Utenos apskrityje

DUBINGIAI SKELBIA MAŽOSIOS KULTŪROS SOSTINĖS METŲ PRADŽIĄ

Dar nespėjus ataušti praėjusio Dubingių vasaros festivalio „Pasveikinti karalienę Barborą“ sukeltoms emocijoms ir įspūdžiams, miestelio bendruomenė jau skelbia Dubingių – Mažosios Lietuvos kultūros sostinės metų atidarymą. Radvilų tėvonijoje telkiasi ir auga bendruomenė, kuri ima rūpintis ne tik visokeriopa savo gerove, bet ir istoriniu, kultūriniu paveldu, svarbiu visam mūsų kraštui. Pernykštis festivalis buvo surengtas kaip raginimas Lietuvai deramai prisiminti savo karalienę, o šiais, 2024 m., Mažosios kultūros sostinės ambiciją kursto irgi svarbi istorinė data – Dubingių 690 metų sukaktis. Taigi kaskart nubraukiamas sluoksnelis dulkių nuo truputį primigusios istorinės ir kultūrinės atminties, svarbios asmenybės ir įvykiai vėl tampa artimi ir gyvi.

Dubingių bendruomenei pateikus paraišką, o praėjusių metų pabaigoje Lietuvos mažųjų kultūros sostinių projektų atrankos posėdyje komisijai priėmus sprendimą suteikti Dubingiams įpareigojantį ir garbingą Mažosios kultūros sostinės titulą, nesnausta. Jau vasario 15-ąją, Lietuvos valstybės atkūrimo dienos išvakarėse, į Dubingių Šv. Jurgio bažnyčią, skambant Dubingių himnui, buvo įnešta Mažosios Lietuvos kultūros sostinės vėliava. Metų ciklas, žadantis daug ir įvairaus kultūrinio nuotykio, atvertas. Pirmąjį renginį organizavo Dubingių bendruomenė drauge su Molėtų kultūros centru, atidarymo ceremonijos muzikine puošmena tapo Molėtų kultūros centro mišrus vokalinis ansamblis A CAPELLA (vadovė Violeta Zutkuvienė), renginį vedė Molėtų kultūros centro režisierė Indrė Tursė. Pilnoje Šv. Jurgio bažnyčioje susirinko Dubingių senbuviai ir naujakuriai, svečiai iš aplinkinių kaimų, Molėtų, Vilniaus.

Susirinkusius sveikino Dubingių seniūnas Kęstutis Kaminskas, Dubingių bendruomenės centro pirmininkė Violeta Navickienė. Abu jie pasidžiaugė miestelio bendruomenės aktyvumu, kūrybingumu, sveikino pasiryžimą kelti gerą permainų vėją Dubingiuose, linkėjo nepailsti ir vylėsi, kad šie metai bendruomenę dar labiau sutelks ir suvienys. „Drįstu sakyti, kad Dubingiuose pastaraisiais metais įvyko kultūrinis atgimimas“ – sakė K. Kaminskas. Jam antrino bendruomenės pirmininkė, primindama, kad jubiliejinio Dubingių gimtadienio šventė įvyks rugpjūčio 17 d. Šiltai prisiminti ir geradariai, bažnyčios mecenatai Aurelija ir Aurelijus Rusteikos, padėkota klebonui Dainiui Jančiauskui, kuris iškilmingomis ir gražiomis progomis leidžia bendruomenei rinktis šventovėje.

Atidarymą sveikinęs Molėtų rajono savivaldybės meras Saulius Jauneika nuoširdžiai pasidžiaugė: „Šita vieta yra ypatinga, joje vyksta ypatingi darbai ir buriasi ypatingi žmonės. Tapsmas Mažąja Lietuvos kultūros sostine tik dar kartą įrodo, kad tai, kas vyksta Dubingiuose, yra verta visų mūsų dėmesio. Esu tikras, kad su šių metų pabaiga Dubingiuose kultūrinis judėjimas nesiliaus.“

Iniciatyvos „Dubingiai – Mažoji Lietuvos kultūros sostinė“ autorė Aurelija Rusteikienė pasidalijo įspūdžiu, parsivežtu iš Baraginės (Marijampolės r.), kuri Mažosios kultūros sostinės vardą buvo pelniusi 2023 m.: „Kas yra Mažoji Lietuvos kultūros sostinė, tiesą sakant, supratau tik tada, kai nuvykome į Baraginę pasiimti regalijų. Labai maloniai nustebau patyrusi, kaip džiaugėsi buvusios Mažosios kultūros sostinės rengėjai ir kaip jie buvo palaikomi savivaldybių, regioninių kultūros ir švietimo organizacijų. Minimų institucijų vadovai regimai didžiavosi savo bendruomene, o kūrėjų akys degte degė – jie tebebuvo įkvėpti to, kas buvo įvykę. Taigi, man Mažoji kultūros sostinė yra bendruomenės susitelkimas, susiėmimas už rankų ir kūrimas drauge. Labai viliuosi, kad ir mes visi Dubingiuose žengsime dar vieną žingsnį stipresnės, vieningesnės bendruomenės link.”

Molėtų kultūros centro renginių organizatorė Dubingiuose Renata Čeponienė šventės dalyvius supažindino su metų programa. Tikrai bus iš ko rinktis: programa žada ir nuotaikingų pramogų šeimoms, ir rimtų diskusijų, atminties puoselėjimo akcijų, parodų, Dubingių muzikos festivalio koncertų, edukacijų, kultūrinių premjerų ir tradicinių bendruomenės renginių. Taigi kaupkite energiją ir laiką, sekite informaciją, kuri bus skelbiama dubingiškių sukurtoje svetainėje https://dubingiai.info, taip pat FB paskyrose Dubingių bendruomenė, Dubingių biblioteka, Dubingiai mus vienija, Dubingių skelbimai, Asvejos regioninio parkas. Atvykite, nuoširdžiai lauksime jūsų!

Konkursą „Mažoji Lietuvos kultūros sostinė“ kasmet organizuoja Lietuvos kaimo bendruomenių sąjunga ir partneriai.

Dubingių bendruomenės informacija

Fotografijos – Algimantas Pečiukaitis