Ant rinkimų lapo parašą padėjusiam verslininkui – suklastotas 116 tūkst. EUR vekselis
Ant neva parašų rinkimo lapo uždėtas parašas piliečiui virto 116 tūkst. eurų vertės vekseliu. Buvęs verslo bendražygis ir draugas sukūrė šį netikrą dokumentą iš parašų rinkimo lapo ištrynęs nereikalingus duomenis. Teisybės ieškoti nepabūgęs pilietis po kelerius metus trukusio proceso šiemet pagaliau sulaukė teisingumo. Vekselis pripažintas negaliojančiu, sprendimas įsiteisėjo spalį.
Kaip sako nukentėjusiam atstovavęs advokatas Vaidas Rakauskas, AVERUS asocijuotasis partneris, iš šios situacijos svarbias pamokas reikia išsinešti ir visuomenei.
„Ši byla parodo, kaip nekaltai ant parašų rinkimo lapų už vieną iš kandidatų į prezidentus padėtas parašas fantazijos turinčių sukčių rankose gali virsti kelerius metus trunkančiu bylinėjimusi. Ištrynus kitus stulpeliu pasirašiusiųjų duomenis ir greta surašius neprotestuotiną vekselį, žmogui buvo pripaišytas 116 tūkst. eurų vertės įsipareigojimas“, – pasakoja V. Rakauskas.
Įspėjo notarus ir antstolius apie klastotę
Sužinoję apie prašymą vykdyti vekselį, kurio asmuo niekada nebuvo pasirašęs, iškart raštu buvo informuoti visi Vilniaus notarai ir antstoliai. Jie įspėti, kad yra kreiptasi į teisėsaugos institucijas dėl suklastoto dokumento, kad jau yra pradėtas ir ikiteisminis tyrimas ir kad šis dokumentas jokiu būdu nebūtų pradėtas legalizuoti. Tačiau ir tai nepadėjo išvengti itin neigiamų pasekmių.
Notaras patvirtino abejotiną dokumentą
„Nors buvome raštu įspėję visus Vilniaus notarus ir antstolius, vis tiek mieste atsirado vienas, kuris patvirtino net ir vizualiai abejonių keliantį dokumentą. Įstatymas įpareigoja netvirtinti dokumento, jei jo autentiškumas ar kitos aplinkybės kelia bent kokių abejonių“, – sako advokatas.
Kaip akcentavo baudžiamosiose bylose dirbantis V. Rakauskas, labiausiai jį nustebino lengva dokumento, dėl kurio jau buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas, įsigaliojimo schema ir kaip greitai jis buvo paleistas tolimesniam pareigūnų vykdymui.
„Plika akimi matyti, kad dokumentas sulankstytas, suglamžytas, jame matosi trynimo žymės, naujas tekstas užrašytas ant ištrintojo, skiriasi eilučių dydis bei šriftas, neįprastai didelis atstumas tarp teksto ir parašo – tačiau ir tai neužkirto kelio vienam notarui išduoti vykdomąjį įrašą dėl šio vekselio“, – sakė V. Rakauskas. Laimei, apie jau išduotą vykdomąjį įrašą pranešė jį tolesniam vykdymui gavęs antstolis.
Primena nepalikinėti parašų kur papuola
„Ši istorija primena, kaip svarbu patiems būti budriems, atsakingai tikrinti, kur pasirašome, išsiaiškinti, kaip vėliau bus tvarkomi ar sunaikinami tie duomenys bei nepasirašinėti ant neoficialios kilmės nežinia kaip tvarkomų ar, juolab, tuščių blankų“, – įspėjo advokatas.