Receptai

Jei iki šiol nedrįsote kepti duonos – nusiraminkite: indiška naan ir itališka fokačija grilyje pavyks be vargo

Lietuviškos juodos duonos su raugu kepimas reikalauja įgūdžių, o štai itališką fokačiją ar indišką naan duonelę išsikepsite be vargo. Šiltą pavasario pavakarę taip ir norisi ilgiau pabūti lauke, tad naudokimės proga gaminti ir valgyti gryname ore. Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė pataria kepiniams naudojamų baltų kvietinių miltų dalį keisti visagrūdžiais: speltos, grikių, avižų ar avinžirnių. O prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva siūlo nepabijoti eksperimentuoti su kepiniais ir dalijasi naudingais patarimais, padėsiančiais gardžiai atidaryti grilio sezoną. 

Kodėl geriausia rinktis viso grūdo miltus?

Pasak gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, palankiausi sveikatai yra viso grūdo miltai, nes jie sumalti su gemalu ir luobele, išsaugant visas naudingąsias medžiagas: „Jie lėtai įsisavinami, juose gausu sudėtinių angliavandenių, todėl visada geriau rinktis visagrūdžius miltus, duoną ir kruopas. Be to, svarbus ir malimo būdas – rupiai malti miltai lėčiau įsisavinami nei smulkiai malti. Tad kepant duoną, blynus ar pyragus rekomenduotina dalį aukščiausios rūšies baltų kvietinių miltų pakeisti visagrūdžiais avižų, grikių, speltų ar kitais.“

Vis tik gydytoja dietologė siūlo nepiktnaudžiauti miltų gaminiais. „Viso grūdo miltų gaminiai yra toje pačioje sveikatai palankaus maitinimosi grupėje kaip ir kruopos, tačiau tam, kad nenukentėtų patiekalų įvairovė, geriau juos vartoti 1–2 kartus per savaitę. Jei miltai yra nerafinuoti, jie turi B grupės vitaminų bei eilę mikroelementų, tarp jų ir seleno, kurio gyvenantiems Lietuvoje žmonėms itin reikia. Tačiau aukščiausios rūšies miltus reikėtų vartoti saikingai, nes pagrindinis jų komponentas yra organizmo greitai įsisavinami angliavandeniai, kurių perteklius nėra pageidaujamas“, – primena dr. E. Gavelienė.

Ji pastebi, kad sveikiems žmonėms neverta rinktis gaminių be gliuteno, nes tai tik įprastas grūdų baltymas: „Maždaug tik 1 proc. žmonių  populiacijoje serga celiakija: negali valgyti gliuteno turinčio maisto, bet tai genetinė liga, kurią išprovokuoja ne pats gliutenas. Šių pacientų sveikatos ir ilgaamžiškumo užtikrinimui begliutenė dieta – būtina. Nedidelis procentas yra ir turinčių neceliakinį jautrumą gliutenui. Tačiau kitiems visiškai išbraukti gliuteną iš raciono nėra sveikatai palanku, nes taip yra nuskurdinamas mitybos racionas.“

Miltų rūšių vis daugėja, neapsiribokime kvietiniais 

Nors kiekvienuose namuose rasime kvietinių miltų, verta spintelėse jų turėti dar bent kelių rūšių: kepdami blynelius vaikams, ruošdami pyrago tešlą, galime eksperimentuoti ir įmaišyti vis kitokių miltų, tad kepinių skonis kaskart skirsis.

Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva pastebi, kad daugiausia nuperkama kvietinių miltų, nes jie patys universaliausi: „Jie tinka tiek saldiems kepiniams, tiek įvairioms duonelėms, be to, pirkėjai dažnai juos įsigyja didesnėse pakuotėse ir taip sutaupo. Miltiniai patiekalai – pigūs ir skalsūs, o pačių rankomis kepta duona ar pyragas visada simbolizuoja namų jaukumą ir šilumą.“  

Ji priduria, kad prekybos centruose visada verta paieškoti sveikesnių miltų alternatyvų ar tiesiog naujų ir įdomesnių jų skonių. „Pirkėjai jau įprato prie kukurūzų, migdolų, kokosų, avižų, grikių miltų. Verta išbandyti ir retesnius: avinžirnių, burnočio sėklų bei lęšių miltus. Namuose juos geriausia laikyti sausoje, vėsioje ir gerai vėdinamoje vietoje, originalioje pakuotėje arba sandariame inde“, – pataria O. Suchočeva.

Ekspertė siūlo važiuojant į gamtą įsidėti privačios „Rimi“ etiketės traškių ruginių duonelių, kurios tiks ir sumuštiniams, bus gardžios su užtepėlėmis: „Pigiau įsigyti produktų padės privačios etiketės produktų pasirinkimas, akcijų sekimas, tikslus pirkinių krepšelio planavimas bei „Mano Rimi“ lojalumo programa, suteikianti asmeninius pasiūlymus bei papildomas nuolaidas: „Visus sutaupyti padedančius „Rimi“ pasiūlymus galima rasti keliose vietose: prisijungus prie savo paskyros adresu www.rimi.lt, taip pat programėlėje telefone arba „Mano Rimi“ kortelių terminale parduotuvėse.“

Kviečiame grilyje išsikepti itališką fokačija arba indišką naan duonelę – jos pirmosios dings nuo stalo.

RECEPTAS

Naan duonelė

Reikės: 

7 g sausų mielių;

180 ml drungno vandens;

3 stiklinių šviesių speltos miltų;

1 šaukštelio cukraus;

1/2 šaukštelio druskos;

3 šaukštų alyvuogių aliejaus;

1 šaukštelio kepimo sodos;

4 šaukštų natūralaus jogurto;

50 g sviesto;

4 skiltelių česnako.

Kaip gaminti: 

  1. Sausas mieles sumaišykite su vandeniu ir palikite keliolikai minučių, kol pradės putoti.
  2. Miltus supilkite į dubenį, įberkite cukraus, druskos, įpilkite alyvuogių aliejaus. Į jogurtą suberkite sodą, išmaišykite ir leiskite jam suputoti. Jogurtą su soda supilkite ant miltų bei užpilkite suaktyvintomis mielėmis. Rankomis arba virtuvės kombainu užminkykite vientisą, prie rankų nelimpančią tešlą. Dubenį, kuriame kildinsite tešlą, ištepkite aliejumi, uždenkite rankšluosčiu ir pastatykite šiltai.
  3. Įkaitinkite grilį, uždėkite kaitros paskirstymo lėkštę bei groteles su picos akmeniu, kuris turėtų įkaisti iki 220 laipsnių temperatūros.
  4. Iš paruoštos pakilusios tešlos išeis 6 duonelės, kurias minkant svarbu, kad jose atsirastų kuo daugiau oro tarpų. Minkykite perlenkdami jas kelis kartus bei užlenkinėdami pakraščius papločio vidurio link.
  5. Duoneles kepkite ant įkaitinto picos akmens po 2–3 minutes iš kiekvienos pusės vis vartydami. Svarbu, kad papločiai gražiai apskurstų, išsipūstų ir juose susidarytų oro burbulai. Iškepusius aptepkite tirpintu sviestu su trintais česnakais.

RECEPTAS

Fokačija

Fokačijos pagrindui reikės:

340 g miltų;

1 šaukšto kukurūzų miltų;

200 ml šilto vandens;

100 ml alyvuogių aliejaus;

8 g sausų mielių;

2 šaukštelių druskos;

žiupsnelio cukraus.

Įdarui reikės: 

Pomidoriukų, alyvuogių, šviežių rozmarinų;

norimų prieskonių;

50 ml alyvuogių aliejaus;

50 ml vandens.

Kaip gaminti: 

  1. Miltus sumaišykite su druska, cukrumi ir mielėmis. Supilkite šiltą vandenį ir lėtai maišykite iki10 minučių (pasitelkite į pagalbą virtuvės kombainą). Sukrėskite tešlą į miltais pabarstytą indą, užpilkite aliejumi, tada uždenkite maistine plėvele ir palikite porai valandų pakilti. Skardą ištepkite aliejumi, paskirstykite ant jos tešlą ir dar kartą palikite iškilti. Tada įspauskite į tešlą perpjautas pusiau alyvuoges ir pomidoriukus, pabarstykite rozmarinais.
  2. Įkaitinkite grilyje kepimo akmenį iki 220 laipsnių. Kepkite fokačiją apie 20 minučių. Iškepusią apšlakstykite vandens ir aliejaus mišiniu, į kurį įmaišykite prieskonių.