Badmintonas – vienas seniausių žaidimų. Dėl jo atsiradimo istorijos egzistuoja daugybė versijų. Pagrįsti faktai kalba apie tai, kad šiuolaikinis badmintonas atsirado iš seno žaidimo kamuoliuku. Dar prieš du tūkstančius metų kamuoliuku žaidė suaugusieji ir vaikai senovės Graikijoje, Kinijoje, Japonijoje, Indijoje, Afrikoje.
Šiuolaikinio badmintono pradžia – 1872 metai. Tais metais iš Indijos į nedidelį Anglijos miestelį Badmintoną grįžo hercogas Bofortas ir parsivežė rakečių ir kamuoliukų su plunksnomis. Buvo sugalvotos taisyklės, žaidimas pavadintas badmintonu (pagal miestelio pavadinimą).
1893 m. Anglijoje buvo įkurta ir pirmoji pasaulyje badmintono asociacija (pirmasis badmintono klubas – ten pat 1887 m.). 1962 m. įkurta Lietuvos badmintono federacija, pradėti rengti ir šalies čempionatai. 1963 m. surengtas pirmasis Lietuvos nacionalinis badmintono čempionatas.
1992 m. Lietuva buvo priimta ir į Tarptautinę badmintono federaciją (IBF). Lietuviai pradėjo dalyvauti beveik visose oficialiose pasaulio ir Europos varžybose. Aukščiausias mūsų badmintonininkų laimėjimas – kaunietės Aušrinės Gabrėnaitės bronzos medalis Europos jaunimo čempionate Mančesteryje (Anglija) 1989 m.
2003 m. Danijos Esbjergo mieste vykusiame Europos jaunimo iki 19 metų badmintono čempionate Lietuvai atstovavęs Kęstutis Navickas per plauką liko nuo bronzos medalio. Tačiau šį jauną ir gabų badmintonininką pastebėjo Europos badmintono sąjunga (EBU). K. Navickas buvo įtrauktas į perspektyviausių žemyno jaunųjų žaidėjų sąrašus.
Lietuvos badmintono rinktinės vyr. treneris Juozas Špelveris pasakoja, kad jo žinomiausi auklėtiniai – K. Navickas ir Akvilė Stapušaitytė. Su jais badmintono patriarchas išvažinėjo visą pasaulį – dalyvavo olimpiadose, universiadose, daugiau nei dvidešimtyje pasaulio čempionatų.
„Dar ir dabar dirbu Kaune. Treniruoju ir aukščiausio lygio badmintonininkus, ir mėgėjus. Visą gyvenimą turėjau svajonę senatvėje įsigyti sodybą netoli ežero. Su dukra apvažinėjam keletą rajonų. Dvylikta vieta buvo Utenos rajone prie Vaikeso ežero. Atvažiavau čia ir supratau – tai mano vieta. Čia aš noriu praleisti likusią savo gyvenimo dalį. Pasistačiau nedidelį namelį. Kaimynai nuostabūs. Ir apskritai čia žmonės labai nuoširdūs.
Turite puikią krepšinio komandą. O štai badmintono Utenoje iki šiol nebuvo. Mes pasiruošę ištrinti šią baltą dėmę. Badmintono klubai veikia dvidešimtyje Lietuvos savivaldybių. Aš iš pradžių net negalvojau nieko čia daryti. Bet turiu nuostabius kaimynus. Uteniškius. Juos truputį lauke patreniravau. Tada jie manęs ir klausia: o kodėl mums neįsteigus badmintono klubo Utenoje? Aš tada ir pagalvojau, o kodėl aš turėdamas milžinišką patirtį negaliu palikti pėdsako Utenoje?
Badmintonas – nuostabi sporto šaka. Viena yra mušinėti plunksninuką lauke, visai kas kita žaisti salėje įsirengus tinkliuką. Badmintonas – salės žaidimas. Pradėjome kurti klubą. Mus maloniai sutiko Vyturių progimnazijos direktorė – davė salę. Vakare dažysime linijas, o rugsėjo 18 dieną laukia klubo atidarymas. Mano geriausieji badmintonininkai K. Navickas ir A. Stapušaitytė jau artėja prie savo sportinės karjeros pabaigos, bet aš vis dar dirbu su geriausiais Lietuvos badmintonininkais.
Viena iš kylančių badmintono žvaigždžių yra dvidešimtmetis Mark Šames. Rimtas vaikinas, KTU trečiakursis. Turiu ir daugiau gabaus jaunimo. Su pajėgiausiais badmintonininkais dirbu du kartus per dieną. Aš taip susidėliojau savo grafiką, kad penktadienį po rytinės treniruotės jau esu laisvas. Mano geriausi žmonės sparinguojasi su kitų trenerių auklėtiniais, o aš galiu važiuoti į Uteną. Aišku, bus tokių savaitgalių, kai mano auklėtiniai dalyvaus varžybose, tada ir aš turėsiu su jais važiuoti“, – kalbėjo badmintono treneris J. Špelveris.
„Kuriamas badmintono klubas kol kas bus mėgėjiškas. Sėlių gatvėje 45 treniruotės vyks penktadieniais nuo 18 iki 20 valandos ir sekmadieniais nuo 18 iki 20 valandos. Kol kas kviečiami suaugusieji. Visai nesvarbu, koks amžius – ar dvidešimt, ar trisdešimt, ar šešiasdešimt metų. Turi sportinę aprangą, atėjęs gauni raketes ir mokaisi žaisti.
Badmintonas, kaip sportinis žaidimas, yra vienas demokratiškiausių. Yra du žmonės aikštelėje – ir jau galima žaisti. Jeigu lauko tenise tu mažiausiai mėnesį turi mokytis, kaip atmušti ar paduoti kamuoliuką, tai žaisdamas badmintoną gali ir ne taip laikyti raketę, kaip laiko profesionalūs sportininkai, bet vis tiek atmuši kamuoliuką. Salėje nėra vėjo, po pusvalandžio kiekvienas žaidėjas būna šlapias nuo prakaito. Ir smagu, ir linksma, ir įdomu. Nuo pirmo atėjimo jau įmanoma žaisti rezultatui“, – entuziastingai kalbėjo treneris.
Gruodžio mėnesį J. Špelveris jau planuoja pirmąjį E klasės turnyrą. Visi Lietuvos badmintonininkai, besitreniruojantys pirmus metus, dalyvauja E klasės turnyruose. Po metų pereina į D klasę. Tai labai populiarus žaidimas Vakarų Europoje. Mėgėjų varžybose žaidžia ir septyniasdešimtmečiai. Tai sportas, kuriam nėra amžiaus ribų. Badmintoną galima žaisti nuo vaikystės iki vėlyvos senatvės.
„Dabar daug kas bėga ristele nuo infarkto. Bet daugeliui tai yra nuobodu. Kur kas įdomiau žaisti badmintoną, o krūvis panašus kaip ir bėgant. Kiekvieną šeštadienį Lietuvoje vyksta keli mėgėjų turnyrai ir kiekviename galima dalyvauti. Į pirmąjį turnyrą kviesimės mėgėjus iš Panevėžio, Kazlų Rūdos, Prienų, Šakių.
Beje, badmintono klubas yra ir Ignalinoje. Dirbsime ir, manau, mums pavyks, juk Utena – sportiškas miestas. Manau, kad pas mus ateis ir įvairių socialinių grupių žmonių. Mes važiuojame į badmintono festivalius Vokietijoje ir Danijoje. Ten susirenka ir du tūkstančiai dalyvių. Ten net 30 aikštelių ir visose vyksta varžybos. Čia gali dalyvauti ir darbininkas, ir inžinierius, ir įmonės vadovas. Tai labai draugiška šeima. Mes ir šventes rengsime kartu. Bent jau tris kartus per metus darysime atvirus turnyrus, bet bus ir uždarų“, – mintimis dalijosi badmintono specialistas.
J. Špelveris sakė, kad iš niekur jokios paramos neprašo ir niekam ant sprando sėdėti nežada. Bus abonementinis mėnesinis mokestis. Plunksninukų dėžutė, kurioje yra 12 vienetų, kainuoja 28 eurus.
Ateikite į Vyturių progimnazijos sporto salę penktadienį ir sekmadienį nuo 18 valandos ir mėgaukitės puikiu žaidimu. Čia laukiami visi. Čia ne tik puikiai praleisite laiką, bet ir sustiprinsite savo sveikatą.