Utenos apskrityje

Kviečia Sartai 2024!

Po 5 metų pertraukos organizuojamos ristūnų žirgų lenktynės SARTAI 2024 žada būti ypatingos – šiais metais jos bus švenčiamos jau 112-ąjį kartą. Tai vienas seniausių tradicinių renginių Lietuvoje, kurio tradicijas stengiasi puoselėti Zarasų rajono žmonės.

Dar XIX a. tai prasidėjo kaip vietinė Dusetų pramoga – ūkininkai po atlaidų, atvažiavę žirgų tempiamomis rogėmis ar vežimais į bažnyčią, ginčydavosi kieno žirgas gražesnis, paskui pradėjo varžytis kurio žirgas greitesnis. Taip po truputi šie draugiški ginčai peraugo į tikras lenktynes, kuriose dalyvauti buvo prestižas, todėl žirgų sportas Dusetose pradėjo populiarėti. Šios lenktynės pavirto į organizuojamas varžybas 1905 metais.

Sartų žirgų lenktynės per tiek metų išaugo į respublikines ristūnų varžybas, kurios pritraukia sportininkus ne tik iš Lietuvos, bet iš visos Europos. Šiemet laukiame svečių iš Latvijos, Estijos ir Suomijos, tačiau tikslų dalyvių skaičių matysime likus iki varžybų savaitei.

Žinoma, sportininkai varžosi ne tik dėl garbės, visiems svarbus ir prizinis fondas. Šiais metais vyks 7 važiavimai, todėl tiek prizų ir įsteigė šventės rėmėjai. Pagrindinė šventės organizatorė ir prizo steigėja – Zarasų rajono savivaldybė. Prizų steigėjai – Akcinė bendrovė „ROKIŠKIO SŪRIS“, Uždaroji akcinė bendrovė „Vasaknos“, Akcinė bendrovė „Lytagra“, Lietuvos Respublikos Vyriausybė, UAB „Kreda“, Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija.

Šiais metais šventės organizatoriai – Zarasų rajono savivaldybės administracija, Žemės ūkio ministerija bei Respublikinė lenktyninių žirgų lyga džiaugiasi galėdami pristatyti renginio svečiams išsamią sportinę, kultūrinę bei pramoginę programą, kuri džiugins nuo pačių mažiausių žirgų sporto mylėtojų iki vyriausių.

Be sertifikuotos tautodailės mugės svečiai galės pajudėti kartu su Aukštaitijos regiono liaudiška muzika, paragauti tradicinių patiekalų, o vaikams bus įrengta teminė vaikų žaidimų zona, kur jų lauks edukatoriai.

Vakare Dusetų dailės galerija kvies apsilankyti tarptautinėje tradicinėje parodoje „Žirgas mene“, o po to Dusetų kultūros centro koncertų salėje pasirodys iš mūsų krašto kilusios „Baltos varnos“ su grupe.

Ledo liejimo darbai prasidėjo jau sausio 12 dieną. Kasdien, nuo ankstyvo ryto iki vėlaus vakaro, jei yra daugiau nei -10 laipsnių šalčio, žirgyno darbuotojai lieja ledą. Vanduo yra semiamas iš Sartų ežero, vežamas į Dusetų hipodromą ir purškiamas ant tako, kurio ilgis – net 1600 metrų.

Tai yra labiausiai laukiama dusetiškių šventė. Kviečiame visus vasario 3 d. atvykti į Dusetas, į pačią gražiausią žiemos šventę Lietuvoje!

Parengta pagal Zarasų rajono savivaldybės administracijos informaciją