojų – dažnos.
Ypač liūdna, mintimis dalijasi specialistai, kai kuris nors iš tėvų pradeda manipuliuoti vaikais. Taip neretai nutinka skyrybų atveju. Vaikų palankumą norinti pelnyti motina arba tėvas perka vaikams dovanas, lepina, nepaskiria jokių pareigų, pavyzdžiui, padėti tvarkyti namus. „Tokia aplinka vaikui nėra geriausia. Juk vaikas turi ne tik teises, bet ir pareigas, tik taip ugdomi socialiniai gebėjimai ir formuojasi asmenybė. Deja, vaikai labiau nori būti pas tą iš tėvų, kuris labiau lepina. Jie nesupranta, kad toks tėvų elgesys yra manipuliacija“, – kalba budėtojai.
Sėdame į automobilį ir iškeliaujame. Kelionė ilga. Per tą laiką budėtojai informacinėje sistemoje susirenka duomenis apie žmones, pas kuriuos važiuojame. (Tęsinys 2021 10 20 laikraštyje)