Aktualijos

Atokiame Utenos rajono kaime išniekintas valstybingumo simbolis

Vytautas KAZELA. Šeštadienį iš atokaus Bajoriškių kaimo Leliūnų seniūnijoje atėjo nerami žinia: vandalai išniekino Vytį, paminklą, pastatytą Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo šimtmečiui.
Važiuodamas į Bajoriškių kaime esančią Utenos krašto garbės piliečio Kazimiero Preikšos sodybą nesitikėjau pamatyti tokio vaizdo. Minint Lietuvos Nepriklausomybės šimtmetį akmeninį paminklą, kuriame iškaltas valstybingumo simbolis Vytis, Bajoriškių kaimui padovanojo skulptorius Valentinas Šimonėlis. Paminklas pastatytas priešais K. Preikšos sodybą, kitapus per kaimą einančio kelio. Praėjusio ketvirtadienio vakare vandalai jį išterliojo fekalijomis. Tai, kad įvykdytas nusikaltimas nebuvo spontaniškas, liudija faktas, kad nusikaltėliai su savimi atsivežė fekalijų maišelį, kurį, įvykdę savo juodą darbą, paliko prie paminklo.
Vandalizmo aktas neabejotinai turi Lietuvos baudžiamojo kodekso 127 straipsnio „Valstybės simbolių išniekinimas“ nusikalstamos veikos požymių. Priminsiu, kad valstybingumo simboliai yra šie: Lietuvos valstybės herbas, kuriame pavaizduotas Vytis, trispalvė Lietuvos valstybės vėliava, Lietuvos valstybės istorinė (herbinė) vėliava, Gedminaičių stulpai ir dvigubas kryžius. Už valstybės simbolių išniekinimą numatoma dvejų metų laisvės atėmimo bausmė.
Aišku, kad to nepadarė iš kitur atvykę padugnės. Kaimas nedidelis, todėl žmonės nesunkiai suprato, kieno tai rankų darbas. Suprantama, kol vyksta tyrimas, aš negaliu atskleisti įtariamųjų pavardžių. Jau anksčiau esu girdėjęs apie šį kaimą šiurpinančius ir keliančius stresą du vyrus.


Atvykęs į nusikaltimo padarymo vietą ir peržiūrėjęs vaizdo medžiagą visiškai įsitikinau, kad šio seno, gražaus kaimo gyventojams tikrai nesaldu. Kalbinti žmonės sakė, kad dieną ir naktį laiko duris užkabintas iš vidaus. Vaizdo įraše matyti, kaip du vyrai važiuoja per kaimą dviračiais ir vežasi maišelį, po poros minučių grįžta jau tuščiomis. Mačiau ir kitą įrašą, kur vienas iš vyrų numeta dviratį ir su basliu vaikosi traktorių. Gerai, kad traktorininkas nesustoja. Iš kito įrašo matosi, kad vyrai elgiasi neadekvačiai ir agresyviai, o žodynas toks, kokio per netrumpą savo gyvenimą dar nesu girdėjęs.
Trumpiau sakant – padugnės, kokių reta. Psichologinį smurtą nuo šių vyrų yra patyrę dauguma, ypač vyresnio amžiaus, kaimo gyventojų. Ir teisėsauga čia nekalta. Visi bijo ieškoti pagalbos: policija atvažiuos ir išvažiuos, nebudės čia visą laiką, o mums, sakė žmonės, policijai išvažiavus, su jais reikės gyventi. Vyrai jau anksčiau turėjo reikalų su teisėsauga, vienas netgi atlikęs bausmę kalėjime.
Dabar apie šį konkretų atvejį. Neabejotinai impulsą vyrams davė prie Seimo įvykusios riaušės – ir mes parodysim tiems konservatoriams! Tik šį kartą vyrai stipriai prašovė pro šalį, savo susikaupusią agresiją nukreipdami prieš valstybingumo simbolį. Ir į šį vandalizmo aktą teisėsaugos institucijos turėtų pažiūrėti labai principingai. Šia savo nusikalstama veika nusikaltėliai įžeidė ne tik visą kaimo, bet ir rajono bendruomenę ir už tai turi susilaukti griežto ir teisingo atpildo. Kitaip bus dar blogiau – pasijutę nebaudžiami jie gali ryžtis ir kur kas sunkesniems nusikaltimams. Tada jau bus per vėlu.
Sako, kad įtariamieji neneigia padarę šį nusikaltimą. Tik norintys palaukti, kol tai bus įrodyta. Net buvo atvažiavę paminklo nuvalyti. Bet vargu ar su vandeniu ir šepečiu įmanoma tai padaryti. Fekalijos neabejotinai įsigėrė į akmenį ir, kad neliktų dėmės, reikės nukalti akmens sluoksnį. Neabejoju, kad su tuo susijusias išlaidas turės padengti patys nusikaltėliai.