Prieš pusantrų metų rašiau, kad ilgas karas Ukrainoje yra nenaudingas pirmiausia Ukrainai. Tiesa, tada negalėjau numatyti įvykių Jungtinėse Amerikos Valstijose. Negalėjau numatyti, kad pagrindinis Ukrainos sąjungininkas taps girnapuse Ukrainai po kaklu. Dabar jau tampa aišku, kad JAV išdavė Ukrainą ir pagalbos iš JAV per šiuos metus tikėtis neverta. Kad laimėtų JAV prezidento rinkimus, Trumpo šalininkams reikia užblokuoti paramą Ukrainai. Ir tai jiems sekasi. Prieš pusantrų metų labiausiai bijojau, kad užsitęsus karui prasidės trintis tarp aukščiausių Ukrainos vadovų. Generolas V. Zalužnas buvo ir yra labai populiarus Ukrainoje. Ir jis už tai turėjo sumokėti. Generolas buvo apdovanotas didvyrio žvaigžde ir ištremtas ambasadoriauti į Jungtinę Karalystę. V. Zalužnas, mokslus baigęs Vakaruose, buvo šiuolaikiškos vakarietiškos kariuomenės vadas. Vietoj jo paskirtas generolas Oleksandras Syrskis yra jau priešingos mokyklos atstovas. Jis jau dabar pareiškė, kad jo vadovaujamos pajėgos turi būti pasirengusios keisti kovos su Rusijos kariuomene būdus, kad laimėtų karą. Ar tai reiškia, kad Ukrainos kovos būdas taps panašus į Rusijos? Kaip ten bebūtų, generolas Oleksandras Syrskis perima vadovavimą labai sunkiu metu. Ukrainai jau trūksta amunicijos, ypač artilerijos sviedinių. Maža to, jai jau trūksta gerai apmokytų karių. Generolas V. Zalužnas ne be pagrindo reikalavo pašaukti ginti Ukrainos dar pusę milijono karių. Deja, mobilizacija labai nepopuliarus reikalas. Ukraina iki šiol neskelbia savo žuvusių karių skaičiaus. Vašingtono žiniomis, Ukrainos kariuomenės nuostoliai siekia apie 70 tūkstančių. Nors Rusijos nuostoliai tikriausiai yra tris kartus didesni, bet tai nieko nereiškia. Po Rusijos prezidento rinkimų prasidės masinė mobilizacija. Kuo į tai atsakys Ukraina? Jau ir čia patriotizmo laikai pasibaigė. Niekas nebenori mirti. Karinėse pozicijose esantys kariai yra pervargę. Juos reikia rotuoti. Tenka pripažinti ir tai, kad Ukrainos kariuomenės kontrpuolimas prieš gerai įsitvirtinusią Rusijos kariuomenę nepavyko. Dabar jau pačiai Ukrainai norint sustabdyti, kad ir lėtą, tačiau judanti į priekį, Rusijos puolimą, reikia statyti gynybinius įtvirtinimus. O tai nėra paprasta, kai fronto linija tęsiasi 1000 kilometrų. Vyksta naikintuvų F 16 pilotų mokymai. Ukraina labai laukia šių naikintuvų, tikėdamasi perimti oro erdvės kontrolę. Tačiau kaip tai reikės padaryti? Naikintuvai nekils ir nesileis kukurūzų ar saulėgrąžų laukuose. Jiems reikės aerodromų takų, jiems reikės užsipildyti degalais, atlikti kitus aptarnavimo darbus. Tos vietos taps Rusijos taikiniais. Jau dabar Rusijos propaganda skalambija, kad smogė Ukrainos aerodromams, kurie turėjo priimti F 16 naikintuvus. Nors to įrodymų ir nepateikia. Pabandykime suvokti, kas keičiasi Ukrainoje keičiantis karinei vadovybei. Kad kariuomenės vadu paskirtas sausumos pajėgų vadas, mano supratimu, yra tai, kad Ukraina pereina į gynybą. Ir buvusių Ukrainos teritorijų išlaisvinimas tampa labai diskutuotinas.
Ką padarė Trampas ir jo šalininkai? Jie sugriovė pasitikėjimą NATO. Tai gali virsti netgi aljanso griūtimi. Tai žinoma įkvėps drąsos Rusijai. Tuo pačiu sutrumpės ir mums „saugus“ laikas iki 3–5 metų. Europa turi persitvarkyti ir pasiruošti karui su Rusija. Neabejotinais (Ukrainos pralaimėjimo atveju) sekančiais Rusijos taikiniais bus Lenkija ir Baltijos šalys. Dabar jau ne tik dėl Suvalkų koridoriaus, bet ir dėl prieigos prie Baltijos jūros, kuri po Suomijos ir Švedijos prisijungimo prie NATO tapo aljanso vidaus jūra. Pasiruošimas gynybai yra sudėtingas, nes būtent į Lenkiją, o gal net ir į Baltijos šalis reikia perkelti atominį ginklą. Ir tai reikia padaryti iki Trampo atėjimo į valdžią. Nebus jo – nebus ir atgrasymo. Ir tai yra ne gąsdinimai. Tai tik objektyvus padėties įvertinimas.
Tik nereikia tikėtis, kad Rusijoje kažkas pasikeis ir ji atsisakys agresyvių planų. Po prezidento rinkimų, kuriuos neabejotinai laimės Putinas, šioje šalyje prasidės represijos ir… mobilizacija. Viskas bus tik žiauriau ir griežčiau.
Grįžtant prie karo Ukrainoje, Europoje pasigirsta balsų, raginančių leisti ukrainiečiams naudoti tolimojo nuotolio raketas taikiniams Rusijos teritorijoje naikinti. Šiuo metu tolimojo nuotolio raketas Ukrainai tiekia Jungtinė Karalystė ir Prancūzija, bet ukrainiečiai neturi teisės jų naudoti naikinant taikinius Rusijoje. Jie jau tai daro, bet daro savo šalyje pagamintais dronais. Ir tai yra efektyvu. Tai veikia kur kas geriau nei visos sankcijos. Karo eiga galėtų gerokai pasikeisti, jei Ukraina tokį leidimą gautų. Ukraina jau seniai prašo Vokietijos tolimojo nuotolio raketų „Taurus“, kurios galėtų naikinti taikinius 500 kilometrų atstumu. JAV prezidentas Baidenas galėtų paskatinti Vokietijos kanclerį Olafą Scholzą tai padaryti. Kad situacija vis labiau kaista, supranta ir „Veimaro trikampio“ šalių lyderiai. Šis trikampis vienija tris galingiausias Europos šalis – Prancūziją, Vokietiją ir Lenkiją. Šiomis dienomis šių šalių užsienio reikalų ministrai susitiks Prancūzijoje. Ministrai aptars grėsmę, kuri kyla Jungtinėms Amerikos Valstijoms nutraukus pagalbą Ukrainai. Reikia rasti papildomų išteklių , kurie leistų Ukrainai laimėti karą. Smagu, kad šį sykį iniciatyvos ėmėsi mūsų kaimynė Lenkija.
Norint, kad Rusija neateitų į mūsų namus, Europa turi mobilizuotis ir būti kaip niekada vieninga. Kitaip ji bus nuskandinta kraujo ir prievartos jūroje.
Vytautas Kaziela