Vos pajutę pirmuosius gripo simptomus daugelis pirmiausia skuba ne pas gydytoją, bet į vaistinę. Kasdien bendraudami su daugybe šia užkrečiama liga sergančių žmonių vaistininkai vis tiek sugeba atsilaikyti. „Eurovaistinės“ atlikta vaistininkų apklausa parodė, kad net 80 proc. jų per pastaruosius metus nesirgo gripu. Vaistininkai sako, kad paslaptis paprasta – pakanka skirti kasdienį dėmesį sveikatai.
Pusė apklausoje dalyvavusių vaistininkų yra įsitikinę, kad tai, ar susirgsime, priklauso tik nuo mūsų pačių pastangų, todėl ypač svarbu skirti dėmesį apsaugai nuo virusų ir imuninei sistemai stiprinti.
Vis dėlto apklausoje dalyvavę vaistininkai teigė, kad nuo gripo jie saugosi daugeliui puikiai žinomomis priemonėmis. Pagrindinė jų – tinkama higiena gripo epidemijos metu. Beveik 40 proc. respondentų akcentavo, kad ypač svarbu dažnai plauti rankas. Nors daugeliui įprasta veidą nusiprausti tik prieš miegą, vaistininkai rekomenduoja tai padaryti iškart grįžus namo ir nepamiršti persirengti drabužių, kuriuos dėvėjote lauke ir darbe.
Dalis respondentų taip pat tvirtino, kad derėtų stiprinti savo imuninę sistemą ir tai daryti ištisus metus. „Imunitetas stiprinamas ne prieš epidemijas, o visus metus, todėl svarbu gyvenimo būdas, mityba. Per gripo epidemiją patariu dažniau plauti rankas, vėdinti patalpas darbe ir namie, dezinfekuoti durų rankenas, vengti masinių žmonių susibūrimų“, – teigė vienas „Eurovaistinės“ vaistininkų.
Imuninei sistemai stiprinti, pasak vaistininkų, naudinga vartoti vitaminus C ir D, ežiuolės prepartatus. Taip pat – skiepytis.
Gripo epidemijos metu didesnės rizikos susirgti grupėje atsiduriantys vaistininkai sako, kad nemažai įtakos savijautai turi fizinis aktyvumas. „Virusų sezonui reikia ruoštis iš anksto. Vasarą nevengti basomis pabraidyti po rasotą žolę, po darbo ar mokslų paskutinę stotelę įveikti pėsčiomis greitu žingsniu“, – pataria vaistininkas.
Atlikta apklausa parodė, kad ne tik vaistininkai, bet ir jų šeimos nariai žino, kaip priešintis gripui. Beveik 75 proc. respondentų patvirtino, kad jų šeimos nariams taip pat pavyko išvengti ligos per pastaruosius metus.
„Eurovaistinės“ vaistinių tinklas įgyvendina iniciatyvą „Drauge prieš gripą“ ir siekia ugdyti gerus įpročius, padedančius išvengti ligos. Patariama rūpintis savijauta, gerbti aplinkinius, o pajutus pirmuosius peršalimo simptomus elgtis bendruomeniškai ir drauge užtikrinti, kad virusas neplistų.
Pasak vaistininkų, efektyviausia priemonė, neleidžianti virusui plisti, – skiepai. Imantis šios iniciatyvos nuo gripo pakviesti pasiskiepyti visi bendrovėje dirbantys vaistininkai, biuro darbuotojai. Tai galėjo padaryti ir šalies pradinių klasių mokytojai.
8 taisyklės prasidėjus gripo epidemijai:
1. Venkite masinių susibūrimo vietų.
2. Dažnai plaukite rankas. Grįžę namo ne tik nusiplaukite rankas, bet nusiprauskite ir veidą, persirenkite.
3. Dažnai vėdinkite kambarius.
4. Pajutę pirmuosius simptomus likite namuose.
5. Čiaudėkite į sulenktos rankos linkį.
6. Venkite spausti ranką ar bučiuoti skruostą.
7. Valgykite daugiau žalių daržovių.
8. Būdami viešoje vietoje dėvėkite medicininę kaukę.
Specialistai pataria, kaip kovoti su po vakarėlio likusiu galvos skausmu
Naujametiniai vakarėliai dažnai būna triukšmingi – šokiai, linksmybės iki paryčių, o kartais ir šiek tiek per daug alkoholinių gėrimų. „Eurovaistinės“ vaistininkai sako, kad sausio 1-ąją sulaukia klientų, kurie domisi, kaip kovoti su pagiriomis.
Nors vaistininkai teigia, kad geriausias būdas kovoti su pagiriomis – saikas vakarėlio metu, tačiau pasitaiko, kad tai pamirštama, todėl vaistininkai pasiruošę padėti ne tik pasiūlydami preparatų, kuriuos galite įsigyti vaistinėje, bet ir išduodami slaptus ginklus – kiekvienuose namuose randamus produktus.
„Eurovaistinės“ vaistininkai paklausti, kaip numalšinti alkoholio paliktas pagirias, sako, kad svarbu apie tai galvoti dar vakarėlio metu ir gerti daug vandens. Tiesa, aprūpinti organizmą skysčiais vertėtų netgi prieš vakarėlį. Vanduo padės kompensuoti dėl alkoholio prarastus skysčius ir jausitės geriau. Jeigu abejojate, ar gėrėte užtektinai skysčių, prieš miegą išgerkite stiklinę vandens.
Nubudus ryte ir jaučiant galvos skausmą vaistininkai pataria gerti saldžią juodą arbatą, kuri padės atsistatyti organizmui, ir pasirūpinti, kad netrūktų gliukozės.
Po vakarėlio vertėtų atkreipti dėmesį ir į tai, ką valgote. Vaistininkai rekomenduoja valgyti sultinį ar rūgščią kopūstų sriubą. Taip pat organizmui naudingas magnis ir vitaminas C, kurio atsargas vertėtų papildyti padauginus alkoholio. Rekomenduojama gerti vandenį, pagardintą citrina arba vitaminu C.
Vaistininkai pataria nepamirši ir dar vieno efektyvus vaisto nuo pagirių – miego. Pasak sveikatos specialistų, alkoholis yra kokybiško miego priešas, todėl padauginę svaigiųjų gėrimų pasistenkite miegoti kiek galima ilgiau ir jeigu tik yra galimybė, neskubėkite keltis, o tiesiog pasivartykite lovoje.