Mūsų sveikata

Vaistininkė pataria, kaip nesuklysti ir išrinkti tinkamiausią dovaną artimųjų grožiui ir sveikatai

Sakome, kad sveikata – brangiausias turtas, o artimiesiems per šventes juk norisi padovanoti kažką brangaus ir svarbaus. Renkant dovaną, kuri padėtų jaustis geriau ar puoselėtų grožį, svarbu žinoti ne tik kam norite dovanoti, bet ir kokia dovana šiam žmogui iš tiesų bus naudinga. Netinkamai parinktas kremas ar maisto papildas gali ne tik nepagerinti artimųjų savijautos, bet ir sukelti nepageidaujamų reiškinių. BENU vaistininkė Inga Norkienė dalijasi patarimais, kaip išrinkti tinkamą grožiui ir sveikatai skirtą dovaną. „Šventiniu laikotarpiu vis daugiau žmonių vaistinėje ieško vaistinių preparatų ir kosmetikos prekių ne sau, o dovanai artimam žmogui. Renkantis tokią dovaną, pirmiausiai rekomenduoju atsižvelgti į ją gausiančio žmogaus amžių. Su amžiumi mūsų organizmas keičiasi, keičiasi ir jo poreikiai – tam tikri negalavimai ir sveikatos problemos yra būdingesnės konkrečiame amžiuje. Net jeigu renkate priemones veido odos priežiūrai, taip pat svarbu atsižvelgti į amžių, dar geriau – odos tipą ar būklę“, – sako vaistininkė.

Skirtingame amžiuje – skirtingi
odos poreikiai

Nors įvairių negalavimų pasitaiko ir jauniems žmonėms, vargu ar padovanoti preparatai nervų sistemai ar kaulams stiprinti juos labai nudžiugins. Naudingesnė dovana, ypač moterims ir merginoms, būtų tokia, kuri leistų kokybiškai pasirūpinti savo grožiu.
I. Norkienė išskiria tris amžiaus tarpsnius, kuriems aktuali skirtinga odos priežiūra. Jaunoms merginoms aktualu spręsti jaunatvines odos problemas, jaunoms moterims – pasirūpinti odos drėgme ir maitinimu, o brandesnio amžiaus moterims – mažinti odos senėjimo požymius. „Jauname amžiuje oda pasižymi stipriomis regeneracinėmis savybėmis, tad svarbiau ne rūpintis jos elastingumu, o sureguliuoti riebalinių liaukų veiklą, užtikrinti pakankamą odos drėkinimą, apsaugoti odą nuo aplinkos taršos poveikio. Aktyvių ingredientų, stabdančių odos senėjimą, grąžinančių elastingumą, jaunoms merginoms dar nereikia. Jeigu oda atrodo sveikai, nesimato aknės požymių, ieškokite švelnių priemonių odai valyti ir drėkinti. Svarbu, kad jose nebūtų alkoholio, putojančių (SL) medžiagų, geriau vengti įvairių kvapiklių ir konservantų“, – kosmetikos priemonių jaunai odai savybes vardija BENU vaistininkė.
Jeigu jaunos merginos oda linkusi į aknę, yra aiškiai matomų spuogelių, jai reikia priemonių, kurios reguliuotų riebalinių liaukų veiklą, valytų poras, saugotų jas nuo užsikimšimo. Tokią odą svarbu šveisti, tačiau geriau vengti šveitiklių su granulėmis, nes spuoguota oda yra jautresnė. Rinkdami priemonę į aknę linkusią odą turinčiai merginai, atkreipkite dėmesį, kokiu pagrindu ji pagaminta. Kadangi oda ir taip riebi, priemonės turėtų būti vandens, ne aliejaus pagrindu.

Nuo 30-ies – priemonės kovai
su senėjimo procesais

„Jaunų moterų odos poreikiai keičiasi. Nors išlieka svarbus drėkinimas ir apsauga nuo aplinkos taršos poveikio, į kasdienę odos priežiūrą svarbu įtraukti ir odos maitinimą. Nereikėtų pamiršti, kad apie 30-metį pradeda matytis ir pirmieji senėjimo požymiai – smulkios raukšlelės apie akis ir burną. Tad, renkant dovaną jaunai moteriai, galima dairytis priemonių su hialuronu, vitaminu C, aminorūgštimis – jos skatina kolageno gamybą, kuri tokiame amžiuje sulėtėja. Kolagenas svarbus odos elastingumui užtikrinti. Tad jeigu ieškote dovanos draugei, sesei, o gal suaugusiai dukrai, patariu dairytis priemonių, padedančių pratęsti odos jaunystę“, – pataria vaistininkė.
Brandžios odos priežiūra reikalauja priemonių, kurios pasižymėtų regeneruojančiomis, stangrinamosiomis savybėmis, turėtų savyje tokių aktyvių ingredientų, kaip peptidai, kolagenas, retinolis. Retinolis yra vitamino A formulė, plačiai naudojama kosmetikoje. Retinolis veikia ląstelės branduolį ir skatina ląstelių atsinaujinimą – kovoja su raukšlėmis ir gerina odos būklę. Drėkinimas išlieka svarbus ir brandžios odos priežiūrai, todėl hialuronas – taip pat svarbus ingredientas brandaus amžiaus moterų kosmetikoje. Tad mamos odos priežiūrą praturtinsite, pasirinkdami priemones su šiais aktyviais ingredientais.

Seneliams – dovana organizmo
sistemų veiklai palaikyti

Sveikatą ir savijautą gerinančios dovanos aktualesnės vyresnio amžiaus žmonėms, nes senėjimo procesai paveikia visas organizmo funkcijas. Su amžiumi silpsta nervų sistema, regėjimas, klausa, padidėja širdies ir kraujagyslių ligų rizika, silpsta kaulai ir raumenys.
„Nerekomenduoju seneliams dovanoti vaistinių preparatų. Vaistus nuo įvairių negalavimų turėtų paskirti gydytojas ar, išklausęs konkrečius nusiskundimus, rekomenduoti vaistininkas. Vaistų vartojimas glaudžiai susijęs su gretutinėmis ligomis, kitais vartojamais vaistais, todėl rizikinga, nežinant ligos istorijos, pirkti vaistus“, – sako specialistė.
Vyresniame amžiuje organizmas sunkiau įsisavina įvairias naudingąsias medžiagas, vitaminus ir mineralus, todėl prasmingiau seneliams būtų dovanoti įvairioms organizmo funkcijoms palaikyti reikalingų maisto papildų. „Didelė dalis senyvo amžiaus žmonių susiduria su hipovitaminoze – vitaminų trūkumu. Tai lemia skurdesnis maisto racionas, lėtesnė medžiagų apykaita, organizmo sistemų susidėvėjimas, įvairios ligos. Todėl tokiame amžiuje svarbu papildyti organizmą visoms sistemoms reikalingais mikroelementais“, – apie vitaminų poreikį vyresniame amžiuje kalba I. Norkienė.


Skirtingi organizmo sistemų poreikiai
Vitaminų, išskyrus tirpius vitaminus A, D, E ir B12, organizmas nekaupia, jų nuolat turime gauti su maistu arba papildomai. Pagyvenusiems žmonėms dažniau nei jauniems trūksta vitamino C, kuris svarbus imunitetui palaikyti, medžiagų apykaitos procesams ir cholesterolio apykaitai. Be to, vitaminų C, E ir A trūkumas didina riziką susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis.
„Senyvame amžiuje taip pat labai svarbūs B grupės vitaminai. Pirmiausia, tai vieni pagrindinių vitaminų nervų sistemai. Su amžiumi didėja rizika susirgti tokiomis nervų sistemos ligomis kaip Alzheimerio, Parkinsono ligos, demensija, todėl svarbu užtikrinti, kad netrūktų nervų sistemos veiklai reikalingų medžiagų. Svarbu ir tai, kad B grupės vitaminai gali padėti mažinti depresijos riziką, kuri vyresniame amžiuje taip pat išauga“, – sako vaistininkė.
B grupės vitaminai taip pat padeda palaikyti skrandžio ir žarnyno veiklą, regėjimą. Regėjimo funkcijai vienas svarbiausių vitaminų yra A, kuris vertingas ir virškinimo sistemos veiklai. „Be vitaminų, organizmui, ypač senstančiam, yra reikalingi ir mineralai. Svarbūs tokie mineralai kaip kalcis ir magnis, padedantys palaikyti kaulų tvirtumą ir raumenų sistemos darbą. Trūkstant kalcio, didėja osteoporozės rizika, su kuria susiduria daugelis senyvo amžiaus gyventojų. Magnis padeda nuo spazmų, plečia kraujagysles, padeda stimuliuoti žarnyno peristaltiką, jeigu trūksta magnio, kraujagyslių sienelėse gali kauptis kalcis. Ne mažiau svarbi ir geležis. Vyresnio amžiaus žmonės dažniau nei jauni susiduria su geležies trūkumo sukelta anemija“, – mineralų trūkumo sukeltus negalavimus senyvame amžiuje vardija BENU vaistininkė I. Norkienė.
Kad ir kokią dovaną išrinktumėte savo artimiesiems, svarbu nepamiršti, kad buvimas kartu ir bendravimas yra geriausia dovana, ypač vyresnio amžiaus žmonėms. Todėl atraskite laiko ne tik išrinkti tinkamą dovaną, bet ir pabūti kartu.