Naudingi patarimai

Metas sėti: kokias daržoves ir gėles verta sodinti jau sausį?

Sėja jau startuoja! Nors už lango pūpso sniego kalnai, metas pradėti rūpintis šiųmečiu derliumi. Sausis – puikus laikas sodinti kai kurias daržoves, taip pat gėles, kurios atšilus balkonus išpuoš žiedais. Sodininkai, daržininkai jau bruzda – tą išduoda augantys sėklų, žemių, daigyklų pardavimai, pastebi Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė.

„Pirkėjai nieko nelaukia – sėklų pirkimas, kaip ir kasmet, prasideda dar sausį ir aktyvėja kone kasdien. Žmonės ima ruoštis artėjančiam daržininkystės sezonui, rengiasi daiginimui, todėl perka įvairias sėklas, apsirūpina žemėmis, kompostu, daigyklomis, įrankiais. Sėklų pakelių kainos prasideda vos nuo keliasdešimt centų, tad kasmet matome, kad pirkėjai nevengia eksperimentuoti. Jie ieško ne tik įprastų pomidorų, agurkų, bet ir egzotinių, mūsų kraštam mažiau įprastų vaisių ar daržovių sėklų“, – pasakoja V. Budrienė.

Ankstyvesnė sėja – greitesnis derlius ir ankstesnis žydėjimas. Sausį jau pradėjus rūpintis sėjimu, pirmosiomis šiltomis pavasario dienomis balkone jau galės pražysti gėlės, bus galima anksčiau pradėti mėgautis šviežiomis daržovėmis.

„Sausio mėnuo yra tinkamas metas pradėti sėti ypač tas daržoves, kurios bus auginamos šiltnamyje, kurioms reikia laiko užaugti. Dera jau rūpintis ir tomis, kurių daigai į daržą keliaus gegužės mėnesį“, – sako „Iki“ Šviežių gėlių ir augalų kategorijos vadybininkė Vesta Paukštelo.

Pasak jos, sėkmingai galite imtis sėti tokias daržoves kaip:

●                          saldžiosios paprikos,

●                          pomidorai,

●                          agurkai,

●                          salierai,

●                          porai,

●                          kopūstai (ir žiediniai, ir baltagūžiai)

●                          brokoliai

●                          baklažanai.

„Ypač patartina anksčiau sėti paprikas, nes kuo anksčiau jos pradės derėti, tuo didesnė tikimybė sulaukti gausaus derliaus. Reikia prisiminti, kad sėkloms sudygti reikalinga šiluma ir pakankamai drėgmės. Tad jei turite ankstesnių sezonų sėklų, prieš jas sodindami į vazonėlius, galite greitai patikrinti jų daigumą pasėję kelias sėklas ant sudrėkinto popierinio rankšluosčio“, – pataria V. Paukštelo.

Taip pat negalima pamiršti jauniems daigams suteikti pakankamai šviesos, todėl sėjant sausį galima naudoti ir specialias lempas. Jų neturint tuomet tiesiog parinkite kuo šviesesnę vietą namuose.

„Pradedant sėti taip pat verta pasiruošti ne tik vešliam augalijos augimui, bet ir netikėtam nepageidaujamos faunos pasirodymui. Nuolat drėgnas substratas – rojus vabzdžiams, o dirvinės muselės ir amarai – tai duetas, galintis sunaikinti bet kokį derlių. Todėl verta pasirūpinti preparatais, padedančiais su jais kovoti“, – primena augalų žinovė.

Sausį jau galima pradėti sėti ir gėles, kurių žiedai atšilus jau pradės pleškėti balkone, terasoje ar sode. V. Paukštelo siūlo savo jėgas išmėginti sėjant šias gėles:

●                          petunijas,

●                          begonijas,

●                          lobelijas,

●                          raudonžiedžius šalavijus,

●                          meksikinius žydrūnius,

●                          pelargonijas,

●                          heliotropus,

●                          hibridines verbenas.

„Sėja turi būti kontroliuojama, t. y., turi būti tinkama substrato drėgmė ir stipriai teigiama temperatūra, kad sėklos galėtų sudygti. Jei turite šildomą plastikinį ar polikarbonatinį šiltnamį, galite sėti ten anksčiau. Jei tokios vietos neturite, galite pasinaudoti namuose esančia palange, labai praverstų ir papildomas apšvietimas“, – sako. V. Paukštelo.

Verta prisiminti, kad ir lobelijų, ir petunijų sėklos yra mikroskopinės, todėl teisingai jas pasėti tereikia lengvai prispausti prie dirvos. Neužberkite jų žemėmis. Geras būdas palaikyti tinkamą substrato drėgmę – sėjant naudoti perlitą kaip dirvožemio priedą. Jis ne tik puikiai išpurena substratą, bet ir iš dalies sulaiko drėgmę bei padeda augalams suformuoti sveiką ir plačią šaknų sistemą.