Mūsų sveikata

Kada laikas stiprinti imunitetą? Ragina suskubti, nes tam gali prireikti net kelių mėnesių

„Jei pradėsiu vartoti vitaminus dabar, kada galiu tikėtis rezultatų?“, – šio klausimo dažnai sulaukia „Eurovaistinės“ vaistininkė Gabija Kruopytė. Šių klausimų padaugėja vasaros pabaigoje, kai ruošiamasi rudens peršalimų sezonui. Visgi, vaistininkė pabrėžia, kad norint sustiprinti imunitetą nepakaks savaitės ar dviejų, o tai gali trukti mažiausiai 1-3 mėnesius, todėl norint saugiai pasitikti rudenį, imuninę sistemą reikia pradėti stiprinti jau dabar.

Imuniteto stiprinimui reikia mažiausiai mėnesio

„Būtų naivu tikėtis, kad vos pradėjus vartoti vitaminus, mes iškart pasijusime geriau. Norint sustiprinti imunitetą, ypač jeigu šis yra nusilpęs, vitaminus reikia vartoti reguliariai, kasdien. Tam prireiks disciplinos ir įpročio. Pavyzdžiui, kasdien vartojamo vitamino C poveikį galime pastebėti praėjus 4 savaitėms, vitamino D – po 4-6 savaičių, o žuvų taukų įsisavinimui gali prireikti mažiausiai 6 savaičių“, – įvardija vaistininkė G. Kruopytė, pridurdama, kad dar šiandien pradėję stiprinti imunitetą, rugsėjį galėsime saugiau pasitikti peršalimo ligų sezoną.

Kad mityba „nepakištų kojos“ vitaminų įsisavinimui

Mitybos įpročiai gali turėti įtakos netgi reguliariai vartojamų vitaminų įsisavinimui. Vaistininkė pataria atsižvelgti į porą kriterijų: ar vitaminas yra tirpus riebaluose ir kuriuo paros metu jį vartojate.

„Vitamino D mūsų organizmui greitai pritrūksta, o norint pasipildyti jo atsargas, prireikia daug laiko. Ir, visgi, jeigu vartojate šį vitaminą neteisingai, rezultatų galite laukti žymiai ilgiau. Dažniausia klaida – jo vartojimas „tuščiu skrandžiu“. Vitaminą D patariama vartoti valgio metu, nes jis yra tirpus riebaluose, ir būtent su maistu įsisavinamas lengviau, – pataria vaistininkė G. Kruopytė.

Apie nusilpusį imunitetą išduoda ir virškinimas

Imuninė sistema ir žarnynas yra glaudžiai susiję tarpusavyje, pasakoja vaistininkė. Todėl, anot jos, norint palaikyti atsparią imuninę sistemą pirmiausia reikėtų pasirūpinti savo žarnyno veikla.

„Būtent žarnyne telkiasi iki 70 proc. visų mūsų imuninių ląstelių, kurios atsakingos už stiprų imunitetą. Pavyzdžiui, čia būtent pirmiausia patenka didžioji dalis ligas sukeliančių ląstelių, dar kitaip vadinamų – patogenų. Tad jeigu norime, kad mūsų imuninė sistema būtų jiems atspari, svarbu palaikyti ir stiprų žarnyno mikrobiotą – t. y. kad čia gerųjų bakterijų visada būtų daugiau nei patogenų. O tam gali pagelbėti papildomai vartojamos maistinės skaidulos – prebiotikai. Jie sukuria palankią terpę probiotinėms bakterijoms, kurios kovoja su patogenais“, – pasakoja G. Kruopytė.

Svarbiausi vitaminai imunitetui

Vitaminas D. Kai organizmui imta trūkti šio vitamino, mes esame labiau pažeidžiami peršalimo ir kitų virusinių ligų. Reguliarus vitamino D vartojimas gali ne tik padėti apsisaugoti nuo ligos, bet ir palengvinti ligos simptomus, o pasveikus – greičiau atsisveikinti su nuovargiu.

Vitaminas C. Jis ne tik stimuliuoja imuninę sistemą, bet ir saugo ląsteles nuo laisvųjų radikalų bei pažaidos, palaiko normalią energijos apykaitą, stiprina nervų sistemą ir sumažina pervargimo jausmą. Vaistininkė pataria rinktis liposominės formos vitaminą C, nes ši padės lengviau jį įsisavinti.

Žuvų taukai. Jie prisideda prie imuninės sistemos stiprinimo ir padeda  organizmui kovoti su virusais. Taip pat jie naudingi siekiant palaikyti normalią smegenų ir širdies veiklą.