Aktualijos

Jonas Vaiškūnas. Tarp spalio žvaigždžių – Orionidų žybsniai ir superpilnatis

Žvaigždės atsisveikins su vasara

Spalio vakarais, jau atsisveikindamas su vasara, kulminuos didysis Vasaros žvaigždžių trikampis, sudarytas iš ryškių Vegos, Altairo ir Denebo žvaigždžių priklausančių Lyros, Erelio ir Gulbės žvaigždynams. Žemai palei šiaurinį dangaus kraštą riedės Didieji Grįžulo ratai. Abipus jų ryškumu išsiskirs – Arktūras (Jaučiaganyje) ir – Kapela (Vežėjo žvaigždyne). Pietryčiuose spindės didysis Pegaso kvadratas. Nuo jo viršutinio kampo į kairę, viena paskui kitą, beveik vienodais atstumais žėrės 3 panašaus ryškio Andromedos žvaigždės.

Vakarais tekantis Sietynas (Plejados) – tikrojo rudenio ženklas – naktimis paskui save iškvies vieną po kitos jau žiemos dangaus puošmenas: Tauro žvaigždyną su Aldebaranu, Dvynius su ryškiaisiais Kastoru ir Poluksu, Šienpjovius, o paryčiui ir ryškuolį Sirijų, Didžiojo šuns žvaigždyne. Spalio 19 d. dilti pradėjusi Mėnulio pilnatis praslinks labai arti (vos žemiau) Sietyno.

Tarp žvaigždžių išsiskirs – Sarturnas, Jupiteris, Marsas

Venera-Vakarinė po Saulės laidos dar labai trumpam ir labai žemai pasirodys palei pietvakarių horizontą ir keliaus per Svarstyklių, Skorpiono ir Gyvatnešio žvaigždynus.

Saturnas po opozicijos spindės Vandenio žvaigždyne. Spalio 14 d. Mėnulis labai arti atsidurs prie Saturno. Tą vakarą Saturnas spindės kiek aukščiau priešpilnio Mėnulio.

Jupiteris beveik visą naktį ryškiai švytės Tauro žvaigždyne. Naktį iš spalio 20 į 21 d. virš Jupiterio praslinks dylantis Mėnulis.

Marsas su Dvynių žvaigždynu tekės šiaurės rytuose prieš vidurnaktį ir iki ryto aukštai pakils virš pietų horizonto. Spalio 23 d. vakare virš Marso praslinks dylantis pusmėnulis.

Merkurijaus nematysime.

Dangų skros Orionidų meteorų strėlės

Tarp spalio žvaigždžių visą mėnesį žybčios Orionidų (Šienpjovių) meteorų strėlės (10.02–11.07). Daugiausia meteorų tikimasi naktį iš spalio 21 į 22 d. Spalio 22 d. paryčiais per valandą tikimasi pralėksiant apie 20 gražių, greitų ir baltus garų pėdsakus paliekančių meteorų. Dylančios Mėnulio pilnaties, įsitaisiusio kiek aukščiau Šienpjovių, tarp Tauro ir Dvynių, šviesa šiemet trukdys stebėjimui stelbdama silpnesnius meteorus. Bet kantresniems stebėtojams Orionidai tikrai atsidėkos nepakartojamais ryškiais žybsniais.

Naktį nušvies Mėnulio superpilnatis

Spalio 17 d. po Saulės laidos patekėsiantis pilnas Mėnulis bus kiek didesnis ir šviesesnis nei įprasta. Toks Mėnulis vadinamas supermėnuliu, o jo pilnaties atmaina – superpilnatimi. Taip nutinka kai Mėnulis Žemės atžvilgiu atsiduria priešingoje pusėje nuo Saulės, būdamas arčiausiai artimiausio savo priartėjimo prie Žemės taško. Superpilnatis Vilniuje tekės spalio 17 d. 18 val., leisis – spalio 18 d. 9.18 val.