Mūsų gyvenimo spalvos

Kitokia vasara

Vytautas Kazela

Negalvojau, kad taip greitai teks grįžti prie COVID-19 temos. Atrodė, kad virusas atostogaus bent jau iki vėlyvo rudens. Tačiau atostogos pasirodė kur kas trumpesnės. Po truputėlį blogėjant padėčiai vėl buvo imtasi tam tikrų ribojimų. Bet grįžti prie šios temos privertė Vyriausybės sprendimas dėl ribojimų viešajame transporte. Kadangi tai svarbu daugeliui mūsų, norėčiau ilgiau apsistoti ties šiuo klausimu.

Nors dalis jų yra rekomendacinio pobūdžio, tikimasi, kad visuomenės sąmoningumas, padėjęs sėkmingai įveikti pirmąją koronaviruso bangą Lietuvoje, palaikys stabilią situaciją šalyje ir toliau.

Nuolat stebint epidemiologinę situaciją Lietuvoje ir pasaulyje, siekiama užtikrinti visuomenės saugumą vietose, kur didesni žmonių susibūrimai gali kelti riziką užsikrėsti koronaviruso infekcija. Todėl viešojo transporto priemonėse rekomenduojama vadovautis valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendime numatytomis būtinomis sąlygomis. Nors dalis jų yra rekomendacinio pobūdžio, tikimasi, kad visuomenės sąmoningumas, padėjęs sėkmingai įveikti pirmąją koronaviruso bangą Lietuvoje, palaikys stabilią situaciją šalyje ir toliau. Pirmiausia sprendime pabrėžiama, kad viešajame transporte negali dirbti žmonės, kurie serga arba jiems pasireiškia ūmių kvėpavimo takų infekcijos simptomai, arba jiems yra taikomas reikalavimas dėl privalomos ar rekomenduojamos izoliacijos. Dėl saugumo rekomenduojama juos atskirti pertvaromis nuo keleivių arba išlaikyti ne mažesnį kaip 2 metrų atstumą. Jeigu minėtųjų pertvarų nėra, darbuotojams taip pat rekomenduojama dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones. Prekiauti kelionės bilietais viešojo transporto priemonėse nepatariama. Pažymėtina, kad viešojo transporto priemonėse rekomenduojama vežti tiek keleivių, kiek yra sėdimų vietų. Jei vežami stovintys keleiviai, tarp jų turi būti užtikrinamas ne mažesnis nei vieno metro atstumas. Taip pat patariama nesėdėti veidu į veidą. Pastarosios rekomendacijos negalioja sutuoktiniams, artimiems giminaičiams, įtėviams, įvaikiams, globėjams ir rūpintojams. Keleiviams, išskyrus vaikus iki 6 metų amžiaus, viešajame transporte rekomenduojama dėvėti veido kaukes, respiratorius ar kitas apsaugančias priemones. Kiekvienoje viešojo transporto priemonėje privaloma įrengti keleiviams gerai matomoje ir naudoti patogioje vietoje rankų dezinfekavimo priemones ir aiškiai matomoje vietoje pateikti informaciją apie prevencines koronaviruso infekcijos priemones. Keleivių įlaipinimo ir išlaipinimo vietose rekomenduojama sužymėti laukimo vietas eilėje. Tarp eilių turi būti ne mažiau kaip vieno metro atstumas. Taip pat privaloma užtikrinti, kad viešojo transporto priemonėse reguliariai būtų valomi ir dezinfekuojami dažnai liečiami paviršiai (rankenos, turėklai ir pan.). Viešojo transporto priemonės valymas ir dezinfekcija turi būti atliekama ne rečiau kaip kartą per dieną.

Atsakingi žmonės nebeplanuoja šiais metais atostogų užsienyje, nebent pasižvalgo į šalia esančią Latviją, turinčią kur kas daugiau pajūrio nei Lietuva.

Primenu, kad rašydamas apie COVID- 19 visada remiuosi tik oficialia informacija. Jokios spekuliacijos, jokie gandai šia tema manęs nedomina. Nuo šios savaitės pradžios pradėjo galioti atnaujintas sąrašas valstybių, iš kurių grįžus turėsime izoliuotis 14 dienų. Tai net 64 pasaulio valstybės. Iš šio sąrašo išbraukta Ukraina, bet jį papildė Kroatija, Indija, Andora. Be abejo, Indija ir Andora mums ne tokios aktualios, o štai Kroatija – viena populiariausių mūsų turistų krypčių. Šilta jūra, tvarkingi pliažai, šalia stūksantys kalnai… Nereikia pamiršti, kad į šį sąrašą įtraukta ir Bulgarija. Atsakingi žmonės nebeplanuoja šiais metais atostogų užsienyje, nebent pasižvalgo į šalia esančią Latviją, turinčią kur kas daugiau pajūrio nei Lietuva. Pats prieš dešimt dienų buvau Ventspilyje – lietuviškai kalbančių žmonių ten kur kas daugiau nei latviškai ir rusiškai kartu sudėjus. O ir pliažuose kur kas daugiau vietos, todėl išlaikyti saugų atstumą nėra sunku. Vieno, ko trūksta Ventspilyje, – tai gerų vietų, kur būtų galima skaniai ir sočiai pavalgyti, o be šito mūsų poilsiautojai jaučiasi nekaip. Be to, ir Lietuvoje yra ką atrasti. Kad ir Molėtų, Ignalinos ir Zarasų ežerus. O kiek įdomių maršrutų keliaujant nuosavu automobiliu galima susidaryti.

Kažkada mūsų prezidentas Valdas Adamkus yra pasakęs, kad prie Švento ežero ir pats pasijuto šventas.

Vieniems rekomenduočiau apžvalgos bokštus, kitiems pažintinius takus, tretiems – dvarus. Aš pats neseniai atradau Zarasų rajoną. Kažkada mūsų prezidentas Valdas Adamkus yra pasakęs, kad prie Švento ežero ir pats pasijuto šventas. O kur dar daugybė pažintinių takų šiame rajone? Degučių, Šavašos, Salako… O jei aplinkiniuose rajonuose iki skausmo viskas pažįstama, nepatingėkite pavažiuoti Panemune ar Dzūkijos miško keliukais – ten tokių perlų atrasite! Net ir Suvalkijoje yra ką pamatyti. Tai ir atostogos nenueis veltui, ir pažinimo alkį numalšinsite. Beje, Merkinėje ir Druskininkuose tikrai yra kur nebrangiai ir skaniai pavalgyti…

Kodėl mes su labai mažais nuostoliais atsilaikėme prieš pirmąją jo ataką? Manau, kad tai lėmė trys veiksniai – ryžtingi Vyriausybės sprendimai, mažas gyventojų tankumas ir žmonių sąmoningumas.

Grįžtant prie COVID-19, reikia pripažinti, kad virusas niekur nedingo, tik kuriam laikui prislopo. Kodėl mes su labai mažais nuostoliais atsilaikėme prieš pirmąją jo ataką? Manau, kad tai lėmė trys veiksniai – ryžtingi Vyriausybės sprendimai, mažas gyventojų tankumas ir žmonių sąmoningumas. Visi tie klyksmai, kad dūstame po kaukėmis, yra nieko verti. Praeitą penktadienį dalyvaudamas Lietuvos rašytojų sąjungos suvažiavime, kuriame buvo laikomasi visų rekomendacijų, visą laiką sėdėjau su kauke. Ir ką? Nieko. Nei uždusau, nei suprakaitavau. Lietuvoje kiekvieną parą fiksuojami vidutiniškai 7 nauji užsikrėtimų atvejai. Maždaug pusė jų įvežtiniai. Čia nieko nepadarysi – nuo viso pasaulio neužsidarysi. Kita pusė atvejų – baliai. Kaipgi lietuvis be jų? Gal iš tikro geriau pagalvoti ir nerizikuoti, o balius pakeisti kad ir vienos šeimos piknikais ant žolės? Tik mūsų sąmoningumas, drausmingumas ir artimo meilė gali mus apsaugoti.