Aktualijos

Akcija „Švilpukas saugo“: Lietuvos policija ir
UAB „Eoltas“ prisideda prie saugumo keliuose

Lietuvos policijos duomenimis, per ketverius metus automobilių susidūrimų su laukiniais gyvūnais Lietuvoje padaugėjo daugiau nei 100 procentų. Lietuvoje užregistruotų susidūrimų su gyvūnais 2017 metais buvo 2 424 atvejai, o 2021 metais registruoti 5 086 atvejai. Utenos apskrityje 2022 metais jau registruota apie 353 atvejus (Utenos aps. VPK – 93, Anykščių r. PK – 67, Molėtų r. PK – 71, Ignalinos r. PK – 66, Visagino PK– 9 ir Zarasų r. PK – 47 atvejai). Susidūrimų su laukiniais gyvūnais pagausėja pavasarį ir rudenį, ypač spalį, lapkritį, kada tamsusis paros laikas itin ilgas ir kada dėl klimato pokyčių, maisto paieškos ar dauginimosi instinkto vyksta aktyvi gyvūnų migracija. Eismo įvykiai su gyvūnais dažniausiai įvyksta užmiesčio, magistraliniuose, krašto ir rajoniniuose keliuose, miškingose vietose, ten, kur nėra įrengti apsauginiai barjerai, saugantys, kad laukiniai žvėrys negalėtų patekti ant kelio. Pastebime, kad ypač stirnos vis dažniau užklysta ir į miestų, miestelių ir gyvenviečių gatves. Dažniausiai susiduriama su staiga į kelią išbėgusiomis stirnomis, briedžiais, elniais, lapėmis, kiškiais. „Eismo įvykio metu susidūrus su dideliais gyvūnais, briedžiais arba elniais, yra patiriama didelė turtinė žala, stipriai apgadinama transporto priemonė ir, žinoma, yra atvejų, kada sužalojami ar žūsta žmonės. Šiais metais Utenos apskrities keliuose įvyko 4 skaudesni eismo įvykiai su gyvūnais, kurių metu buvo sužaloti žmonės. Susirūpinimą kelia tai, kad eismo įvykių, susijusių su laukiniais gyvūnais, smarkiai daugėja, kad netgi apsauginiai kelio barjerai ir kitos priemonės visiškai negali apsaugoti nuo gyvūno patekimo ant kelio“,– sakė Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos skyriaus viršininkas Rolandas Antanas Skrebiškis. Spalio 24–26 dienomis vykstančios policinės prevencinės priemonės metu bus tikrinamos vairuotojų veiklos, nesusijusios su vairavimu (naudojimasis mobiliojo ryšio priemonėmis vairuojant ir neturint laisvų rankų įrangos), ir kiti pažeidimai. Prevencinės priemonės metu kartu bus dalijamos ir saugumo priemonės – ultragarsiniai švilpukai. „Švilpukas saugo“ akcijos iniciatoriai – UAB „Eoltas“.

Akcija vyks 5-iose apskrityse: Vilniaus, Kauno, Šiaulių, Utenos ir Alytaus.
Išvengti susidūrimo su laukiniu gyvūnu kelyje gali padėti ir iš pirmo žvilgsnio net labai mažas daiktas – prie šoninio automobilio veidrodėlio lengvai priklijuojamas specialus ultragarsinis švilpukas. Gyvūnai, skirtingai nei žmonės, gali girdėti aukšto dažnio garsus, taip pat ir minėto švilpuko skleidžiamą ultragarsą.
Anot švilpukų gamintojų, ši prevencinė priemonė (ultragarsinis švilpukas) tampa veiksminga automobiliui pasiekus 30–50 km/val. greitį. Priklausomai nuo oro sąlygų, švilpukas veikia net 2 kilometrų atstumu. Vairuotojus nudžiugins ir tai, jog norint priemonę įmontuoti neprireiks specialių žinių ar įrankių – tam užtenka vos kelių minučių.
Pasak UAB „Eoltas“ komercijos direktoriaus Egidijaus Petrausko, atsižvelgiant į augančią ultragarsinių švilpukų paklausą, nemažai daliai vairuotojų tokia priemonė vis dar naujiena. Tad noras prisidėti prie saugesnių vairuotojų bei jų artimųjų kelionių ir buvo viena pagrindinių priežasčių, paskatinusių inicijuoti akciją „Švilpukas saugo“. Jei šie specialūs švilpukai gali padėti išsaugoti žmonių gyvybes – juos verta išmėginti. Kiekviena beprasmė auka kelyje yra didelė netektis ne tik artimiesiems, šeimai, bet ir visai visuomenei.
Policijos pareigūnai primena, kad kelių eismo taisyklių reikia laikytis visada, kad svarbu pasirinkti saugų greitį ir būti budriam, ypač važiuojant miškingose, neaptvertose kelio atkarpose. Būtinai reikia stebėti kelio ženklus. Ten, kur yra ženklas ,,Laukiniai gyvūnai“, didesnė tikimybė, kad į kelią staiga išbėgs briedis, elnias ar stirna.

Kviečiame dalyvauti akcijoje ,,Švilpukas saugo“!
Š. m. spalio 25 d. Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai vykdo policinę prevencinę priemonę – vairuotojų veiklos, nesusijusios su vairavimu, kontrolę, kartu vyksta ir UAB „Eoltas“ inicijuojama akcija „Švilpukas saugo“, kurios metu vairuotojams bus dalijamos saugumo priemonės – nuo laukinių gyvūnų saugantys ultragarsiniai švilpukai.
Utenoje:
•nuo 9.00 iki 10.00 val. magistraliniame kelyje (A14) Utena–Vilnius (prie įvažiavimo į buvusią geležinkelio stotį);
•nuo 10.00 iki 11.00 val. magistralinio kelio (A6) atkarpoje Utena–Kaunas, Jasonių kaime (aikštelėje prie autobusų sustojimo);
•nuo 11.00 iki 12.00 val. krašto kelyje (118) Utena–Kupiškis (aikštelėje prie įvažiavimo į UAB „Utenos vandenys“).
Visagine:
•nuo 9.00 iki 11.00 val. kelyje Visaginas–Rimšė;
•nuo 14.30 iki 16.30 val. kelyje Visaginas–Ignalinos atominė elektrinė.
Zarasuose
•nuo 9.00 iki 10.00 val. magistraliniame kelyje (A6) Kaunas–Zarasai–Daugpilis (prie „Viada“ degalinės aikštelės);
•nuo 10.30 iki 11.30 val. rajoniniame kelyje Lupenka–Turmantas–Tilžė (Lupenkos kaimo sankryžoje).
Anykščiuose:
•nuo 9.00 iki 11.00 val. Anykščių r., Kavarsko mstl. (A. Raudonikio aikštėje);
•nuo 8.00 iki 10.00 val. Anykščių r., Svėdasų mstl. (aikštėje prie seniūnijos);
•nuo 15.00 iki 17.00 val. Anykščiuose, A. Vienuolio g. (prie prekybos centro „Bikuva“).
Molėtuose:
•nuo 9.00 iki 10.00 val. Molėtuose, Vilniaus g. (prie „Iki“ parduotuvės);
•nuo 10.00 iki 11.00 val. Molėtuose, Sakalo g. (prie „Maximos“ parduotuvės).
Ignalinoje:
•nuo 14.00 iki 15.00 val. Ignalinoje, Švenčionių g. (prie degalinės „Alauša“);
•nuo 15.00 iki 16.00 val. Ignalinoje, Turistų g. (prie Ignalinos kelių tarnybos).